iTech news
iTech news

نگاه نزدیک به اولین نسخه آزمایشی iOS 10 نسخه‌ی

نگاه نزدیک به اولین نسخه آزمایشی iOS 10 
 نسخه‌ی

نگاه نزدیک به اولین نسخه آزمایشی iOS 10
نسخه‌ی مخصوص توسعه‌دهندگان iOS 10 همزمان با معرفی ویژگی‌های جدید آن در کنفرانس WWDC 2016 در اختیار توسعه‌دهندگان قرار گرفت. ما نیز در فرصت این را داشتیم تا مدتی با این سیستم عامل که البته در نسخه‌ی بتا ارائه شده به صورت آزمایشی کار کنیم که در ادامه می‌توانید تجربه‌ی کار با ویژگی‌های جدید و تغییرات ایجاد شده را مطالعه کنید.طراحی و رابط کاربری
تغییرات قابل توجهی در زمینه رابط کاربری این نسخه صورت گرفته ولی، تغییرات این نسخه نیز همانند نسخه ۸ و ۹ بیشتر در اضافه شدن ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید در بخش‌های مختلف خلاصه شده است و خبری از تغییرات انقلابی که از iOS 6 به 7 در سیستم عامل شاهد بودیم، نیست. البته انتظار چنین تغییرات رادیکالی نیز نمی‌رفت و همین بهبودهای ظاهری، تاثیر قابل توجهی در تجربه کاربری نسخه جدید iOS گذاشته است.

اولین تغییری که توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، تغییر Lock screen است. در این صفحه به جای کشیدن دست به سمت راست، باید دکمه Home را بزنید تا قفل صفحه باز شود. بدین ترتیب، فضای بیشتری برای گنجاندن امکانات جدید به این صفحه ایجاد شده است. یکی از این امکانات صفحه ویجت‌ها در Lock Screen است. بدین ترتیب شما بدون باز کردن صفحه می‌توانید دستتان را به سمت راست بکشید تا با صفحه جدیدی روبرو شوید. در این صفحه شما علاوه بر نوار جستجو، با لیستی از ویجت‌ها روبرو می‌شوید که قابل تغییر و ادیت هستند و می‌توانید به دلخواه بخش‌های مختلف را به آن اضافه یا کم کنید. در کل، این صفحه که ترکیبی از جستجو و نوتیفیکشن سنتر و ابزارها است، یکی از بهترین تغییرات نسخه جدید محسوب می‌شود که در نسخه‌های قبلی نیز انتظار آن را داشتیم ولی تا به حال خبری از آن نشده بود. با کشیدن صفحه به سمت چپ نیز به اپلیکیشن دوربین هدایت می‌شوید.
همچنین اعلانیه‌ها به صورت کارتی با گوشه‌های منحنی به نمایش گذاشته می‌شوند و حالا می‌توانید بوسیله‌ی فناوری لمس سه بعدی با آن‌ها تعامل داشته باشید و حتی از این طریق به پیام‌ها یا ایمیل‌های خود پاسخ دهید.

قابلیت جدید این نسخه، Raise to Walk نام دارد. به کمک این قابلیت، همانند ساعت هوشمند اپل، تنها با بالا آوردن دستگاه صفحه Lock Screen نمایش داده خواهد شد.
اگر انگشت‌تان را از بالا به پایین بکشید، تغییرات جدید در صفحه نوتیفیکیشن‌ها نیز توجه شما را جلب خواهد کرد. در این صفحه نوار جستجو دیده می‌شود و حالت جعبه‌ای که در صفحه لاک‌اسکرین دیده‌اید در اینجا نیز مشاهده می‌شود. البته حالا دیگر خبری از صفحه‌ای مجزا در این بخش برای ویجت‌ها نیست و ویجت‌ها صفحه‌ای جدا در کنار صفحه‌ی هوم برای خود دارند. این تغییر هر چند ریز بسیار کاربردی است چرا که باعث شده دیگر با یک بار کشیدن دست خود از بالا به پایین صفحه اعلانیه‌های خود را مشاهده کنید و نیاز به سوایپ نداشته باشید.

به علاوه حالا می‌توانید با فشار یا همان استفاده از فناوری لمس سه بعدی، روی دکمه‌ی × بالای نوار اعلانیه‌های تمامی آن‌ها را به صورت یکجا پاک کنید. حالا دیگر نیازی ندارید اعلانیه‌های هر روز را به صورت جدا پاک کنید و وقت زیادی را صرف حذف آن‌ها کنید.

همچنین با بالا کشیدن صفحه از پایین نیز با ظاهر جدیدی از control center روبرو می‌شوید. در این صفحه موزیک پلیر به صورت یک اسلاید جداگانه قرار داده شده و بدین ترتیب کنترل آن را با کشیدن صفحه به سمت راست در اختیار خواهید داشت.

نوتیفیکشن‌ها نیز در این نسخه هوشمندتر شده‌اند. برای مثال با باز کردن نوتییفیکیشن برنامه iMessage می‌توانید پیغام‌ها را بدون نیاز به باز کردن برنامه به صورت زنده جواب دهید و پیغام‌های جدید را به صورت مرتب دریافت کنید.حذف برنامه‌های پیش فرض

یکی از ویژگی‌هایی که سال‌ها است کاربران از نبود آن شکایت می‌کنند، امکان حذف برنامه‌های پیش فرض از روی سیستم عامل است. در واقع در iOS برنامه‌های پیش فرضی همچون Tips یا Find Friends وجود دارند که به ندرت توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچ کس واقعا جای خالی آن‌ها را حس نمی‌کند. به همین خاطر حذف آن‌ها در نسخه جدید سیستم عامل یکی از شیرین‌ترین تغییراتی است که شاهد بوده‌ایم. البته این شیرینی زمانی که بفهمید هنوز برخی از برنامه‌های پیش‌فرض از این امکان برخوردار نیستند، ممکن است کمی کامتان را تلخ کند. 
البته به این نکته نیز توجه کنید که حذف اپلیکیشن‌های پیش‌فرض تنها به معنای غیرفعال شدن آن‌ها است و به صورت کامل این اپلیکیشن‌ها از گوشی شما حذف نخواهند شد.اپلیکیشن Home

یکی از تغییرات مهم در ای او اس ۱۰ اضافه شدن اپلیکیشن HOME است. اهمیت این اپلیکیشن در نمایش توجه ویژه اپل به موضوع خانه‌های هوشمند و اینترنت اشیا است که بدون شک یکی از مهمترین بازارهای فناوری را در چند سال آینده تشکیل خواهد داد. این اپلیکیشن به صورت پیش فرض به همراه iOS 10 خواهد آمد و شما به کمک آن می‌توانید به تنظیم تمامی وسایل هوشمند خانه‌تان بپردازید. طبیعتا نقش siri نیز در این اپلیکیشن پر رنگ خواهد بود. برای مثال شما با گفتن دستور شب بخیر می‌توانید تمامی کارهای لازم از جمله خاموش کردن چراغ‌ها گرفته تا قفل در و … را به خانه هوشمندتان بسپارید.اپلیکیشن Photos
جذاب‌ترین ویژگی اضافه شده در اپلیکیشن تصاویر، امکان ساخت آلبوم‌های هوشمند و اسلاید

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید