مسیر سبز
مسیر سبز

هديه را باز نکرده . خريدن هديه از آن كارهايي

هديه را باز نکرده . 
 خريدن هديه از آن كارهايي

هديه را باز نکرده .....
خريدن هديه از آن كارهايي است كه هر كس حداقل يك يا چندبار آن را در زندگي خود انجام مي‌دهد، البته اكثر ما زياد خود را براي خريدن هديه به زحمت نمي‌اندازيم و هميشه براي اين عمل چند گزينه را بيشتر پيش روي خود نمي‌گذاريم، مثل عطر و ادكلن، كفش يا پيراهن و از اين قبيل چيزهاي تكراري كه فرد هديه گيرنده مي‌تواند سريع حدس بزند كه داخل جعبه كادو شده، چيست؟ اما شايد اكنون زمان آن رسيده كه تغيير رويه‌‌اي در تهيه هديه دهيد و با اين كار به طرف مقابل خيلي چيزها را ثابت كنيد. به هر حال كمتر از يك ماه تا عيد نوروز زمان باقي است و شما مي‌توانيد با يك برنامه‌ريزي مناسب افرادي كه را كه دوست داريد با يك هديه متفاوت خوشحال كنيد.  مي‌گويند، هديه‌دادن رسمي است كه نخستين‌بار از ايران برخاسته و به ساير نقاط جهان انتقال پيدا كرده است. در واقع رسم هديه‌دادن، هديه‌گرفتن و صله‌ارحام همراه با آن، رسومي است كاملا ايراني كه از دوران باستان برخاسته و حدود 7 هزار سال قدمت دارد. در ايام قديم هديه‌ها شامل گل، ظروف سفالي و به‌طور كلي اشيا و وسايل دست‌ساز بودند و افراد براساس موقعيت و ويژگي فردي كه قصد هديه‌دادن به او را داشتند، اشياي متفاوتي را هديه مي‌بردند. از آنجا كه جوامع به سمت اقتصادي‌شدن و مصرف‌گرايي پيش مي‌روند، مسلما ويژگي‌هاي شخصيتي افراد نيز به سمت‌وسويي حركت مي‌كند كه تمامي پديده‌هاي اطراف ارزش‌گذاري مي‌شوند.
اهميت نخستين هديه

تهيه هديه براي ديگري بيشتر از همه از شناخت ويژگي‌هاي او برمي‌خيزد. وقتي ما شناخت قبلي از ديگري داشته باشيم، تهيه هديه مطابق با علائق او امري ساده‌تر است تا اين‌كه براي نخستين‌بار بخواهيم براي فردي مثل همسر آينده‌مان خريد كنيم. اين شكل هديه هرچند ممكن است مطابق با سلائق شخصي ما بوده و علائق فردي همسر آينده‌مان در آن دخيل نبوده است اما درواقع يك پيام دارد و آن اين است كه ما با اهداي هديه خود، سليقه‌مان را به او معرفي مي‌كنيم و بدين‌ترتيب نخستين پايه‌هاي شناخت از يكديگر شكل مي‌گيرد. معمولا سليقه شخصي در نخستين هديه براي يك فرد دخالت بيشتري دارد اما بهتر است هديه‌دهنده قصد تحميل سليقه خود به ديگري را نداشته باشد.


سودهاي دوطرفه هديه دادن

هديه چه به‌صورت مادي باشد و چه معنوي، اثرات رواني زيادي هم روي فرد هديه‌دهنده و هم هديه‌گيرنده دارد، زيرا فرد هديه‌دهنده به اين ارزش معنوي در ذات خود رسيده است كه اكنون وقت قدرداني، ابراز همدلي و درك متقابل است و در عوض فرد هديه‌گيرنده نيز به ارزش معنوي آن پي خواهد برد. به‌طور كلي زماني كه فرد هديه گيرنده با دريافت هديه به اين نتيجه مي‌رسد كه براي طرف مقابلش مهم بوده است و در خريد و اتنخاب هديه وقت، انرژي و هزينه فكري و روحي صرف شده است، حتي اگر اين هديه ساخته دست او هم نباشد برايش ارزشمند است به‌خصوص كه فرد هديه گيرنده احساس كند كه نوع هديه‌‌اي كه ديگري به او داده است ارزش، قدر و منزلتش از سوي فرد هديه‌دهنده درك شده است.


انتظار جبران نداشته باشيد

هديه‌دادن در اسلام بسيار توصيه شده است و گفته شده با دادن هديه تاثير دوستي‌ها بيشتر مي‌شود، بنابراين از نظر اسلام هديه دادن بايد ويژگي خاص و آداب و شرايطي داشته باشد.
در زمان هديه‌دادن به نيازهاي فرد هديه‌گيرنده توجه شود.در هديه‌دادن بناي منت گذاشتن از بين برود.فرد هديه‌دهنده انتظار جبران از فرد هديه‌گيرنده نداشته باشد.هديه‌گيرنده هنگام گرفتن هديه هرچند آن هديه كم‌ارزش باشد با دلگرمي و شادي آن را بپذيرد. زيرا اين استقبال نوعي احترام به هديه‌دهنده است.فرد هديه‌گيرنده در فرصت‌هاي بعدي به جبران زحمات هديه‌دهنده به شكل شايسته‌‌اي بپردازد تا روابط ميان آن‌ها خالص‌تر شود.

كادوي همپاي هديه

همان‌طور كه گفته شد، هديه‌دادن اهميت بسيار زيادي دارد. پس صرف‌نظر از هديه‌اي كه مي‌خريد به نكات ديگري هم بايد توجه كرد با اين‌كه ممكن است خيلي پول خرج كرده باشيد تا براي نخستين‌بار با هديه‌تان احساس خوبي براي طرف مقابل‌تان ايجاد كنيد اما اگر هديه را خيلي ساده با روزنامه كادوپيچ كنيد حتي بهترين هديه‌ها هم بي‌ارزش جلوه خواهد كرد. پس سعي كنيد، كمي خلاقيت به خرج دهيد يا اگر فكر مي‌كنيد از عهده‌اش بر نمي‌آئيد بهتر است كمي بيشتر خرج كنيد و از يك متخصص كادوپيچ بخواهيد كه هديه‌تان را كادو كند، اين‌گونه تاثيرگذاري آن دوچندان مي‌شود.
يك‌ راهنماي كامل براي آقايان

خريدن هديه‌ براي خانم‌ها توسط آقايان بهتر است خيلي زيركانه و با دقت انجام شود، چون خانم‌ها از هر هديه‌اي كه توسط مرد مورد علاقه‌ خود دريافت مي‌كنند، مي‌توانند علاقه و اينكه چه قدر براي او مهم هستند و در كجاي زندگيش جاي دارند و خلاصه صد چيز ديگر را استنباط كنند. پس اگر مردي بخواهد براي خانمي كه واقعا دوستش دارد هديه‌اي تهيه كنيد، بايد تمام فكر خود را به كار گيرد تا او را دچار اشتباه نكند. ما در اينجا به شما كمك مي‌كنيم كه بدانيد ممكن است از دادن هر هديه‌اي، خانم‌ها چه برداشتي كنند تا شما بتوانيد با توجه به اين مطالب، انتخاب مناسب‌تري داشته باشيد. طلا و جواهرات: از آنجا كه طلا و جواهرات گران است معمولا براي رابطه‌هاي خيلي جدي تهيه مي‌شود كه تصور خانم مورد علاقه‌تان از چنين هديه‌اي اين خواهد بود كه رابطه‌تان كاملا جدي‌ است و شما به اين كار تعهدتان را به او نشان داده‌ايد. خانم‌ها خوب مي‌دانند كه اكثر مردها براي يك رابطه غيرهدفمند اينقدر پول خرج نمي‌كنند.عطر: عطر در هداياي شخصي است زيرا رايحه‌اي كه خانم‌ها به‌عنوان عطرشان انتخاب مي‌كنند، بسيار خالص و شخصي است. اين يعني شما بايد خانمي را خيلي خوب بشناسيد تا بتوانيد عطري برايش بخريد كه با سليقه‌اش جور باشد. اگر شناخت دقيقي از او نداريد و وقت چنداني براي انتخاب عطر ندار

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید