هر روز!
هر روز!

نهی از منکر بدون عواقب منفی

نهی از منکر بدون عواقب منفی

نهی از منکر بدون عواقب منفی

"اخیراً دو موضوع را به من گزارش کردند که هرچند مربوط به زمان ما نبوده و قدیمی‌تر است اما خیلی وحشت آور است"
در فیلم دیگری خیلی واضح نشان داده می‌شود که فردی از بانک بیرون می‌آید و بر اثر زاغ زنی یکی از افراد گروهی سه نفره، به راحتی وی را می‌گیرند و پولش را به سرقت می‌برند و به راحتی از این طرف خیابان به آن طرف خیابان رد می‌شوند و می‌روند."
در کنار تمامی این حوادث که متأسفانه اخبار آن طی ماه‌های گذشته فضای روانی جامعه را متأثر ساخت، قتل داداشی، قوی‌ترین مرد جهان و ترور "رضایی نژاد" جوان نخبه ایرانی از افزایش آمار جرایم اجتماعی طی 4 ماه اول سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته خبر می‌دهد که این مسأله یک به هم ریختگی  و روند غیر عادی را بازگو می‌کند. مگر ظرف یک سال گذشته چه اتفاقی رخ داده است و چرا چنین خشونت‌های در فضای جامعه به شدت در حال تسری است. خشونت‌هایی که به خوراک اول رسانه‌های مخالف با جمهوری اسلامی تبدیل می‌شود.
در طول 30 سال گذشته با تکیه بر شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ای، ترویج اباحه گری و ارائه یک سبک زندگی غربی توسط فیلم و کتاب و موسیقی و ... سال‌هاست در زمین اجتماع ما بذر کاشته و سرمایه گذاری نموده و اکنون با اشارتی سربازان نامرئی خویش را فعال می‌سازد
این حوادث اجتماعی اگرچه در بسترهای فرهنگی و اخلاقی رشد می‌کنند ولی با وقوع آن بار روانی نگران کننده‌ای به جامعه تزریق می‌شود. نفس چنین ناهنجاری‌هایی به شدت خانواده‌های ایرانی را نسبت به محیط سالم  و امن اجتماعی دچار تردید می‌سازد، رسانه‌ها مدام از این موضوعات می‌نویسند و هر کس برداشت خویش را ارائه می‌دهد، حتی در اقدامی مضحک رسانه‌های بیگانه با برقراری ارتباط بین نام شهر خمینی شهر و حادثه رخ داده در آن، سعی در القای نرآمدی نظام در برقراری امنیت برای شهروندان داشتند!
یک بعد بررسی چنین مسائلی ، بعد جرم شناسانه و حقوقی رخ داد است که با مجازات عاملین و برخورد نیروی انتظامی قابل حل است. ولی مسئله مهم دیگر، بعد کنترل کننده، زیر پوستی و تأثیر روانی شیوع چنین مواردی است که آن، ما را در مهار و کنترل این جرایم یاری می‌رساند.
متأسفانه اکثر رسانه‌ها با پرداخت به حواشی چنین مسائلی، از علت یابی صحیح این "زنجیره ناهنجاری‌های اجتماعی سازمان یافته" غفلت می‌کنند. طرح مسائلی مانند عدم پذیرش طلبه جوان در بیمارستان‌ها نباید موجب غفلت از خط کلی چنین ناامنی‌های اجتماعی در جامعه شود.
راه حل مبارزه با تهاجم اجتماعی دشمن چیست؟
1) افزایش نظارت و قاطعیت، رسیدگی به موقع و در اسرع وقت و مجازات متناسب با بار معنوی جرم، روی دیگر سکه برخورد با این جرایم توسط دستگاه قضاست. مجازات مطابق با جرم "سلب اعتماد عمومی" ضرورتی است که با اقتدار نظام رابطه مستقیم دارد.
2) احیای امر به معروف و نهی از منکر زبانی
در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، بخشی از مسئولیت به مسئولان و بخشی به عموم مردم برمی‌گردد. نمی‌توان به نقش حاکمان در امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و نقش مردم را در این به اره نادیده گرفت. رهبر معظم انقلاب در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه تهران مورخ ، 22/2/1377 در پاسخ به این سوال که "بهترین شیوه برخورد با منکرات چیست؟" چنین فرمودند:
"بستگى به این دارد که چه کسى بخواهد برخورد کند. اگر شما بخواهید برخورد کنید، «زبان» است. شما به غیر از زبان، هیچ تکلیف دیگرى ندارید. نهى از منکر براى مردم، فقط زبانى است. البته براى حکومت، این‏طور نیست. اگر منکر بزرگى باشد، برخورد حکومت احیاناً ممکن است برخورد قانونى و خشن هم باشد؛ لیکن نهى از منکر و امر به معروفى که در شرع مقدّس اسلام هست، زبان است؛ «انّما هى اللسان»تعجّب نکنید.
من به شما عرض مى‏کنم که تأثیر امر و نهى زبانى- اگر انجام گیرد - از تأثیر مشت پولادین حکومت‌ها بیشتر است. منکرى را که دیدید، با زبان تذکّر دهید. اصلاً لازم هم نیست زبان گزنده باشد و یا شما براى رفع آن منکر، سخنرانى بکنید. یک کلمه بگویید: آقا! خانم! برادر! این منکر است. شما بگویید، نفر دوم بگوید، نفر سوم بگوید، نفر دهم بگوید، نفر پنجاهم بگوید؛ کى مى‏تواند منکر را ادامه دهد؟
البته به شما بگویم عزیزان من! منکر را باید بشناسید. چیزهایى ممکن است به نظر بعضى منکر بیاید؛ در حالى که منکر نباشد. باید معروف و منکر را بشناسید. واقعاً باید بدانید این منکر است.
لازم به ذکر است که رهبر معظم انقلاب از اینکه فضای جامعه به سمتی پیش رود که امر به معروف زبانی موجب اذیت و مجروحیت ناهی از منکر شود به شدت گله کرده و می‌فرمایند:
«مبادا در گوشه و کنار، یا در دستگاه انتظامى یا قضایى، کسانى باشند که راه را جلو آمر به معروف و ناهى از منکر سد کنند! مبادا کسانى باشند که اگر کسى امر به معروف و نهى از منکر کرد، از او حمایت نکنند، بلکه از مجرم حمایت کنند! البته خبرهایى از گوشه و کنار کشور، در بعضى از موارد به گوش من مى‌رسد. هر جا که بدانم و احساس کنم و خبر اطمینان‌بخشى پیدا کنم که آمر به معروف و ناهى از منکر، خداى نکرده مورد جفاى مأمور و مسئولی قرار گرفته، خودم وارد قضیه خواهم شد. این، آن چیزى است که قوام کشور و استقلال کشور را حفظ خواهد کرد.»(29 مهر 1371)
من به شما عرض مى‏کنم که تأثیر امر و نهى زبانى- اگر انجام گیرد - از تأثیر مشت پولادین حکومت‌ها بیشتر است. منکرى را که دیدید، با زبان تذکّر دهید. اصلاً لازم هم نیست زبان گزنده باشد و یا شما براى رفع آن منکر، سخنرانى بکنید. یک کلمه بگویید: آقا! خانم! برادر! این منکر است
با زمینه سازی احیای امر به معروف و نهی از منکر زبانی به وسیله رسانه‌ها و نهادهای فرهنگی، نهادینه شدن انجام این فریضه الهی توسط مردم، علاوه بر برکات دنیوی و اخروی، شرایط انجام آن نیز هم

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید