مسیر سبز
مسیر سبز

نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی هفت صبح: محسن

نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی 
 هفت صبح: محسن

نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی
هفت صبح: محسن چاوشی مسیر پر فراز و نشیبی را در سال های گذشته طی کرده است. از زمانی که به صورت غیرمجاز و زیرزمینی فعالیت می کرد تا زمانی که آثار او به صورت رسمی منتشر شده اند، تغییر مسیر زیادی داشته است. او مدام در حال تغییر سبک است و با تنظیم کننده ها و ترانه سرایان متفاوتی هم کار می کند.

 چاوشی پای تمام آلبوم های گروهی هم هست اما هیچ وقت اجرای زنده نداشته و تمام فعالیت های او محدود می شود به ضبط استودیویی آهنگ ها. با این وجود او در سال های گذشته طرفداران پروپاقرصی برای خودش جمع کرده است.1382

نفرین

چاوشی درست زمانی وارد بازار موسیقی شد که موج جدید خوانندگان پاپ زیرزمینی روی بورس بودند. خوانندگانی مثل محسن یگانه و بنیامین بهادری که بعدها وارد بازار موسیقی مجاز شدند اما چاوشی یک ویژگی دیگر هم داشت. صدا و سبک او شبیه یکی از خوانندگان لس آنجلسی بود. آنقدر شبیه که تا مدت ها بسیاری از مردم فکر می کردندکه این آلبوم هم متعلق به همان خواننده لس آنجلسی است.

جدای از این موضوع چاوشی با آلبوم نفرین که به صورت اینترنتی منتشر شده بود، توانست خیلی زود جایش را بین طرفداران موسیقی پاپ باز کند. آهنگسازی و تنظیم این آلبوم را خود چاوشی برعهده داشت. قطعات نفرین و کفتر چاهی از معروف ترین قطعات چاوشی در همین آلبوم منتشر شدند.


1384

خودکشی ممنوع

قطعات این آلبوم بسیار تلخ هستند. قطعه «خودکشی ممنوع» یکی از تلخ ترین قطعاتی است که تا به حال محسن چاوشی خوانده. با این آلبوم چاوشی به شهرت بیشتری نسبت به گذشته رسید. محسن یگانه هم اولین همکاری اش را با محسن چاوشی در این آلبوم داشت و یکی از ترانه های آلبوم را او سروده بود.

 آهنگسازی این کار را خودچاوشی انجام داده و در تنظیم، رضا فوادیان او را همراهی کرده بود. اجرای مشترک چاووشی و یگانه در «نشکن دلمو ...» هنوز هم از مهم ترین ترانه های پاپ سال های اخیر دانسته می شود.

لنگه کفش

لنگه کفش حاصل جمع آوری تک آهنگ هایی بود که چاوشی روی ترانه هایی از حسین صفا و امیر ارجینی کار کرده بود. آلبومی که حال و هوایش با آلبوم تلخ خودکشی ممنوع کمی متفاوت بود. این آلبوم به خاطر زیرزمینی بودنش هیچ وقت تنظیم نهایی نشد و با یک تنظیم نصفه و نیمه روی اینترنت پخش شد. لنگه کفش، بچه های اهوازی، تنگ بلور، عشق دو حرفی، خاطره های مرده، کوچه هم تموم نشه و گیسو طلا از ترانه های این آلبوم بودند.


1385

متاسفم

«متاسفم» آخرین آلبوم غیرمجاز محسن چاوشی و البته محبوبترین آنها بود. چاوشی با انتشار این آلبوم به اوج محبوبیت در بین طرفدارانش رسید. زمان نانتشار «متاسفم» شایعه بود که این آلبوم قرار بوده به صورت رسمی منتشر شود و مراحل دریافت مجوز آن هم انجام شده اما به علت اینکه این آلبوم روی اینترنت لو رفته بود، تهیه کننده های آلبوم دیگر تمایلی به انتشار رسمی آن نداشتند. تنظسیم این آلبوم را شهاب اکبری برعهده داشت و از این لحاظ حال و هوای آن با آلبوم های قبلی چاوشی تفاوت داشت. امیر ارجینی، حسین صفا، ترانه مکرم، یاها کاشانی و خود محسن چاوشی در این آلبوم ترانه سرایی کردند.

موسیقی فیلم سنتوری

سنتوری عنوان فیلمی است به کارگردانی داریوش مهرجویی که برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر سال 85 اکران شد. این فیلم به علت توقیف هیچگاه به اکران عمومی نرسید اما این باعث نشد تا چیزی از شهرت موسیقی آن در بین مردم کم شود. محسن چاوشی با خواندن ترانه های فیلم سنتوری به اوج محبوبیت و شهرت رسید. در این موسیقی فیلم اردوان کامکار وظیفه تنظیم و نوازندگی سنتور را برعهده داشت. هر چند بعدها موسیقی فیلم سنتوری به صورت یک آلبوم توسط شرکت ارانگام منتشر شد اما در همان زمان هم تبدیل به محبوب ترین موسیقی روز شد. تسنتوری تنها تجربه مشارکت سینمایی محسن چاوشی بود و بعد از آن هیچگاه در سینما حضور پیدا نکرد.


1387

یه شاخله نیلوفر

اولین آلبوم رسمی و مجاز محسن چاوشی با حاشیه های زیادی همراه بود. بعضی اعتقاد دارند این آلبوم و موسیقی فیلم سنتوری بهترین آثار محسن چاوشی و از بهترین آثار موسیقی پاپ دهه گذشته بوده اند. یه شاخه نیلوفر بعد از دو سال سکوت چاوشی به بازار آمد. استقبال از این آلبوم به حدی بود که در رده پرفروش ترین آثار موسیقی ایران تاکنون قرار گرفت.


1388

سلام آقا

چاوشی یک خواننده مناسبتی هم هست. او در مناسبت های مختلف مذهبی و ملی همیشه حضور داشته ودر تمامی آلبوم های گروهی پاپ که به صورت مناسبتی منتشر شده اند ترانه هایی از او موجود بوده است. سلام آقا اولین تجربه چاوشی در این زمینه بود. در این آلبوم چاوشی دو تک آهنگ با موضوع محرم و امام حسین (ع) دارد. شرکت در آلبوم گروهی سلام آقا در کنار خوانندگان معروف دیگری چون رضا صادقی برای چاوشی یک نوع تثبیت در بازار مجاز محسوب می شد. البته چاوشی قبل از این هم ترانه هایی را با موضوعات مذهبی خوانده بود. کفتر چاهی و امام رضا (ع) از معروف ترین این ترانه ها هستند.

ژاکت

ژاکت ششمین آلبوم استودیویی محسن چاوشی است. این اثر دومین آلبوم استودیویی دارای مجوز این خواننده است که ترانه های آن توسط امیر ارجینی، حسین صفا، کیکاووس یاکیده و علی مهرگان سروده شده اند. سه قطعه از قطعات این آلبوم توسط محمدرضا آهاری، دو قطعه توسط شهاب اکبری و باقی قطعات توسط خود محسن چاوشی ساخته شده اند.

طبق نظرسنجی ها «ژاکت» به عنوان دومین آلبوم رسمی محسن چاوشی توانست در رقابت با آلبوم های 14 علی لهراسبی و یکی بود، یکی نبود رضا صادقی عنوان محبوب ترین آلبوم پاپ سال 1388 موسیقی ایران را نصیب خود کند.هشت

آلبوم هشت، یک آل

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید