مسیر سبز
مسیر سبز

نگاهی به داعیه داران تصرف مجلس دهم خبرآنلاین: اقلیت

نگاهی به داعیه داران تصرف مجلس دهم
خبرآنلاین:  اقلیت بودن همیشه هم بد نیست،خاصیتش ایجاد وحدت میان نیروهای هم عقیده است.

این قاعده در فضای سیاسی تاکنون چندین بار به کار نیروهای سیاسی دو جناح آمده است.در مجلس ششم، اقلیت 30 نفره نیروهای راست در آن دوران در مجلس انسجام درونی خود را حفظ کردند و در مجلس بعد شدند اکثریت.

 قبل تر از آن هم در مجلس چهارم نیروهای راست جبران مجلس سوم را کردند.مجلسی که در آن اعضای جامعه روحانیون مبارز تازه تشکیل شده توانسته بودند امثال محمد رضا مهدوی کنی چهره ارشد جامعه روحانیت مبارز را با برچسب «اسلام آمریکایی» از میدان به درکنند. همه اتفاقات دست به دست هم داد تا مجلس سوم را نیروهای چپ به دست بگیرند.

قاعده ای اقلیت بودن برای اصلاح طلبان بیشتر با معنا است.بعد از مجلس سوم، 8 سال طول کشید تا آنها دوباره به ساختمان مجلس قدیم در خیابان امام خمینی برسند.مجلس ششم اوج اصلاح طلبی از نگاه موافقان و پایان عمر سیاسی اصلاح طلبان در قدرت سیاسی رسمی بود. افراط نیروهای سیاسی آن مجلس کاری کرد که پس از آن در فضای سیاسی سه مجلس بعد، آنها در اقلیت بمانند.

 دوسال مانده به انتخابات اسفند 94 ،دو طیف سیاسی در فکر بهارستان آینده هستند؛خوش بینی ها در اصلاح طلبان به اقبال مردمی بیشتر است، اما اصولگرایان هم نا امید نیستند و  چشم امیدشان به رای مردمی است که به نامزدهای اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری رای دادند.

نبی حبیبی دبیر کل موتلفه آرایشی سیاسی برای انتخابات مجلس آینده را « مفید» می خواند، آقا تهرانی دبیرکل جبهه پایداری از قصد این گروه برای «ائتلاف» با دیگر اصولگرایان می گوید،باهنر دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری از «برخی کارهای فکری و تئوری» این جریان برای انتخابات مجلس آینده می گوید. حسینیان چهره ارشد  جبهه پایداری هم تاکید می کند که انسجام اصولگرایان برای انتخابات مجلس آینده بیش از گذشته است.

اصلاح طلبان هم بیکار ننشستند.هر روز خبری از آنها منتشر می شود. از اینکه می خواهند ناطق نوری را سر لیست خود کنند، تا اینکه حزب کارگزاران به دنبال ائتلاف با دیگر اصلاح طلبان است و فرقی بین اصلاح طلبان با اعتدالیون نیست. عارف هم با حضور در فضای سیاسی تلاش می کند خدا از اکنون برای مجلس آینده آماده کند اقدامی که موجب شده برخی جریانهای  سیاسی این جناح، علم حمایت از او را بردارند.

 برخی دولتی ها هم که از دور دستی بر آتش دارد، بدش نمی آید مجلس دهم متمایل با رئیس جمهور باشد تا هم کارهای دولت راحت تر جلو برود و هم ضمانتی باشد برای 4 سال دوم ریاست جمهوری.

چهره ای مثل هاشمی رفسنجانی هم آرایش مجلس آینده را منوط به وضع دولت می داند. آن طور که در گفت و گویش با یکی از سایت های خبری نزدیک به دولت گفته است:« اگر دولت آن گونه  که تا بحال انجام داده، خوب از عهده کارهایش بر بیاید و بتواند همه اهدافی را  که در تبلیغات و وعده ها آمده؛ اجرایی کند، فکر می کنم این جریان از لحاظ نیروهای مردمی در سراسر کشور قوی باشد.»

در جناح اصولگرا نشست های غیررسمی برای انتخابات با حلقه ای از اصولگرایان سنتی و مدیریت محوریت حجت الاسلام سید رضا تقوی عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز در حال برگزاری است. اما برخی گروه ها چندان تمایلی به حضور ندارند.

 این گزارش در ادامه نگاهی خواهد داشت به جریانهای سیاسی دو جناح در مجلس آینده.

جبهه پیروان خط امام و رهبری: تشکلی که این روزها بعد از زنده یاد عسگراولادی، باهنر با تجربه را  در راس خود می بیند.سامانه اصلی اصولگرایان برای موفقیت در این انتخابات حمایت 15 تشکل را با خود به همراه دارد. تلاش باهنر برای کارکرد حزبی دادن به قدیمی ترین تشکل اصولگرا، یکی از اقدام باهنر برای نشان دادن جایگاه جبهه پیروان است.  علی رغم  برخی اقدام های تئوریک که باهنر می گوید اصولگرایان برای انتخابات مجلس آغاز کرده اند، اما مرد  پر نفوذ مجلس همچون مرحوم عسگراولادی از جامعیت در میان اصولگراها برخوردار نیست و این مشکلی است که می تواند از وزنه جبهه پیروان و تاثیر گذاری اش در تعیین لیست های انتخاباتی کم کند.

جبهه پایداری: تشکلی که به تعبیر فدایی دبیر کل جمعیت ایثارگران از ریل اصلی خود- با ورود مصداقی به انتخابات و ارائه لیست دور شد، اما هنوز در میان گروهی از اصولگرایان -خصوصا در میان نسل جوانتر- حامیان سفت و سختی دارند. امید این طیف از اصولگرایان به حامیان سعید جلیلی در انتخابات است. ولی در شرایطی که آنان از تصمیم خود برای ائتلاف با دیگر اصولگرایان سخن می گویند، شانس آنها برای حضور در لیست انتخاباتی واحد اصولگرایان کمتر می شود.

جمعیت رهپویان  و ایثارگران: آنها را به نسبت جبهه پیروان خط امام و رهبری باید نسل اصولگرایان جوانی دانست که با آرزوهای دور و دراز خود تلاش کرده اند متفاوت رفتار کنند. گروهی که  در شرایط حاضر تمایلی به حضور در نشست های اصولگریان با محوریت سید رضا تقوی ندارند. زاکانی  دبیر کل این جمعیت چندی قبل در گفت وگویی با مهر گفت که برای شرکت در این جلسات از وی دعوت شده است اما در آن حضور نداشته است. حرفهای او درباره اینکه «اگر فعالیت های صورت گرفته در زمینه وحدت، منطقی و درست باشد همه گروهها با آن همراه خواهند شد.» نشان دهنده تمایل نداشتن این جریان به حضور در سامانه انتخاباتی آینده اصولگرایان است. هر چند در سیاست، اقتضادات زمانی ممکن است خیلی زود سیاسیون را به تصمیمی جدید تر برساند.

اعضای بریده از سازمان مجاهدین انقلاب هم  در نیمه دوم دهه 70  جمعیت ایثارگران را  راه اندازی کردند و در همه 8 سال گذشته  حضوری موثر در ارکان قدرت داشتند.  آنها با  جبهه پایداری در برخی از موراد اختلاف نظر د

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید