هر روز!
هر روز!

هفت عارضه متداول حاصل از کم خوابی هفت عارضه متداول

هفت عارضه متداول حاصل از کم خوابی هفت عارضه متداول

هفت عارضه متداول حاصل از کم خوابی
هفت عارضه متداول حاصل از کم ‌خوابی
هفت عارضه متداول حاصل از کم خوابی : هفت عارضه متداول حاصل از کم خوابی
: هفت عارضه متداول حاصل از کم خوابی
به گزارش : هفت عارضه متداول حاصل از کم ‌خوابی
اختصاصی:
ممکن است بدخلقی و کم‌حوصلگی شما دلیلی کاملاً غیر از آنچه فکر میکنید، داشته باشد. در زندگی مدرن مشغولیت‌ها و سرگرمی‌های زیادی وجود دارد که وقت زیادی را به خود اختصاص داده و ناخواسته منجر به کم‌ خوابی و یا نامرتب بودن زمان استراحت می‌شود. ازآنجایی‌که خوابیدن تنها راه ترمیم و نوسازی تمامی ساختارهای فیزیولوژیکی بدن انسان است، کم‌ خوابی و خوابیدن نامرتب به اشکال گوناگون باعث آسیب رسیدن به‌سلامتی می‌شود.
بیشتر اوقات به نظر می‌رسد که این مشکلات و عوارض ربطی به کم ‌خوابی ندارند و به دلایل دیگری به وجود می‌آیند و همین مسئله باعث می‌شود که برای مدت‌های طولانی حل‌نشده باقی بمانند. بعضی از بارزترین این موارد به این شرح هستند:
بی‌حوصلگی و کج‌خلقی  خواب و بهداشت روانی رابطه‌ی تنگاتنگی دارند. بر اساس آماری که توسط دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد منتشر شده است، بیشتر افراد مبتلا به بیماری‌های اضطراب و افسردگی از بی‌خوابی مزمن نیز رنج می‌برند. کم ‌خوابی و خواب نامنظم در دوره‌های زمانی کوتاه نیز عوارض نامطلوب زیادی داشته و می‌تواند در جنبه‌های مختلف شخصیت مثل خلق‌وخو، وضع ظاهری و حتی کیفیت روابط اجتماعی اثر منفی بگذارد.
 به گفته‌ی لورن هیل استادیار رشته‌ی پزشکی در دانشگاه استونی بروک و نویسنده‌ی نشریه‌ی بهداشت خواب: اگر به‌اندازه‌ی کافی نخوابید، به احتمال زیاد تبدیل به یک شخص ناسازگار، لجوج، زودرنج و مستعد برای بروز افسردگی خواهید شد. متأسفانه خواب و افسردگی بر یکدیگر تأثیر متقابل دارند. افزایش اضطراب و افسردگی، باعث کم‌خوابی بیمار می‌شود و از طرف دیگر هر چه کم ‌خوابی افزایش پیدا کند، آسیب‌پذیری شخص در برابر فشارهای عصبی زندگی روزمره بیشتر شده و درنتیجه افسردگی افزایش پیدا می‌کند.
کاهش تدریجی خلاقیت و کارایی ذهنی به‌طورکلی کم ‌خوابی طولانی‌مدت تأثیرات مخربی بر توانایی‌های ذهنی افراد نظیر استدلال، تمرکز، پیدا کردن کلمات مناسب برای توصیف اشیاء و بروز استعدادهای فردی دارد. در حقیقت با استناد به یافته‌های دانشگاه هاروارد، بی‌خوابی و عوارض آن ازجمله کاهش توانایی‌های فردی و بهره‌وری نیروی کار، سالانه مبلغ 63.2 میلیارد دلار به اقتصاد ایالات‌متحده ضرر می‌رساند. بیشتر افراد گمان می‌کنند که اگر تا دیروقت بیدار بمانند و برای ارائه‌ی گزارش­های مهم و یا تحویل پروژه‌های حیاتی به تحقیق و مطالعه بپردازند، می‌توانند بازده بهتری داشته باشند. درحالی‌که تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که متوقف کردن کار در ساعت مشخص و خوابیدن به‌موقع و کافی، بهترین راهکار برای بهبود عملکرد ذهنی و بهره‌وری است.
 رابرت استیک گولد، سرپرست مرکز خواب و ادراک در دانشگاه هاروارد با بیش از 40 سال سابقه‌ی تحقیقات گسترده در مورد کم‌ خوابی و عوارض آن می‌گوید: خوابیدن به‌موقع و احیاناً همراه با دیدن رؤیاهای شیرین، باعث افزایش توانایی یادگیری، تقویت حافظه و رشد بهره‌وری می‌شود. البته آخرین تحقیقات استیک گولد نشان می‌دهد که خواب کوتاه‌مدت در طول روز نیز تأثیرات مثبتی بر روی حافظه دارد و از نوشیدن قهوه به‌مراتب مؤثرتر است. کافئین موجود در قهوه می‌تواند برای حدود نیم ساعت کارایی مغز و ادراک را افزایش دهد ولی یک چرت کوتاه‌مدت ذهن شما را از تمام مشغله‌هایی که در طول روز داشتید، آزاد می‌کند و آن را برای فعالیت بر روی موضوعات جدید آماده می‌نماید.
افزایش وزن تحقیقاتی که در سال 2004 توسط دانشگاه ویسکانسین منتشر شد، حاکی از این بود که افرادی با خواب شبانه‌ی کمتر از 6 ساعت، به‌طورمعمول از اضافه‌وزن ناشی از ترشح بیش‌ازحد لپتین (هورمون افزایش اشتها) و گرلین (هورمون ایجاد گرسنگی کاذب) رنج می‌برند. اخیراً نیز محققین موفق به کشف رابطه‌ی نزدیک بین کم‌خوابی و بروز دیابت نوع 2 شده‌اند که نوعی اختلال در سوخت‌وساز بدن است و منجر به افزایش دفعات حس گرسنگی در طول روز و چاقی مفرط می‌شود. در نتایج این تحقیقات، به دلیل افزایش رویکرد افراد به روابط اجتماعی بدون وقفه در زندگی مدرن، از پزشکان و متصدیان امور بهداشتی خواسته‌شده که برای کاهش روند چاقی مفرط و ابتلا به دیابت نوع 2، با تمام توان افراد را به داشتن خواب کافی و به‌موقع تشویق کنند.
وضعیت ظاهری ناخوشایند معمولاً افرادی که کم ‌خوابی و یا خواب نامنظم دارند را می‌شود از علائم ظاهری تشخیص داد. در مطالعات اخیر دانشگاه استکهلم، چشمان قرمز و منورم، حلقه‌ی سیاه زیر چشم و گوشه‌های دهان متمایل به پایین همگی نشانه‌هایی واضح کم ‌خوابی شناخته‌شده‌اند. بهترین را حل برای داشتن ظاهر شاداب و سرزنده، پرهیز از کم‌خوابی و خواب نامنظم است.
کاهش توانایی قضاوت و تصمیم‌گیری  به‌طورکلی درک صحیح از موقعیت‌های خاص اجتماعی و گرفتن تصمیمات مناسب و بجا به توانایی مغز در تحلیل احساسات بستگی دارد. بر اساس تحقیقات ویلیام کیلگور محقق دانشکده‌ی پزشکی هاروارد، وقتی که افراد خواب کافی و منظم ندارند، بخش مسئول تحلیل احساسات در مغز (غشای خارجی لوب پیشانی) عملاً به خواب می

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید