هر روز!
هر روز!

وقتی کودک دندان درمی آورد وقتی کودک دندان درمی آورد

وقتی کودک دندان درمی آورد وقتی کودک دندان درمی آورد

وقتی کودک دندان درمی آورد
وقتی کودک دندان درمی آورد دندان های شیری شیرخواران از سن حدود ۶ ماهگی از میان لثه ها رویش دارد اما ممکن است در شیرخواری کمی دیرتر تا ۱۲ ماهگی به تأخیر بیافتد و بعضی در همان سن ۸-۶ دندان داشته باشند و این مسئله تا حدی بر ژنتیک و خانواده مربوط است و معمولاً ۲۰ دندان شیری تا انتهای ۲۰ سالگی کامل می شود رویش اولین دندان ارتباطی با تغذیه شیرخوار ندارد دندان ها در زمانی که رشد داشته باشند از لثه بیرون می آیند هنگام رویش دندان ها مواد شیمیایی در بدن آزاد می شود که باعث از بین رفتن و جدا شدن بعضی سلول ها در لثه خواهد شد و در نتیجه دندان ها از میان این سلول ها به بیرون راه می یابند ترتیب رویش دندان ها در همه کودکان یکسان نیست ولی معمولاً ابتداء دو دندان پیش تحتانی ۶ ماهگی و بعد از ۱-۲ ماه دندان پیش فوقانی ظاهر می شوند.
الگوی رویش دندان های شیری در کودکان نام دندان های شیری سن تقریبی رویش دو دندان پیشین تحتانی دو دندان پیشین فوقانی دو دندان فوقانی طرفی دو دندان پیشین تحتانی چهار دندان آسیای اول چهار دندان نیش چهار دندان آسیای دوم حدود ۶ ماهگی حدود ۸ ماهگی حدود ۱۰ ماهگی حدود ۱۲ ماهگی حدود ۱۴ ماهگی حدود ۱۸ ماهگی حدود ۲-۳ سالگی
تمام دندان های شیری و دائمی قبل از تولد شروع به شکل گیری می کنند دندان های شیری از حدود هفته ششم جنین شروع و در هفته ۱۶ جنین شروع به مدنی شدن می کنند بنابراین به مادران حامله توصیه می شود غذاهای حاوی کلسیم، فسفر و ویتامین D مصرف کنند. همه رویش دندان ها یک فرآیند تکاملی پیچیده ای دارند و تحت تاثیر عوامل زیادی از جهت عمودی در میان فک لثه ها را سوراخ و از میان استخوان بیرون می آید و در محیط و محل مناسب قرار می گیرند.مجموعه ای از نظریات محققان مانند فشارخون، فشار عصب مرکز دندان بلند شدن طول ریشه، تغییر شکل استخوان فک و آتروفی استخوان در جهت رویش دندان بیان شده است که هیچکدام مورد قبول نبوده شاید مجموعه ای از این عوامل در رویش دندان دخالت داشته باشند.
سابقه تاریخی رویش دندان /strong> در گذشته های دور پزشکان معقتد بودند دندان درآوردن باعث مرگ کودکان می شود و ده درصد کودکان زیر یکسال هنگام دندان درآوردن فوت می کردند. و برای کمک به آنها از راههای عجیبی استفاده می کردند باز کردن و سوزاندن لثه ها خون گرفتن که عوارض زیادی برای کودکان داشت. در قرن ۱۶ یک جراح فرانسوی روش نیش زدن به لثه ها را ابداع کرد و معتقد بود دندان بعلت نداشتن مسیر صحیح نمی تواند از لثه خارج شود. در قرن نوزدهم نیشتر زدن منسوخ شد. در قرن ۱۹-۱۷ در انگلستان اسباب بازیهای دندان از جنس عاج یا استخوان حیوانات بصورت پستانک برای کودکان بکار می رفت که کودکان آن را به لثه های خود می مالیدند عقیده بر این بود که استخوان های حیوانات نیروی جادوئی دارند این وسیله ها هم منسوخ شد و از اسباب بازیهای نرم تر استفاده می شد. در قرن بیستم از پوره های مخصوص برای دندان درآوردن استفاده می شد ولی چون حاوی جیوه بود باعث مسمومیت می گردید و بتدریج حذف شد. امروزه از وسائل پلاستیکی گاهی اوقات استفاده می شود و در بعضی سنت ها مادران از تکه هویج تمیز، گوشت کبابی پخته و یا پنبه آغشته به آب لیموترش بصورت ماساژ روی لثه ها استفاده می کنند.
علائم رویش دندان ها علائم معمول رویش دندان های شیری شامل ریزش آب دهان، گریه، بیخوابی و نخوردن غذا که باعث تغییرات بدخلقی کودکان می شود که بعلت زخم و التهاب در لثه قبل از دندان درآوردن است معمولاً ۳-۵ روز قبل از دندان درآوردن شروع و به محض اینکه دندان لثه را شکافت و بیرون آمد برطرف می شود البته بعضی کودکان نیز هیچ بداخلاقی و بیقراری نمی کنند. سرازیر شدن آب دهان کودک گاه ایجاد حساسیت و ایجاد بثورات قرمزرنگ در اطراف دهان صورت و چانه می شود بیشتر کودکان در این مرحله تمایل دارند انگشتان یا اسباب بازی های خود را گاز بگیرند اینکار باعث می شود فشار روی لثه ها کم شود گاهی اوقات تب مختصر در حدود نیم درجه و اسهال خفیف نیز دیده می شود. البته باید در نظر داشت تب بالای ۳۸ درجه کودک باید معاینه دقیق از نظر بیماریهای عفونی، سرماخوردگی، عفونت گوش عفونت ادراری و بررسی کامل انجام شود. تب و اسهال استفراغ نیز چنانچه شدید باشد باید از نظر عفونی و کم آبی بررسی و درمان های خاص خود را انجام داد و به حساب رویش دندان ها نباید گذاشت.
مسواک جدید بدون خمیردندان /strong> تیتانیوم فلزی چند قابلیتی که در موتور جت و قاب عینک مورد استفاده قرار می گیرد این تیتانیوم قرار است در مسواک های جدید مورد استفاده قرار گیرد که نسل آینده مسواک های بدون خمیردندان که بجای آن هسته ای از جنس دی اکسید تیتانیوم وجود دارد که باعث نوعی واکنش الکتروشیمیایی می شود که در نتیجه جرم دندان ها از بین می رود یا موهای بروس مسواک از رشته های ظریف تیتانیوم که تا سالها می ماند هر دوی این مسواک ها در مراحل مقدماتی بررسی و نظر دانشمندان و دندان زشکان را جلب نموده اند مسواک بدون خمیردندان را ژاپنی ها اختراع کرده اند و اکنون قیمت آن در آمریکا ۳۰ دلار است.
اقدامات لازم قبل از هر چیز باید پذیرش رشد دندان ها را دانسته و برای ما درتوضیح داده شود که رویش دندان های شیری و دائمی یک پدیده جسمی برای تکامل است و چنانچه کودکی تا یکسالگی دندان درنیاورد از نظر پایش رشد جسمی جای نگرانی نیست. تمام کودکان ۲۰ عدد دندان های شیری را خواهند داشت تغذیه مادر شیرده و غذاهای تکمیلی شیرخوار بعد از ۶ ماهگی شروع و محتوی لبنیات، ماست و پنیر و از یکسالگی به بعد شیر پاستوریزه که حاوی مقدار کافی کلسیم و فسفر و ویتامین D جهت کودک تجویز و مناسب باشد. و بدانیم در صورت بی قراری کودک چنانچه مربوط به رویش دندان ها باشد با انگشت تمیز روی لثه های ملتهب را مالش داده علت را فهمید در این زمان کودک یک وسیله کمکی حلقه پلاستیک دندان را می جود و تا ح

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید