مسیر سبز
مسیر سبز

هشدارهای جدی درباره «سیزده‌ بدر» خبرگزاری ایسنا: معاون پیشگیری

هشدارهای جدی درباره «سیزده‌ بدر»
خبرگزاری ایسنا:  معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران توصیه‌ها و هشدارهایی را درباره استفاده شهروندان جنگل‌ها ، بوستان‌ها و منابع طبیعی در روز سیزده‌بدر ارائه کرد.
 
مهندس محمود قدیری  با تاکید براینکه استفاده از جنگل‌ها و بوستان‌ها به مانند هر کار دیگری باید دارای قاعده و اصول باشد، گفت: بنابراین پیش از همه به مسؤلان حفظ و نگهداری از بوستان‌ها و مکان‌های سبز توصیه می‌شود امکانات و تسهیلات مناسب را برای استفاده‌کنندگان از این مکان‌ها درنظر بگیرند، چراکه فراهم کردن تسهیلات در جنگل‌ها و بوستان‌ها، بهترین شیوه برای پیشگیری از وقوع حریق‌ها و حوادث و همچنین مقابله سریع و بهینه با این خطرات در این مکان‌هاست.
 
وی ایجاد راه‌های ورودی و خروجی به جنگل‌ها تعبیه تابلوهای راهنما، تعیین محل‌های مناسب برای توقف خودروها و اقامتگاه‌های موقت روباز یا سرپوشیده با استفاده از چادر و خیمه، ایجاد شبکه‌های آب و برق‌رسانی و سرویس‌های بهداشتی، اجاق‌های فلزی ذغال‌سوز برای پخت و پز یا گرم کردن غذا، تعبیه سطل‌های در پوشیده فلزی برای زباله ، تعیین فضای مناسب برای بازی کودکان و ... را از تسهیلات ضروری این‌گونه مکان‌ها دانست.
 
به گفته معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، ارائه بروشورهای راهنما به همراه توصیه‌های هشداردهنده ایمنی در جنگل‌ها که جنبه آموزش و یادآوری برای استفاده‌کنندگان دارد از سوی مدیریت حفظ و نگهداری بوستان‌ها و مکان‌های سبز بسیار مناسب و مفید خواهد بود.
 
وی ادامه داد: همچنین به مدیریت حفظ و نگهداری جنگل‌ها توصیه می‌شود با آماده‌باش کامل و بسیج نیروها و امکانات خود برای تامین ایمنی هر چه بیشتر در این مکان‌ها بکوشند که در این خصوص ایجاد پست‌ها و برجک‌های نگهبانی، سرکشی دقیق مرتب و شبانه‌روزی در نقاط مهم جنگل‌ها بسیار ضروری است.
 
قدیری با تاکید براینکه نگهبانان جنگل‌ها باید با اصول ایمنی و روش مقابله با حریق و اطفای آن آشنایی کامل داشته و به امکانات مناسب اطفایی همچون خاموش‌کننده‌ها مجهز باشند، گفت: این افراد منابع تامین آب و چگونگی استفاده بهینه از این منابع را شناسایی کرده باشند تا در مواقع ضرورت آتش را قبل از توسعه در نطفه مهار و اطفا کنند.
 
معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد: برقراری ارتباط و هماهنگی با ایستگاه‌های آتش‌نشانی محلی و منطقه‌ای نیز امری ضروری است.
 
روی علف‌ها و برگ خشک پارک نکنید!
 
قدیری با تاکید براینکه استفاده‌کنندگان از منابع طبیعی باید از راه‌های تعیین شده به جنگل وارد شوند ، خاطرنشان کرد: این افراد در صورتی که از خودروی شخصی استفاده می‌کنند باید خودروی خود را در محل‌های مخصوص توقف خودرو متوقف کنند و از توقف در محل‌های دیگر جدا خودداری کرده و فراموش نکنند که توقف خودرو روی علف‌ها و برگ‌های خشک خطرناک بوده و ممکن است در هنگام روشن کردن خودرو یا همان استارت زدن و ایجاد جرقه در لوله اگزوز، علف‌ها و برگ‌های خشک آتش گرفته و در در زمان کوتاهی شعله‌ور شوند.
 
وی ادامه داد: همچنین افراد در صورتی که تصمیم دارند به مدت کم یا طولانی با زدن خیمه در جنگل اقامت کنند باید توجه داشته باشند که در محل‌هایی که برای این منظور تعیین شده اقامت کنند و در هر صورت محل اقامت خود را تا شعاع 10 متری از خس و خاشاک و برگ‌ها و علف‌های خشک روی زمین پاکسازی کنند.
 
به گفته معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افرادی که می‌خواهند با افراشتن چادر برای چندین روز در جنگل اقامت کنند حتما باید وسایل و امکانات مورد نیاز مانند مواد غذایی مناسب و کافی، روشنایی، چراغ قوه، لباس گرم و مناسب و وسایل کمک‌های اولیه درمانی و .... را به همراه داشته باشند و هنگام برافراشتن چادر دقت کنند که باعث تخریب پوشش گیاهی نشوند و از زخمی کردن درختان و یا شکستن شاخه‌ها و زدن میخ به آنها جدا خودداری کنند.
 
قدیری از والدین خواست به کودکانشان یادآوری کنند که از محل زیاد دور نشوند چراکه خطر گم شدن در جنگل، سقوط از ارتفاع یا به داخل رودخانه‌ها، حمله حیوانات ساکن جنگل و ... آنان را تهدید می‌کند.
 
وی همچنین از این افرادخواست تا حد امکان در هنگام اقامت در جنگل‌ از غذاهای سرد و مطمئن استفاده کرده و چای را در ظروف مخصوص نگهداری کنند و درصورتی که قصد استفاده ازغذای گرم دارند وسایل و امکانات پخت و پز مناسب را همراه خود داشته باشند تا مجبور به برافروختن آتش نشوند.
 
معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با تاکید براینکه تا می‌توان باید از افروختن آتش در جنگل‌ها خودداری کرد، گفت: اگر اجبارا برای روشن کردن آتش یا چراغی نفتی، باید نفت را در خودرو حمل کرد، حتما باید آن را در ظرف دربسته فلزی با گنجایش حداکثر سه لیتر ریخت و هنگام استفاده از آن نیز دقت شود که نفت روی زمین و پوشش گیاهی ریخته نشود.
 
قدیری افزود: هنگام استفاده از کبریت برای روشن کردن گاز پیک‌نیک یا چراغ نفتی یا هر وسیله دیگر نیز حتما دقت شود که چوب کبریت نیم سوخته یا نیمه مشتعل روی زمین انداخته نشود چرا که چوب کبریت نیمه سوخته عامل ایجاد بسیاری از حریق‌ها در جنگل‌ها و بوستان‌ها است، بنابراین پس از استفاده از کبریت باید از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کرد.
 
مراقب ته سیگارتان باشید!
 
وی با تاکید براینکه استفاده کردن از هوای پاک طبیعت و تفریح و استراحت با کشیدن سیگار و استعمال دخانیات مغایرت و تناقض دارد، گفت: ته سیگار روشن و همچنین ذغال قلیان عامل تعداد زیادی از حریق‌های جنگل‌ها و بوستان‌ها بوده است بنابراین توص

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید