بهترین زندگی
بهترین زندگی

نکاتی برای مادران شیرده، بایدها و نبایدها مادران شیرده، در

نکاتی برای مادران شیرده، بایدها و نبایدها
مادران شیرده، در دوره شیردهی مانند دوره بارداری، باید به نکات خاصی توجه نمایند از جمله: شستن نوک پستان با آب ولرم، قبل از شیردهی، مراقبت از تنفس نوزاد حین شیردهی، استفاده از آبمیوه‎های طبیعی و کامل، اجتناب از دادن قندداغ به نوزاد، اجتناب از دوشیدن پستان قبل از زایمان و ... .در دوره شیردهی، مادر برای حفظ سلامتی خود و نوزاد و همچنین فراهم نمودن بهترین شرایط شیردهی برای نوزاد، باید آداب و  شرایط خاصی را رعایت کند که به چند مورد از آن‎‏ها، اشاره می‎شود:
آن‌چه مادر شیرده باید انجام دهد - قبل از هربار شیردهی، نوک پستان‌ها را با آب ولرم بشوید.- حین شیردهی، با کلمات الهی (ذکر، قرآن) با نوزاد صحبت کند.- قبل از هر بار شیردهی، چند قطره از شیر را دوشیده و دور بریزید.- بهتر است در هر بار شیردهی، از یک پستان شیر داده شود و حتماً سینه از شیر خالی شود. (یا با خوردن طفل و یا در انتها با دوشیدن توسط مادر)- در حین شیردهی، نوزاد روی زانو و ران یا در بغل مادر قرار گیرد تا از تمام حالات مادر، بهره‌مند شود.- مادر با دو انگشت خود، بالاتر از نوک پستان را گرفته تا تمامی پستان در محوطه دهان و بینی نوزاد قرار نگیرد و مانع تنفس نوزاد نشود.- فاصله شیر دادن به نوزاد، حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت باشد.- بعد از شیر دادن، لب‌های نوزاد، با آب ولرم و پارچه تمیز، شسته شود.- حین شیر دادن، از تنفس نوزاد، مراقبت شود.- توجه شود که کم‎بودن شیر در روزهای اول و خصوصاً در زایمان اول، امری طبیعی است و دلیل بر کم‎بودن شیر مادر نیست و باید در صورت کمبود، با پیشنهاداتی که ذکر می‎شود، می‎توان شیر را افزایش داد.- در زایمان دوقلویی، هر بار، دو طفل را از یک پستان شیر بدهد و ابتدا کودکی که بهتر شیر می‎خورد، تغذیه شود.- مادر به‌جای آب مصرفی روزانه، بیشتر از آب کامل میوه‌ها (نه کمپوت‌ها و آبمیوه‌های مصنوعی) مناسب فصل و مزاج خود، با عسل میل کند. (به‌جز خربزه)- در یک‌بار شیر دادن، طفل روی دست راست و در نوبت بعد روی سمت چپ قرار داده شود.
آن‌چه مادر شیرده نباید انجام دهد - هنگام شیردهی نوزاد پیچیده نباشد.- از دادن قندداغ و خصوصاً با شیشه شیر، پرهیز شود.- هرگز از شکر سفید و محصولات آن (شیرینی‌جات قنادی و ...) به طفل داده نشود.- از خوراندن هر ترکیب حاوی نشاسته به شیرخوار، خصوصاً در ۴۰ روز اول بعد از تولد، پرهیز شود.- از نظر طبی و شرعی، هم‌زمانی جماع با شیردهی، ممنوع است چرا که موجب تباهی شیر، بیماری طفل و انحراف طبیعت مدبره بدن مادر می‌شود.- مادر از خوردن کرفس و خردل موجود در انواع سس‌ها و افزودنی‌ها، پرهیز نماید.- از باردار ‎شدن در دوران شیردهی، به‎ویژه در ۶ ماهه اول شیردهی، پرهیز گردد.- هنگام شیردهی به نوزاد، فکر مادر به هیچ چیز دیگری مشغول نباشد. همچنین از هم‌زمانی شیردادن با گوش دادن به اصوات گوناگون، تماشای تلویزیون، صحبت کردن با دیگران و ... پرهیز شود.- مادر از استرس، اضطراب، بدخوابی، بدخوری، پرخوری، ریزه‌خواری و ... پرهیز کند.- نباید هم‌زمان، دو نوع شیر به طفل داده شود. به‎عنوان مثال نباید دو زن شیرده، به طفل شیر بدهند، چون ممکن است با هم سازگاری نداشته باشند و به همین دلیل هم، دادن شیر حیوانات یا هر شیر دیگری، هم‌‌زمان با شیر مادر، جایز نیست مگر در صورت ضرورت و رعایت برخی دستورات برای اصلاح شیرها.- مادران قبل از زایمان، پستان خود را ندوشند.- مادران قبل از زایمان، پستان خود را در دهان طفل دیگری قرار ندهند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید