مسیر سبز
مسیر سبز

واكـسن سرطان براي پسر‌گل‌تان! وقتي پدر‌و‌‌مادري صاحب فرزند پسر مي‌شوند،

واكـسن سرطان براي پسر‌گل‌تان! 
 وقتي پدر‌و‌‌مادري صاحب فرزند پسر مي‌شوند،

واكـسن سرطان براي پسر‌گل‌تان!
وقتي پدر‌و‌‌مادري صاحب فرزند پسر مي‌شوند، يكي از كارهايي كه مي‌دانند بايد براي فرزندشان انجام بدهند اين است كه پسرشان را ختنه كنند. اما همين كار ساده خودش كلي سوال در ذهن والدين ايجاد مي‌كند؛  چه وقت بايد پسرم را ختنه كنم؟ ختنه را كدام پزشك بهتر انجام مي‌دهد؟ نكند ختنه عارضه داشته باشد؟ اصلا دليل ختنه كردن پسران چيست و.... با اين‌كه ما مسلمانان بايد ختنه را به دلايل مذهبي انجام بدهيم، ولي بد نيست دلايل علمي اين عمل را هم بدانيم و از فوايد آن براي فرزندتان باخبر شويم. مثلا اگر پدر يا مادري بداند، ختنه مي‌تواند مانند واكسن سرطان عمل كند و فرزندش را براي يك عمر از مشكلات ادراري و كليوي نجات بدهد، بعيد است در مورد انجام آن تعلل كند.
گفت‌وگوي اين شماره از سيب سبز را با دكتر محمدعلي فلاح، رزيدنت تخصصي اورولوژي بيمارستان لبافي‌نژاد بخوانيد تا پاسخ همه سوالات‌تان را درباره ختنه بگيريد.
هويج براي چشم خوب است؟

گفت‌و‌گوي ويژه اين شماره درباره مسئله‌اي است كه ذهن خيلي از پدرومادرها را به خود مشغول مي‌كند. به خصوص آ‌ن‌هايي كه تازه صاحب فرزند پسر شده‌اند. ختنه عملي است كه طبق آداب مذهبي و سنت قديمي‌، والدين ايراني آن را براي پسرشان لازم و واجب مي‌دانند. اما اين‌كه چه زماني بهترين زمان براي اين كار است، سوالاتي است كه شايد خيلي‌ها جواب درست آن را نمي‌دانند. بعضي از والدين با تصور اين‌كه نوزاد كوچك‌شان درد زيادي را به‌خاطر اين عمل تحمل خواهد كرد، مدام آن را به تعويق مي‌اندازند و بعضي ديگر درست برعكس، دوست دارند هرچه زودتر فرزندشان را ختنه كنند. هيچ‌كس دوست ندارد پسر نازنينش در بدو تولد درد زيادي را تحمل كند و براي همين همه والدين به دنبال بهترين و راحت‌ترين روش براي اين كار هستند. راهنمايي‌هاي يك اورلوژيست به شما كمك مي‌كند تا بهترين تصميم را در مورد ختنه پسركوچولوي‌ نازنين‌تان بگيريد. در صفحات ديگر «سلامت كودك» پرسش‌هايي كه ممكن است براي مادران جوان درباره شيردهي به كودك‌شان پيش بيايد را جمع‌آوري كرده و بهترين پاسخ را براي آن‌ها آورده‌ايم. از نحوه درست شيردهي گرفته تا نگهداري شيرمادر و شست‌و‌شوي ظروف شيركودك.
راستي آيا به نظر شما چسبيدن بچه‌ها به تلويزيون موقع تماشاي كارتون كار نادرستي است؟ آيا شما هم فكر مي‌كنيد اين كار چشم آن‌ها را ضعيف مي‌كند؟
نه! اين‌طور نيست. شما بيش از حد در اين مورد سخت‌گيري مي‌كنيد! اگر دوست داريد درباره بينايي فرزندتان اطلاعات بيشتري به دست بياوريد، درست و غلط باورهاي شايع در اين زمينه را در صفحات آينده بخوانيد.
يك سوال ديگر!
اگر خداي نكرده كسي در فاميل‌تان فوت شده باشد، چطور اين موضوع را با كودك در ميان مي‌گذاريد؟ در اين مورد هم جوابي هست كه بهتر است از زبان  كودك‌تان بخوانيد!


قدمت 15 هزار ساله

انجام ختنه قدمت زيادي دارد. در بين جوامع مختلف، ختنه از قديم، تنها به‌دليل اعتقادات مذهبي و آييني انجام مي‌شده است. حتي محققان در اجساد موميايي كه قدمت آن‌ها به مصريان باستان و چيزي حدود 15‌هزار سال قبل مي‌رسد، ختنه را پيدا كرده‌اند. از قرن 19 ميلادي به بعد، دلايل و مدارك علمي براي اين كار كشف شد. امروزه انجام ختنه از شكل اعتقاد مذهبي صرف خارج شده و به‌صورت يك عمل كاملا علمي درآمده است. تا جايي كه حتي والديني كه در دين ‌آ‌ن‌ها الزامي براي ختنه وجود ندارد، اين كار را براي فرزندان پسر خود انجام مي‌دهند. مثلا در حال حاضر در آمريكا، 80 درصد از نوزادان پسر در بدو تولد ختنه مي‌شوند.


   ختنه چه تاثيراتي دارد؟

يكي از فوايدي كه آكادمي طب اطفال آمريكا براي ختنه عنوان كرده است، پيشگيري اين عمل از ابتلا به سرطان آلت تناسلي در آينده است. ثابت شده، ختنه كردن پسران در دوران نوزادي از ابتلاي آن‌ها به سرطان آلت تناسلي در آينده جلوگيري مي‌كند، درحالي‌كه ختنه كردن در سنين بالا اين اثر را ندارد. اين را هم بد نيست اضافه كنيم كه سرطان آلت تناسلي بسيار كشنده ‌است و از هر 4 مردي كه به سرطان آلت تناسلي مبتلا مي‌شوند، يك نفر مي‌ميرد. يهودي‌ها هم بنا به دستور دين‌شان بايد فرزندان پسر را ختنه كنند و جالب است بدانيد، سرطان آلت تناسلي در بين مردان يهودي اصلا ديده نشده است. در آمريكا هم كه ختنه مدت زيادي است رايج شده، سرطان آلت تناسلي كمتر از يك درصد سرطان‌هاي مردان را تشكيل مي‌دهد، درحالي‌كه در قبايل آفريقايي و بعضي قبايل آسيايي كه ختنه انجام نمي‌شود، تقريبا از هر 5 مرد، يك نفر به سرطان آلت تناسلي مبتلا مي‌شود. در پاراگوئه هم كه ختنه رايج نيست، شايع‌ترين سرطان مردان، سرطان آلت تناسلي است.


سپري در برابر عفونت

اما دلايل و مدارك علمي كه پدر‌و‌مادرها را به ختنه فرزندشان تشويق مي‌كند، چيست؟ آكادمي طب اطفال آمريكا درباره ختنه مي‌گويد:« اين عمل نتايج و مزاياي متعددي دارد»، به گفته اين آكادمي، ختنه ميزان عفونت ادراري را كم مي‌كند.  بد نيست بدانيد، پسرها در سال اول زندگي بسيار مستعد عفونت ادراري هستند و در اين سن، حتي بيشتر از دخترها احتمال دارد به عفونت ادراري دچار شوند. ابتلا به عفونت ادراري، به‌خصوص در سنين پايين عوارض بدي به‌دنبال دارد؛ به‌طوري كه ممكن است به كليه كودك آسيب برساند و باعث شود كه بخشي از كليه براي هميشه از كار بيفتد. علاوه‌بر آن اگر اين عفونت در بدن كودك شديد شود، ممكن است حتي باعث راه يافتن عفونت به خون و در موارد شديد مرگ كودك شود.
مطالعات پژوهشي انجام شده در آمريكا نشان مي‌دهد، 95 درصد نوزادان پسر كه به عفونت ادراري مبتلا مي‌شوند، ختنه نشده‌اند. همچنين يك مطالعه ديگر نشان مي‌دهد ميزان عفونت در نوزادان ختنه نشده 1/4‌درصد است، درحالي‌كه در نوزادان ختنه شده تنها 2/0 درصد است. به عبارت ديگر مي‌توان گفت، احتمال ابتلا به عفونت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید