مسیر سبز
مسیر سبز

وزیر تعاون:پول‌های زیرتشکی وارد اقتصاد شود خبرگزاری مهر: وزیر تعاون،

وزیر تعاون:پول‌های زیرتشکی وارد اقتصاد شود
خبرگزاری مهر: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآورشد: فرهنگی به نام پول زیر تشکی مادربزرگها داریم که باید این پولها وارد اقتصاد شود و باید به مردم اطمینان و آرامش دهیم تا نقدینگی را وارد عرصه کمنند.

علی ربیعی پیش از ظهر پنجشنبه درجشنواره تعاونیهای برتر استان در ساری افزود: اگر نقدینگی در دست مردم بیشتر شود همانند سومانی خواهد بود که به جاهای دیگر می رود.

وی اظهار داشت: یکی از مشکلات جامعه ایران بهره وری پایین است و با به میدان آوردن ظرفیتهای جامعه، بهره وری را افزایش می دهیم و این مشکل را حل می کنیم.

وی گفت: ازآنجاییکه مازندران بعد از خراسان بیشترین محصولات باغی را دارد باید صنایعی مربوط به باغداری را افزایش دهیم.

ربیعی با اشاره به ترویسم و گردشگر پذیر بودن مازندران یادآورشد: باید به توریسمی که خود به خود در کشور شکل گرفته و سامانان ندارد، توجه داشته باشیم زیرا بخش اعظمی از استان وابسته به این صنعت است و در قالب تعاونیها می توانیم از ظرفیتهای این بخش استفاده کنیم.

شبه تعاونیها معظلی برای اقتصاد

وزیر تعاون یادآورشد: یکسری گرفتاری درونی و بیرونی در تعاونیهاست که وجود شبه تعاوینها معظلی دیگر به شمار می رود و بخش خصوصی و شبه تعاونیها شوک به جامعه ایجاد کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اعتدالگرایی شعاری بود که مردم انتخاب کردند و در دولت تدبیر تلاش می کنیم که آن را عملی کنیم.

وی اظهار داشت: اعتدال در تعاون یعنی تعادل در میان نقش مردم در اقتصاد است که باید محقق شود و با اعتداگرایی از طریق تعاون می توان به اقتصاد نفوذ پیدا کرد.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلات ما در کشور اینست که که حتی فعالان اقتصادی به تعاون خوشبین نیستند و خیلی ها نگاه تزیینی به بخش صنایع و بخش هایی که به دولت چسبیده اند دارند.

نگاه به تعاونی ها باید اصلاح شود

وی افزود: باید نگاه به تعاونیها اصلاح شود زیرا مدرنیته لجام گسیخته سبب شد تا فرهنگ تعاون در ایران خفه شود.

وزیر تعاون بیان داشت: آدم هایی که در تعاونی هستند باید فرهنگ اصیل را حفظ کنند و تعاونی ها نوعی فعالیت اقتصادی هستند که منابع انسانی بیشتری را درگیر کرده و رشد می دهند.

گفتگو حلقه گمشده کشور است

ربیعی گفت: در تعاون، صمیمت و گفتگو و کار بیشتر است و آنچه که حلقه گمشده کشور بوده، گفتگوسات و برای اینکه جامعه به کوشش و گفتگو برسد باید فضای گویش و رویش را رشد دهیم و تعاونیها و قدرت تصمیم گیری افراد را گسترش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآورشد: یکی از مشکلات، اعاده تصمیم گیری به مراجع بالاتر است و تعاونیها روح جمعی را تصمیم گیری افزایش می دهند.

علی ربیعی یادآورشد: ما مسئولیم به خرد جمعی احترام گذاریم و تعاونیها این زمینه را فراهم می کنند .

وی یکی از مشکلات را فرد گرایی مطرح کرد و گفت: باید روحیه تعاون و فرهنگ تعاون را ترویج دهیم و اگر دولت برای رشد فرهنگ تعاون برنامه ریزی کند می تواند نسبت به رشد فرهنگ جمعی نیز اقدام کند.

وی یادآورشد: راه خروج از مشکلات بکار گرفتن مردم است و از آنجاییکه بخاطر تحریم فروش نفت پایین است باید نقدینگی موجود در دست مردم  وارد عرصه اقتصاد شود.

در این همایش از تعاونیهای برتر تقدیر شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید