هر روز!
هر روز!

نکاتی برای کابوس دیدن بچه ها :  کابوس دیدن بچه

نکاتی برای کابوس دیدن بچه ها
:  کابوس دیدن بچه ها مهم نیست که در چه سنی بچه ها شروع به خواب دیدن کنند اما حتی کودکان نوپا هم ممکن است درمورد خوابی که شب قبل دیده اند حرف بزنند—خواب های خوب و خواب های بد. بااینکه تقریباً همه بچه ها هرازگاه خواب های بد و ترسناک می بینند که ناراحتشان می کند اما خواب های بد یا کابوس […]
نکاتی برای کابوس دیدن بچه ها - : نکاتی برای کابوس دیدن بچه ها
: نکاتی برای کابوس دیدن بچه ها
به گزارش :  کابوس دیدن بچه ها
مهم نیست که در چه سنی بچه ها شروع به خواب دیدن کنند اما حتی کودکان نوپا هم ممکن است درمورد خوابی که شب قبل دیده اند حرف بزنند—خواب های خوب و خواب های بد. بااینکه تقریباً همه بچه ها هرازگاه خواب های بد و ترسناک می بینند که ناراحتشان می کند اما خواب های بد یا کابوس در سالهای قبل از مدرسه که ترس از تاریکی بین کودکان بسیار متداول است، بیشتر اتفاق می افتد. اما کودکان بزرگتر (و حتی افراد بزرگسال) هم هرازگاهی کابوس می بینند.
کابوس به طور کامل قابل پیشگیری نیست اما والدین می توانند زمینه را برای یک استراحت آرام شبانه برای فرزندشان آماده کنند. به این ترتیب، وقتی کودک خواب بد می بیند، کمی اطمینان دهی و آرامش دادن پدر و مادر می تواند آرامش ذهن را به کودک برگرداند.
کمک به کودکان برای غلبه بر این ترس های کودکی به آنها این امکان را می دهد بر چیزهایی که به نظرشان ترسناک می رسد، پیروز شوند.
کابوس ها در چه سنی بروز می یابند؟
کابوس و ترس های شبانه ممکن است در هر سنی به وجود آیند اما کودکان پیش دبستانی معمولا در تمییز دادن واقعیت و تخیل دچار مشکل می شوند. از این رو، از هیولای زیر تخت یا مردی که درون گنجه کمین کرده، می ترسند. اما وقتی کودک وارد مدرسه ابتدایی می شود، نگرانی ها و ترس های شبانه او بیشتر بر اساس رویدادهای واقعی از جمله ترس از توفان، آسیب دیدگی یا آتش سوزی شکل می گیرند.
چه زمان کابوس اتفاق می افتد؟
کابوس هم مثل همه خواب ها درطول مرحله ای از خواب اتفاق می افتد که مغز بسیار فعال بوده و تجربیات و اطلاعات جدید برای یادگیری و حافظه استفاده می کند. تصاویر واضحی که مغز پردازش می کند، به اندازه احساساتی که می توانند ایجاد کنند، واقعی به نظر می رسند.
این بخش از خواب بخش حرکت سریع چشم یا مرحله REM نامیده می شود چراکه در این زمان چشم ها در زیر پلک به سرعت حرکت می کنند. کابوس ها معمولاً در نیمه دوم خواب شبانه که فواصل REM طولانی تر است اتفاق می افتند.
وقتی کودکان بخاطر دیدن کابوس از خواب بیدار می شوند، تصاویری که مشاهده کرده اند هنوز کاملاً تازه هستند و واقعی به نظر می رسند. بنابراین طبیعی است که بترسند و ناراحت باشند و از والدینشان آرامش بخواهند.
کودکان در سنین پیش دبستانی درک می کنند که کابوس فقط یک خواب بد است و اتفاقی که در خواب افتاده است واقعی نیست و به آنها آسیبی نمی رساند. اما دانستن این مسئله باعث نمی شود که دیگر از کابوس های خود نترسند. حتی کودکان بزرگتر هم وقتی بخاطر یک کابوس از خواب می پرند به اطمینان بخشی و آرامش شما نیاز دارند. والدین در هنگام کابوس دیدن کودک چه کنند؟
تشویق کودکان به دیدن خواب های خوب و شیرین
والدین نمی توانند از کابوس دیدن فرزندانشان جلوگیری کنند اما می توانند به آنها کمک کنند شب ها خوب و آرام بخوابند و تشویقشان کنند که شب خواب های شیرین ببینند.
برای اینکه به کودکان کمک کنید وقتی زمان خوابیدن رسیده بخوابند و استراحت کنند و زمان خواب برایشان زمان آرامش و امنیت باشد، اطمینان یابید که کودکتان:
• زمان مشخصی برای خوابیدن و بیدار شدن داشته باشد.
• برنامه خوابی داشته باشد که وقتی می خوابند، به آنها احساس امنیت و آرامش دهد. این می تواند حمام گرفتن قبل از خواب، کتاب خواندن یا یک گپ کوتاه درمورد اتفاقات آن روز با پدر یا مادر باشد.
• تختخوابی گرم و نرم داشته و محل خوابش هم آرام و مطمئن باشد. وجود یک اسباب بازی مورد علاقه و یک نور کم می تواند به آرام تر خوابیدن او کمک کند.
• قبل از خواب فیلم های ترسناک نبیند یا داستان های ترسناک نخواند، مخصوصاً اگر قبلاً هم دچار کابوس شده باشد.
• بداند که کابوس ها واقعی نیستند، فقط خواب و رویا هستند و نمی توانند آزاری به آنها برسانند.
برای پیشگیری ازکابوس دیدن کودک چه کنیم؟
• از کودک بخواهید در مورد نگرانی هایش با شما صحبت کند. ترس او را دست کم نگیرید و بدانید که اگرچه ممکن است از نظر شما غیرمنطقی باشد اما نگرانی های کودک در ذهنش کاملا واقعی است. آنچه کودک نگران آن است یا از آن می ترسد همیشه با منطق بزرگسالان همخوانی ندارند اما به هرحال وجود دارد و نمی توان با دلیل و منطق خودتان آن را از بین ببرید. پس نگرانی های او را بپذیرید و با او همدردی کنید.
• برای اینکه بتوانید کابوس ها و وحشت فرزندتان را کنترل کنید از مقالات و کتاب هایی که در رابطه با کابوس های شبانه کودک هستند، استفاده کنید. هرچه در این باره بیشتر تحقیق و مطالعه کنید بهتر است. در این صورت می توانید به او نشان دهید شخصیت هایی که در خواب می بیند، واقعی نیستند و او می تواند بر آنها غلبه کند.
• خیلی از بچه ها یک حیوان عروسکی یا پتوی خاص دارند که به آنها کمک می کند شب ها بهتر بخوابند. انتخاب یک اسباب بازی خاص برای کودک نقش بسزایی در مقابله با کابوس های شبانه خواهد داشت. اگر فرزندتان یکی از این «دوست» ها دارد، به او بگویید که می تواند روی او حساب کند و به کمک او بخوابد.
• تنفس عمیق قبل از خواب برای شما و فرزندتان آرامش بخش خواهد بود. چند دقیقه وقت بگذارید و تمرینات تنفسی قبل از خواب را انجام دهید. این تمرینات را به صورت یک روال شبانه انجام دهید. اگر کودک از انجام این تمرینات لذت برد، می توانید بیشتر ادامه دهید و حتی او را در کلاس

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید