هر روز!
هر روز!

همه چیز درباره خواص و مزایای هویج همه چیز درباره

همه چیز درباره خواص و مزایای هویج همه چیز درباره

همه چیز درباره خواص و مزایای هویج
همه چیز درباره خواص و مزایای هویج : همه چیز درباره خواص و مزایای هویج
: همه چیز درباره خواص و مزایای هویج
: هویج از سبزیجات ریشه ای می باشد که اغلب به عنوان یک غذای کامل و دارای خواص و مزایای فراوان معرفی می گردد. این سبزی ترد و خوشمزه بسیار مغذی است. هویج یک منع خوب و سرشار از بتا کاروتن، فیبر، ویتامین K، پتاسیم و آنتی اکسیدان هاست. یکی از مزایا و خواص هویج پایین آوردن سطح کلسترول و بهبود سلامت چشم است. همچنین از دیگر مزایای هویج می توان به آنتی اکسیدان کاروتن و کاهش خطر ابتلا به سرطان اشاره کرد.
به گزارش : هویج را مانند یک میز چوبی فرض کنید که رنگ های مختلفی مانند زرد، سفید، نارنجی، قرمز و بنفش داشته باشد.رنگ نارنجی موجود در این میوه به خاطر وجود بتروتن بوده که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.
محتوای آب در این نوع سبزیجات می تواند بین  ۸۶-۹۵٪ متفاوت باشد. بخش های خوراکی آن نیز حدود ۱۰ درصد کربوهیدرات دارند. همچنین مقادیر ناچیزی از چربی و پروتئین در آن مشاهده می شود. هویج خام شامل با وزن حدودی ۶۱ گرم حاوی ۲۵ کالری و ۴ گرم کربوهیدرات قابل هضم است.
منابع تغذیه ای در هویج
این میوه بطور به طور عمده از کربوهیدرات و آب تشکیل شده است. کربوهیدرات مواد نشاسته ای و قندها مانند سرز و گلوکز را شامل می شود. همچنین از مزایا و خواص هویج داشتن مقادیر مناسبی فیبر است. یک عدد از این میوه با وزن ۶۱ گرم می تواند ۲ گرم فیبر داشته باشد. به علاوه هویج شاخص افزایش قند خون پایینی دارد. این میوه بین غذاهایی است که تاثیر زیادی بر افزایش قند خون ندارد. شاخص قند خون در این میوه در محدوده  ۱۶-۶۰ است که کمترین میزان برای هویج خام و بیشترین مقدار مربوط به هویج پوره است. هویج پخته شده نیز در بین این محدوده قرار دارد. خوردن غذاهایی که قند خون پایینی دارند می تواند خواص درمانی داشته باشد. به خصوص بیماران دیابتی می توانند از این غذاها استفاده کنند.
فیبر اصلی در هویج پکتین است. فیبرهای محلول فیبرها می توانند سطح قند خون را با کند کردن هضم قند و نشاسته کاهش دهند. از دیگر مزایای هویج این است که فیبر موجود در آن می تواند باکتری های مفید روده را که می توانند به سلامتی منجر شده و خطر بیماری را کاهش دهند تغذیه نمایند. فیبرهای محلول نیز می توانند با ایجاد اختلال در جذب کلسترول از دستگاه گردش خون میزان کلسترول خون را کاهش دهند. الیاف نامحلول در هویج به شکل سلولز است. الیاف نامحلول می تواند خطر یبوست را کاهش داده و حرکات روده را منظم کنند.
جمع بندی: این میوه حدود ۱۰ درصد کربوهیدرات متشکل از نشاسته، فیبر و قندهای ساده دارد. این کربوهیدرات در مقیاس شاخص پایین قند خون قرار دارند.
هویج منبع خوبی از ویتامین های مختلف و مواد معدنی است. به خصوص ویتامین A که به شکل بتروتن و بیوتن، ویتامین K، پتاسیم و ویتامین B6 است.
ویتامین A: این میوه سرشار از بتروتن است که در نهایت در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این ویتامین می تواند برای سلامت چشم، رشد بهتر و عملکرد بهتر سیستم ایمنی مناسب باشد.
بیوتن: یکی از انواع ویتامین B است که قبلا به عنوان ویتامین H شناخته می شد. این ویتامین نقش مهمی در سوخت و ساز چربی و پروتئین دارد.
ویتامین K1: این ویتامین که با نام فیلوکینون شناخته می شود برای انعقاد خون مهم است و می تواند از سلامت استخوان ها حمایت کند.
پتایسم: یک ماده معدنی ضروری است که برای کنترل فشار خون مهم است.
ویتامین B6: یک گروه از ویتامین ها که می توانند غذاها را به انرژی تبدیل کنند.
جمع بندی: این میوه یک منبع عالی از ویتامین A به شکل بتروتن است و همچنین مقادیر خوبی از انواع ویتامین B، ویتامین K و پتاسیم در خود دارد.

هویج حاوی ترکیبات زیادی است اما کارتنوئیدها تابه حال از بهترین آن ها شناخته شدند. این مواد با فعالیت آنتی اکسیدانی می توانند عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود داده و خطر بسیاری از بیماری ها را پایین بیاورند. این شامل بیماری های قلبی عروقی، بیماری های مختلف دژنراتیو و انواع خاص سرطان است.
بتروتن می تواند در بدن به ویتامین A تبدیل شود منتها در بدن هر کسی تفاوت هایی در این فرایند دیده می شود. درواقع در بدن همه ی افراد این فرایند مشابه هم نیست. به علاوه خوردن چربی با هویج نیز می تواند در جذب بهتر آن موثر باشد.
ترکیبات اصلی گیاهی هوج عبارتند از:
بتروتن: هویج نارنجی می تواند مقادیر بالایی از بتروتن را داشته باشد. در صورتی که این میوه پخته باشد جذب این ماده تا ۶.۵ برابر بیشتر صورت می گیرد.
آلفا کاروتن: یک آنتی اکسیدان است که آن نیز تا حدودی به ویتامین A تبدیل می شود.
لوتیئن: یک آنتی اکسیدان به رنگ قرمز روشن است که در دیواره بسیاری زا میوه ها و سبزیجات قرمز دیده می شود. این آنتی اکسیدان در هویج قرمز و بنفش نیز مشاهده می شود. و می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان را کاهش دهد.
پلی استیلن: تحقیقات اخیر نشان می دهد که ترکیبات موجود در هویج می تواند به محافظت بدن در برابر سرطان خون مک کند.
آنتوسیانین ها: از آنتی اکسیدان های قوی موجود در هویج تیره می باشد.
جمع بندی: این میوه منبع بسیاری از ترکیبات گیاهی به خصوص کارتنوئیدهایی مانند بتروتن و لوتین است.
 
بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که این میوه می تواند کارتنوئیدهای متمرکز شده داشته باشد.
رژیم غذایی با کارتنوئید بالا دارای یک اثر محافظتی در برابر انواع سرطان هاست. این سرطان ها شامل سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ و سرطان معده است. به علاوه مقادیر بالای کارتنوئید ها در بدن زنان می تواند آن ها را از سرطان سینه مصون بدارد. به علاوه برخی تحقیقات قدیمی اثر محافظتی کارتنوئید های موجود در این میوه را در مقابل سرطان ریه نشان م

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید