هر روز!
هر روز!

وقتی سربازان بدن علیه بدن می جنگند : وقتی سربازان

وقتی سربازان بدن علیه بدن می جنگند : وقتی سربازان

وقتی سربازان بدن علیه بدن می جنگند
: وقتی سربازان بدن علیه بدن می جنگند

گاهی بنا به دلایل ناشناخته ای سربازان بدن یاغی شده و به جای مقابله با مهاجمان بیرونی، به سلول های بدن حمله کرده و به آنها آسیب می زنند. در این شرایط است که صحبت از بیماری های خود ایمن به میان می آید. لوپوس را مادر بیماری های خودایمن می دانند، چون قادر است بسیاری از ارگان های بدن را مبتلا کند.
در این مطلب با خانم دکتر سیده طاهره فائزی، فوق تخصص روماتولوژی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و نایب رییس انجمن حمایت از بیماران مبتلا به لوپوس گفتگویی ترتیب داده ایم تا بیشتر با این بیماری خودایمن آشنا شویم.
لوپوس یک بیماری خودایمنی است. در این قبیل بیماری ها، سیستم ایمنی علیه سلول های بدن واکنش نشان می دهد و باعث ایجاد آسیب و التهاب در ارگان ها می شود.
معمولا خانم های جوان ( در ایران میانگین سنی بیست و سه سال) درگیر این بیماری می شوند. محدوده سنی مبتلایان به این بیماری بین سنین 15 تا 45 سالگی است. بر اساس مطالعاتی که در کشورمان انجام شده است، لوپوس خانم ها را نه برابر آقایان درگیر می کند.
لوپوس می تواند تمام ارگان های بدن را درگیر کند. معمولا بیماران با علائمی مانند درد و تورم مفصلی به پزشک مراجعه می کنند. این دردها ماهیت التهابی دارند و بیشتر هنگام صبح تشدید می شوند.
حساسیت به نور آفتاب از علائم مهم این بیماری است. فرد با قرار گرفتن در معرض نور خورشید دچار التهاب و قرمزی در پوست می شود که به مدت حداقل نصف روز تا یک روز باقی می ماند.
زخم دهان، قرمزی های روی گونه و پل بینی که به نام راش پروانه ای مشهور است و ریزش مو نیز از علائم دیگر این بیماری است.
لوپوس همچنین می تواند قلب و ریه را درگیر کرده و باعث نارسایی قلب و ریه شود و خود را به صورت دردهای قفسه ی سینه در حین تنفس، سرفه و عطسه بروز دهد.
از دیگر ارگان های درگیر می توان به مغز اشاره کرد که بیماری خود را به صورت تشنج و مشکلات روانی بروز می دهد.
لوپوس سیستم خونی را نیز درگیر می کند و باعث افت میزان گلبول قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها می شود.
لوپوس در کلیه ها باعث ایجاد التهاب می شود. التهاب کلیه در بین بیماران مبتلا به لوپوس شایع است و حدود 60 درصد از بیماران این مشکل را تجربه می کنند. ممکن است التهاب کلیه ها بی علامت باشد و صرفا از طریق انجام آزمایشات ادرار مشخص شود. این مشکل در مراحل پیشرفته باعث نارسایی کلیه، ورم و فشار خون بالا می شود.
لوپوس عضلات را نیز درگیر می کند و خود را به صورت ضعف عضلانی بروز می دهد.
یکی از انواع لوپوس، لوپوس سیستمیک یا منتشر است، یعنی همانطور که در علائم و ارگان های درگیر اشاره کردیم بیماری می تواند تمام سیستم های بدن را درگیر کند. اما الزاما تمام ارگان های یک فرد مبتلا به لوپوس، درگیر بیماری نمی شود.
در مواردی که بیماری به موقع و زودهنگام تشخیص داده می شود و فرد مبتلا درمان را به صورت جدی ادامه می دهد، بیماری صرفا مفصل یا پوست را درگیر می کند و در ارگان های مهم منتشر نمی شود. متاسفانه امکان دارد که بیماری در برخی افراد شدیدتر باشد و ارگان های مهم را نیز درگیر کند.
نوعی از لوپوس به لوپوس پوستی معروف است. در این نوع، ارگان های سیستمیک درگیر این بیماری نمی شوند و فقط ضایعات پوستی ایجاد می شوند که به صورت ضایعات سکه ای مانند بروز کرده و به بافت پوست یا مو آسیب می زند. اگر لوپوس روی سر باشد باعث ایجاد ریزش موی سکه ای به همراه التهاب پوست می شود. معمولا کمتر از 10 درصد بیماران مبتلا به لوپوس پوستی ممکن است به لوپوس سیستمیک تبدیل شوند.
لوپوس دارویی از دیگر انواع این بیماری محسوب می شود. برخی از داروها باعث ایجاد تظاهرات خفیفی مانند لوپوس می شوند که معمولا با قطع مصرف داروها، علائم آن از بین می رود.
لوپوس نوزادی نیز نوع دیگری از لوپوس است که در درصد کمی از نوزادان دارای مادران مبتلا به لوپوس دیده می شود. در این نوع لوپوس، بیماری به صورت گذرا در یک دوره ی شش ماهه با علائمی مانند ضایعات پوستی، تغییر آنزیم های کبد و سلول های خونی خود را نشان می دهد و با از بین رفتن آنتی بادی ها، این علائم نیز برطرف می شود.
اما در برخی موارد نادر یعنی حدود کمتر از دو درصد افراد مبتلا به لوپوس امکان دارد که بلوک های قلبی پایدار در جنین ایجاد شود. بخشی از این مشکلات قابل درمان است و بخشی دیگر در صورت زنده ماندن جنین نیاز به پیس میکر (دستگاه ضربان ساز قلب) دارد.
مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است نشان می دهد که شیوع لوپوس در ایران 40 در صدهزار است، یعنی از دو هزار و پانصد نفر، یک نفر به این بیماری مبتلا است. در ایران حدود سی هزار نفر بیمار مبتلا به لوپوس وجود دارد.
علائم بالینی این بیماری یکی از روش های تشخیص آن توسط پزشک متخصص است. علاوه بر این، پزشک با انجام آزمایشات لازم (خون و ادرار) و با بررسی وجود آنتی بادی های خاص به تشخیص نهایی می رسد.
معمولا اگر خانم جوانی با درد و تورم مفصلی به پزشک مراجعه کند، حتی اگر علائم دیگر لوپوس را نداشته باشد، پزشک متخصص باید احتمال این بیماری را در نظر داشته باشد و آزمایش های لازم را انجام دهد.
بیماری های خودایمن معمولا درمان قطعی ندارند و درمان ها فقط برای کنترل بیماری انجام می گیرند. با توجه به شدت بیماری، درمان ها شامل یک درمان ساده تا استفاده از چند داروی مهار کننده ی سیستم ایمنی می شود.
در مراحل اول داروی تجویز شده معمولا شامل داروی ضدمالاریا مانند هیدروکسی کلروکین است که سیستم ایمنی را تنظیم و از درگیری ارگان های مختلف جلوگیری می کند.
در صورت درگیری ارگان های مختلف، داروهای ایمونوساپرسیو یعنی مهارکننده ی سیستم ایمنی استفاده می شود. این داروها با وجود کنترل علائم بیماری، عوارض خاص خود

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید