هر روز!
هر روز!

هنر کلاژ هنر کلاژ : هنر کلاژ : هنر

هنر کلاژ 
 هنر کلاژ : هنر کلاژ 
 : هنر

هنر کلاژ
هنر کلاژ : هنر کلاژ
: هنر کلاژ
کلاژ چیست؟ هنر کلاژ (Collage Art)، که در قرن 20 میلادی ایجاد و تحول یافت، یک فرم هنری است که به دنباله تحول هنری دادائیسم (دادا) معرفی گردید و اسم آن از کلمه فرانسوی (coller) به معنای چسباندن برگرفته شده است. اگرچه هنرکلاژ مدرن در فرانسه شکل گرفته است اما تاثیرات هنرمندان سایر نقاط جهان در شکل گیری آن تا بدین جا را نباید نادیده انگاشت.
 
به گزارش : هنر کلاژ عبارتست از به هم چسباندن و مرتبط ساختن تکه های اشیائی نظیر کاعذ، تکه های روزنامه، عکس و .... بر روی یک سطح. هنر کلاژ در ابتدا در دوران هنر کوبیسم به عنوان یک فرم هنری به وجود آمد که معاصر بود با هنرمندانی نظیر پابلو پیکاسو و جرج براک. هنر کلاژ یکی از عوامل اصلی ایجاد نوآوری در هنر معاصر است. چنانچه هنرمندان رشته های فیلم و ویدئو، مونتاژ عکس و ... نیز ممکن است در توسعه هنر چندرسانه ای از المان های هنر کلاژ بهره گرفته و آثاری بدیع خلق نمایند.
 
بدو ایجاد یکی از اولین نمونه های هنر کلاژ، اثری از پابلو پیکاسو شامل یک پارچه روغنی بر روی یک سطح با نام "همچنان زندگی با صندلی چوبی" در سال 1912 است که البته این اثر جزء هنر مونتاژسازی هم به شمار می رود. جرج براک  (Georges Braque) یکی دیگر از هنرمندان هنر کلاژ به شمار می رود که اثری با عنوان "ظرف میوه و شیشه" (Fruit Dish and Glass) را در سال 1912 خلق نمود که در آن از یک کاغذ دیواری با تکه های چوب تقلید شده بود.
 
نمونه کارهای براک به نام "تکه کاغذهای چسبیده به هم (papier collé) نیز نام گذاری شده است که یک سبک خاص از هنر کلاژ است. علت اصلی استفاده و ایجاد هنر کلاژ به وسیله هنرمندانی نظیر پیکاسو و براک، آشنایی آنها با تحول هنری "کوبیسم" بود که می توانست به عنوان حرکت از دنیای دوبعدی به دنیای سه بعدی تعبیر شود.
 
هنر کلاژ تحت تاثیر دوره ها و تحولات هنری گوناگون تغییر یافته و به اوج خود رسیده است. در زیر به تاریخچه پیدایش و تحول هنر کلاژ اشاره شده است.
 

 
کلاژ در دوران هنر دادائیسم (دادا) هنر کلاژ در دوران دادائیسم به تحولات و تکمل رسید. در این دوران هنرمندانی نظیر هانا هوش (Hannah Höch) آلمانی (1889-1978) آثار کلاژ بسیار بزرگی خلق نمود. در اثر "بریده شده به وسیله چاقوی آشپزخانه" (Cut with a Kitchen Knife) در سال 1920، او تکه های عکس از روزنامه ها و تبلیغات را به هم چسباند.
 
یکی دیگر از هنرمندان سبک دادائیسم که بر هنر کلاژ تاثیر بسیار گذاشته است، کرت کرت شویترز آلمانی (Kurt Schwitters) (1887 - 1948) است. او از دنباله روهای سبک دادائیسم بود و باور داشته که یک هنرمند می تواند از اشیاء به ظاهر بی اهمیت یک اثر ایجاد نماید و این اثر درصورتی که به یک فرم بدیع و خلاق هنرمندانه تبدیل گدد می تواند اثر هنری نام گیرد. شویترز عنوان آثار هنری کلاژ و مونتاژسازی خود را "مرزبیلدر" (Merzbilder) نام نهاد.
 
این کلمه از کلمه آلمانی  (Kommerz) به معنای تجارت گرفته شده است و علت این نام گذاری آن است که او در اولین اثر کلاژ خود تکه از یک روزنام که روی آن کلمه آلمانی "تجارت" نوشته شده بود را استفاده کرد و از آنجا که تنها چهار حرف آخر این کلمه یعنی (M, E, R, Z) آورده شده بود او از این چهار حرف برای نام گذاری آثار هنری خود استفاده کرد. او همچنین ماکتی از خانه پدری خود در هانور به سبک کلاژ در اوایل دهه 1920 ایجاد کرد و آن را " مرز دلپذیر" یا (Merzbau) نامگذاری کرد.
 
گاهی اوقات عوامل تاریخی موجبات به وجود آمدن اثر کلاژ را فراهم آورده اند. فردیناند لژه (1881 - 1955) در طول جنگ جهانی اول به علت نبود کاغذ برای نقاشی از وسایلی نظیر جعبه برای ایجاد اثر هنری استفاده کرد. هنری متیسه (1869 - 1955) نیز آثار کلاژ را از تکه های کاغذ رنگی، جلد کتاب، و تکه های پارچه می ساخت و حتی برای کشیشان در کلیسا به همین روش کت درست می کرد.
 

 
کلاژ و تحول هنری فوتوریسم فوتوریست ها نیز از هنر کلاژ الهام گرفته و در آثار خود که برگرفته از ایده های نوآوری ها و فاکتورهای مرتبط با آینده نظیر تکنولوژی، سرعت و یا خشونت بود هنر کلاژ را به وجود آوردند. این تحول و سبک هنری در قرن بیستم در ایتالیا شکل گرفت. آمبرتو بوچیونه (1882 - 1916) (Umberto Boccione)، برجسته ترین مجسمه ساز آن دوران که مجسمه هایی از بیش از 20 ماده نظیر بنرز، فلز، شیشه، چوب، چرم، پارچه، نور، و ... ساخته بود، کلاژی با نام "در زیر پرگولا در ناپل" (Under the Pergula in Naples) که شامل یک تکه کاغذ حاوی یک شعر و یک تصویر منظره بود را خلق نمود.
 
گینو سرورینی (1883 - 1969) (Gino Severini) که پیرو سبک فوتوریسم بوده و در شهرهای رم و پاریس زندگی کرده بود کلاژی با نام "خشوع در برابر پدرم" (1913) که بینگر ایده فوتوریسم بود را به وجود آورد. کارلو کاررا (1881 - 1966) (Carlo Carra) نقاشی زیبایی با عنوان "همچنان زندگی با لوله خمیده" را خلق نمود که در آن یک بطری خمیده و در داخل آن یک تبلیغ یک نمایش موسیقی بود.
 
کلاژ و تحول هنری سازه  (Constructivism) سبک هنری سازه که در زمان از هم فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی شکل گرفت و این تحول در روسیه در کل تاریخ هنر انقلاب بزرگی برپا نمود. قبل از شروع این تحول، هننر روسیه هنوز غرق در دوران رمانتیک و آثار هنری برگرفته از اشرافیت در دربار روسیه بود. در هنگام شروه هنر سازه که در سومین دهه از قرن بیستم شکل گرفت، هنرمندان از مواد و ابزارهای صنعتی مانند شسشه، سنگ، پلاستیک، فلز  وغیره برای به تصویر کشیدن هنر خود استفاده نمودند.
 
این سبک هنری فاقد جهت گیری خاصی بوده و تاکید بر وجدان عمومی داشت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید