بهترین زندگی
بهترین زندگی

ویروس زیکا در بارداری، خطر برای جنین توجه پرسنل درمانی

ویروس زیکا در بارداری، خطر برای جنین
توجه پرسنل درمانی به عواقب ناشی از ابتلای مادران باردار به ویروس زیکا بر روی جنین ضروری است. عوارض ناشی از ویروس زیکا بر نوزاد ابتلا به زیکا  با بروز میکروسفالی (کوچک شدن سر) در نوزادان در ارتباط است. میکروسفالی در دروان جنینی شکل می ­گیرد و باعث کوچک شدن سر و مغز جنین می شود. این بیماری می تواند آسیب مغزی ایجاد کرده و موجب سقط و مرگ جنین شود. 
در صورتی که مادر باردار به ویروس زیکا مبتلا شود، چه زمانی می تواند ابتلای جنین را بررسی کرد؟ پاسخ به این سوال را نمی توان با صراحت اعلام کرد. زیرا هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چند درصد از مادران مبتلا به ویروس زیکا می توانند این ویروس را به جنین خود منتقل کنند و یا حتی مشخص نیست که ابتلای جنین به عفونت الزاماً همراه با علامتی خواهد بود یا خیر.
آیا سفر افراد غیر باردار به مناطق خطرآفرین از نظر ویروس زیکا می تواند خطرناک باشد؟ زیکا در دوران غیربارداری نیز می تواند افراد را مبتلا کند. این ویروس در حالت غیربارداری اغلب نشانه و علامتی را از خود نشان نمی دهد. اغلب 2 تا سه هفته پس از ابتلا، ویروس از جریان خون پاک می شود. 
در صورت ابتلا به ویروس زیکا، چه مدت می باید از باردار شدن فرد ممانعت بعمل آید؟ اگر چه 4-3 هفته پس از سفر افراد به مناطق پرخطر از نظر ویروس زیکا می تواند بازه زمانی ایمنی در نظر گرفته شود، اما به نظر می رسد بارداری پس از گذشت مدت زمان کمی بیشتر از این بازه زمانی، می تواند خطر کمتری داشته باشد. زیرا بر اساس پیشنهاد انجمن آمریکا ویروس تا 28 روز در داخل جریان خون زندگی می کند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید