مسیر سبز
مسیر سبز

هر آنچه در برنامه دیشب 90 گذشت تابناک: برنامه دیشب

هر آنچه در برنامه دیشب 90 گذشت
تابناک: برنامه دیشب نود با طعم جام‌جهانی از ساعت 22:30 با اجرای عادل فردوسی‌پور از شبکه سه سیما روی آنتن رفت. بازی‌های هفته هفدهم لیگ برتر در کنار قرعه‌کشی جام‌جهانی و حمله ایرانی‌ها به صفحه فیسبوک مسی از مهم‌ترین موضوعات برنامه این هفته نود بود.

مشخص شدن همگروهی‌های ایران در جام‌جهانی در کنار چندین و چند سوژه حاشیه‌ای دیگر در خصوص جام‌جهانی طعم برنامه امشب نود را کمی تا قسمتی با حال و هوای جام جهانی گره زد. خصوصا اینکه سوال پیامکی برنامه امشب هم این بود که آیابه نظر مردم، ایران از گروه خود در جام جهانی صعود خواهد کرد یا خیر که در بیشتر قسمت‌های برنامه با یک برتری اندک مردم ایران را صاحب شانس صعود به مرحله بعدی جام‌جهانی می‌دانستند. چیزی که البته بیشتر از مردم عادل فردوسی‌پور به آن اعتقاد داشت.

پخش گزارشی از تیم‌های همگروه ایران بخش دیگری از برنامه نود بود که در بخش نخست آن گزارشی از تیم ملی آرژانتین پخش شد. بعد از این گزارش که فردوسی‌پور همه ستاره‌های نیجریه را ردیف کرده بود علی کفاشیان به روی خط برنامه آمد تا با عادل فردوسی‌پور در خصوص وضعیت تیم ملی در جام جهانی صحبت کند. سوال نخست فردوسی‌پور در خصوص بازی‌های تداراکاتی تیم ملی در راه آماده سازی برای جام‌جهانی بود.

کفاشیان گفت که در حال رایزنی با تیم ملی کویت هستیم تا از فرصت آن بازی برای برگزاری بازی تدراکاتی برای تیم ملی بزرگسالان استفاده کنیم. کفاشیان از مطرح بودن نام آفریقای جنوبی برای بازی تدارکاتی سخن گفت و بعد گفت به دلیل قوی بودن این تیم شاید امکان برگزاری این بازی نباشد. وقتی فردوسی‌پور با تعجب پرسید که «یعنی برای بازی تدارکاتی به دنبال تیم‌های ضعیف هستید؟» کفاشیان پاسخ داد که نظر کی‌روش بر این است که با تیم‌های قوی در راه جام‌جهانی بازی نکنیم و از آنجایی که خودشان علاقه دارند مذاکرات بازی‌ها را انجام دهند ما همه مسائل را به شخص ایشان واگذار کردیم.

فردوسی‌پور با اشاره به اتفاقی که برای ایویچ رخ داد گفت شاید کی‌روش هم از کسب نتایج ضعیف در مرحله آماده سازی می‌ترسد و بهتر نیست که شما اطمینانی به او بدهید که با کسب هر نتیجه‌ای در بازی‌های تدارکاتی روی نیمکت ما در جام‌جهانی خواهد نشست، موجب می‌شود که او هم از بازی با تیم‌های بزرگتر نهراسد. به هر حال باختن در بازی‌های تدارکاتی بهتر از باختن در جام‌جهانی است.

کفاشیان در پاسخ به این سوال گفت که ما به کی‌روش پیشنهاد دادیم تا قراردادش را تا جام‌ملت‌های استرالیا تمدید کنیم و حتی به او گفته‌ایم که بازی‌های تدارکاتی را باخته فرض کن و برای آماده‌سازی تیم ملی به میدان بیا.

بعد از این موضوع ماجرای حمله ایرانی‌ها به صفحه فیسبوک لیونل مسی سوژه بعدی فردوسی‌پور بود که کفاشیان در پاسخ به این مضوع حرف عجیبش را که صبح امروز در رسانه‌ها هم مطرح کرده بود بیان داشت و آن اینکه «مردم از شدت دوست داشتن دست به این کار زدند»

مجید جلالی که در این روزها منطقی‌ترین موضع گیری‌ها را نسبت به وضعیت گروه تیم ملی را داشت به روی خط آمد و در خصوص شانس صعود ایران به مرحله بالاتر گفت ایران در جام جهانی بین صفر تا دو امتیاز کسب خواهد کرد و تیم ملی کشورمان هیچ شانسی برای صعود به مرحله بعدی ندارد. او گفت که برای صعود به مرحله بعدی جام جهانی می‌بایست از الان برای دوازده سال آینده برنامه‌ریزی کرد و این موضوعی نیست که با شش ماه برنامه‌ریزی حاصل شود.

او در خصوص ماجرای فحاشی سایبری ایرانی‌ها به مسی آن را مسئله‌ای فرهنگی و حل ناشدنی در حال حاضر خواند و وضعیت ورزشگاه‌ها و جو فرهنگی حاکم بر ورزش کشور را در آن دخیل دانست.

فردوسی‌پور بار دیگر به سراغ کفاشیان رفت و او بار دیگر این نظر عجیب را مطرح کرد که «مردم مسی را خیلی دوست دارند و اتفاقی که در فیسبوک مسی رخ داده از شدت علاقه است» وی همینطور از احتمال نوشتن نامه به رئیس فدراسیون فوتبال آرژانتین و توضیح دادن اتفاقات پیش رو سخن گفت و از فردوسی‌پور خواست تا تاریخ تولد مسی را برای او «درآورد» تا برایش کادوی تهیه کند!

بعد از خداحافظی کفاشیان جلالی هم در سخنان پایانی خود گفت «این چه جور دوست داشتنی است که زشت‌ترین الفاظ را به فرد نسبت می‌دهند» و بعد به کنایه به کفاشیان گفت «با همه مسائل اینقدر ساده برخورد کردید که وضعیت فوتبال ما امروز چنین است»

بعد از این گفت‌وگو و بعد از دیدن نتیجه نظرسنجی که در آن صعود ایران به مرحله بعدی جام‌جهانی 55 به 45 از صعود نکردنمان پیش بود گزارش «نود درجه» پخش شد که شوخی و کنایه‌های فردوسی‌پور به شیث رضایی بازیکن تازه مس کرمان که شماره 90 این تیم را هم به تن کرده از نکات جالب آن بود.

در این بخش هدایت ممبینی مهمان و کارشناس داوری نود بود که قبل از دیدن خلاصه بازی استقلال و سپاهان گفت‌وگوی کوتاهی میان او و فردوسی‌پور در خصوص دعوای کمیته و دپارتمان داوری در گرفت. فردوسی‌پور در این بخش به کنایه در خصوص نبی گفت که «آقای نبی یک کشوی جادویی دارند که هر پرونده‌ای را که علاقه‌ای به رسیدگی به آن را ندارند در آن قرار می‌دهند و هر وقت که دلشان خواست آن را بیرون می‌آورند».

ممبینی هم در خصوص درگیری کمیته و دپارتمان گفت که در حال حاضر جهت گیری دپارتمان به سمت فدراسیون است و این استقلال کمیته داوران را کمی تهدید می‌کند و این مهم‌ترین موضوع مناقشه در این میان است.

خلاصه بازی استقلال و سپاهان با گزارش حاشیه‌ای از وضعیت بلیط فروشی و سایر حواشی پخش شد و بعد از گزارشی که از وضعیت ورزشگاه نقش جهان نمایش داده شد ممبنی به بررسی داوری این بازی پرداختند.

دومین گزارش نود از حریفان ایران در جام‌جهانی به آرژانتین اختصاص داشت و بعد از آن گزارشی از نظر مردم آرژانتین در خصوص همگروهی با ایران پخش شد.

بعد از این گزارش‌

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید