هر روز!
هر روز!

وقتی دیگر هیچ آنتی بیوتیکی جواب نمی دهد : وقتی

وقتی دیگر هیچ آنتی بیوتیکی جواب نمی دهد : وقتی

وقتی دیگر هیچ آنتی بیوتیکی جواب نمی دهد
: وقتی دیگر هیچ آنتی بیوتیکی جواب نمی دهد
دانشمندان انگلیسی اعلام کرده اند یک باکتری کشف شده که در مقابل تمامی آنتی بیوتیک های رایج مقاوم است، حتی در مقابل کولیستین.
به گزارش این باکتری ماه گذشته در چین پیدا شده و حالا آزمایش های بیش تر، نوع مشابهی از همین مقاومت را در نمونه های گرفته شد از عفونت های انسانی هم پیدا کرده اند.
کولیستین (Colistin) نام آنتی بیوتیکی است که وقتی هیچ انتی بیوتیک دیگری اثر نکند، پزشکان از آن به عنوان آخرین مهره ی موثر در درمان افراد استفاده می کنند. باکتری ای که پیدا شده در مقابل این دارو مقاوم است و این خیلی چالش برانگیز است.
جالب تر این که پزشکان فکر می کردند سه سال طول می کشد تا باکتری مقاوم به کولیستین از چین به انگلستان برسد. اما دو موسسه ی «سلامت عمومی انگلستان» (Public Health England) و «سازمان سلامت انسان و حیوان» (Animal and Plant Health Agency) آزمایش روی نمونه هایی که داشتند را آغاز کردند.
اولی 24 هزار نمونه ای که بین سال های 2012 تا 2015 داشت را بررسی کرد و در 15 مورد از آن ها وجود باکتری مذکور را تایید کرد. ضمن این که در برخی نمونه ها باکتری «سالمونلا» (Salmonella) و «ای. کولی» (E. Coli) هم مشاهده شد.نحوه ی انتشار باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک
 
موسسه ی دوم هم در سه مزرعه ی نگهداری خوک، این باکتری را مشاهده کرد.
البته این خبر زیاد هم باعث تعجب نشده چون قبلا موردهای مشابهی در اروپا، آسیا و آفریقا دیده شده بود. این ها عفونت های غیر قابل درمان هستند، چون ظاهرا هیچ آنتی بیوتیکی دیگر روی این ها جواب نمی دهد. این دوره ی جدید «آخرالزمان آنتی بیوتیک ها» می تواند صنعت داروسازی را صدها سال به عقب برگرداند.
نمونه ی DNA مقاوم در برابر کولیستین (ژن mcr-1) می تواند خیلی سریع در بین گونه ها منتشر شود و کار را به جایی برساند که دیگر پزشکان قادر به کنترل و درمان اش نباشند.
اما راه هایی هم برای پیش گیری از ابتلا به این باکتری عنوان شده که یکی شان پختن درست و کامل غذاهاست.
علت انتشار این باکتری در چین، استفاده ی بیش از اندازه از آنتی بیوتیک ها در صنعت کشاورزی این کشور اعلام شد. به علاوه خبر رسید که در انگلستان هم 837 کیلوگرم کولیستین در سال 2014 به مزرعه دارها فروخته شد. باید جلوی این مصرف بی ررویه هرچه سریع تر گرفته شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید