هر روز!
هر روز!

هشدارهای جدی برای خانم ها درباره پوکی استخوان : هشدارهای

هشدارهای جدی برای خانم ها درباره پوکی استخوان : هشدارهای

هشدارهای جدی برای خانم ها درباره پوکی استخوان
: هشدارهای جدی برای خانم ها درباره پوکی استخوان
مریضی پوکی استخوان در سالمندی اکثر در خانم ها رواج دارد، انها به علت ساختار بدنی که دارند در معرض ابتلا به این مریضی میباشند. پوکی استخوان یا استئوپروز از دیرباز وجود داشته ولی چندان مورد دقت قرار نمی گرفت به علت این که علائم خاصی به غیر از شکستگی استخوان در موارد پیشرفته از خود نشان نمیدهد.
 
به گزارش : استخوان بافت زنده ای هست که از دو لایه داخلی و خارجی تشکیل شده هست. لایه داخلی ضخیم بوده و از شبکه های محکمی تشکیل شده که توده استخوانی را ایجاد می کند. در بدن انسان استخوان ها به طور مرتب ساخته شده و از بین می روند. گرچه سرعت این روند در تمام عمر فرد یکسان نیست؛ به طوری که توده استخوانی در سنین 20 تا 30 سالگی به حداکثر میزان خود می رسد و سپس به تدریج کاهش می یابد.
 
حداکثر توده استخوانی در افراد گوناگون متفاوت هست و به عوامل ارثی، تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه زندگی در طول دوره رشد بستگی دارد.اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد، فضاهای بین شبکه های داخلی استخوان بزرگ می شوند و اصطلاحا پوکی استخوان اتفاق می افتد.
 
در این وضعیت، استخوان ضعیف شده و با کوچک ترین ضربه دچار شکستگی می شود. این پدیده در سنین سالمندی شایع بوده اما با اقدامات ساده ای می توان آن را به تاخیر انداخت یا شدت آن را کاهش داد.
 
علامت پوکی استخوان چیست؟ اهمیت پوکی استخوان در این هست که اغلب تا زمان شکستگی استخوانی علامتی ندارد. ستون فقرات، استخوان ران، لگن، مچ دست و انتهای ساعد به ترتیب شایع ترین محل هایی میباشند که در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند. بسیاری از شکستگی های ستون فقرات فقط با درد شدید پشت همراه میباشند و علامت دیگری ندارند. انحراف ستون مهره ها در اثر جوش خوردن خودبخودی آن ها می تواند از علایم این بیماری باشد.
 
پوکی استخوان، مریضی خاموشی هست این مریضی بزرگ ترین دغدغه خانم ها برای روزهای میانسالی هست.مشکلی که دیر یا زود سراغ همۀ ما را خواهد گرفت. بنابراین خود را آماده مقابله کنید.
 
پوکی استخوان «مریضی خاموش» نامیده میشود زیرا علائم بالینی نداشته و در صورت پیش گیری و درمان نکردن پیشرفت می کند و نخستین بار خود را با عوارض جانبی که همان شکستگی استخوان و حتی گاهی مرگ هست نشان میدهد. در حالی که این مریضی ناتوان کننده، در مراحل نخست قابل تشخیص، پیشگیری و درمان هست.
 
پوکی استخوان مریضی ای هست که با کاهش توده استخوانی و تغییر ساختمان میکروسکوپی استخوان، منجر به افزایش شکستگی استخوان و افزایش ریسک شکستگی «نه لزوما بروز شکستگی» میشود.
 
خانم ها اکثر در خطر میباشند در سنین بالای ۵۰سال ریسک شکستگی های شایع از پوکی استخوان در استخوان بالای پا، مهره های کمر و انتهای استخوان ساعد افزایش پیدا می کند که در خانم ها ۴۰درصد و در آقایان ۱۲درصد هست.مطالعات نخست واحد استئوپروز مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه استان تهران نشان میدهد که متأسفانه دانسیته استخوان «تراکم استخوان» در ایرانیان نسبت به استانداردهای بین المللی کمتر هست.
 
به طوری که در خانم ها این دانسیته در ستون فقرات ۵/۶ درصد و استخوان بالای پا ۴/۵ درصد پایین تر هست و در آقایان این کاهش در ستون مهره ها به طور متوسط ۸/۱۳ درصد و در استخوان بالای پا ۶/۴ درصد هست.
 
پوکی استخوان چگونه منجر به شکستگی می شود؟ حدود 5 درصد زمین خوردگی ها منجر به شکستگی می شوند. مسلما استخوان هایی که استحکام کافی برای حفظ تعادل بدن را نداشته باشند، براحتی متعاقب نیروهای جزیی مثل زمین خوردن و یا سقوط از پله دچار شکستگی می شوند. به همین دلیل شایع ترین علت شکستگی های ناشی از پوکی استخوان،
 
سقوط و زمین خوردن هست. عواملی مثل موانع محیطی، نور کم، اختلال بینایی، فراموشی، بهره گیری از داروهای خواب آور در افزایش احتمال سقوط و شکستگی نقش دارند.
 
سیکل های قاعدگی را نظارت کنید در بین هورمون های زنانه استروژن عاملی هست که باعث تحریک و جذب کلسیم از روده ها می شود و پروژسترون مانع از اثر ترکیبات کورتون دار بر بدن میشود و ترکیب استخوان سازی را اکثر می کند.توده استخوانی در خانم ها به اوضاع سیکل های قاعدگی وابسته است. شروع زودرس قاعدگی باعث افزایش توده استخوانی و تاخیر آن موجب کاهش توده استخوانی میشود.
 
قاعدگی نامنظم کاهش توده استخوانی را به دنبال دارد پس کنترل سیکل های قاعدگی مرتب از ضروریات هست.قاعدگی نداشتن به مدت یک سال یائسگی محسوب می شود اما اگر خانمی اقدام به برداشتن تخمک ها کند، بعد از۲ ماه یائسه محسوب میشود که شروع پوکی استخوان را به دنبال دارد
 
چه عواملی ایجاد کننده پوکی استخوان میباشند؟ – سن: به گزارش پارس ناز با بالا رفتن سن، تراکم استخوان در هر دو جنس به تدریج کاهش می یابد؛ به طوری که از حدود 40 سالگی نیم تا یک درصد در سال کاهش می یابد.
 
– جنس: پوکی استخوان در زنان به دلیل کم بودن توده استخوان و پدیده یائسگی شایع تر هست. زنان در هر سنی 4 تا 5 برابر مردان دچار شکستگی استخوان می شوند.
 
– یائسگی و کاهش هورمون های جنسی: هورمون های جنسی نقش مهمی در استحکام استخوان ها دارند. بنابراین هر عاملی از جمله یائسگی که باعث کم شدن این هورمون ها شود پوکی استخوان را تسریع می کند.
 
– سابقه فامیلی: در صورت سابقه شکستگی در بستگان نزدیک «پدر، مادر، خواهر و برادر»، احتمال ابتلا به شکستگی تا دو برابر افزایش می یابد.
 
– نژاد و عوامل ارثی: نژاد آسیایی و افرادی که پوست و موی روشن دارند بیشتر در معرض پوکی استخوا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید