هر روز!
هر روز!

ویروس زیکا چیست و چرا اینقدر جدی است؟ یک

ویروس زیکا چیست و چرا اینقدر جدی است؟ 
 یک

ویروس زیکا چیست و چرا اینقدر جدی است؟
یک ویروس نسبتاً جدید که پشه ناقل آن است، موجب نگرانی در سرتاسر جهان شده است. علت این نگرانی ها، تاثیر مخرب آن بر سیستم اعصاب جنین و شیوع سریع این ویروس است.
به گزارش به گزارش فرادید به نقل از سی ان ان، مارگارت چان، رییس سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه با اعلام وضعیت اضطراری عمومی، شیوع این ویروس را “رویدادی محیرالعقول” خواند.
وی گفت: “من اعلام می کنم که مجموعۀ میکروسفالی و دیگر آنومالیهای عصبی گزارش شده از آمریکای شمالی که پیشتر در سال 2014 در پلونزی فرانسوی نیز مشاهده شده بود، یک وضعیت اضطراری عمومی بین المللی را رقم زده است.”
ویروس زیکا چیست و چرا اینقدر جدی است؟ : ویروس زیکا چیست و چرا اینقدر جدی است؟
: ویروس زیکا چیست و چرا اینقدر جدی است؟
ویروس زیکا توسط پشۀ “آئدس آئِژیپتی” منتقل می شود در حال حاضر به حداقل 24 کشور گسترش یافته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که در طول یک سال آینده 3 تا 4 میلیون نفر در آمریکای جنوبی به این ویروس مبتلا شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا به زنان هشدار داده که به این نواحی سفر نکنند؛ مسئولان بهداشتی چندین کشور از کشورهای آمریکای جنوبی به زنان هشدار داده اند که تا دو سال آینده باردار نشوند.

دیلما روسف، رییس جمهور برزیل روز جمعه گفت: “تا زمانی که پشه به تکثیر ادامه دهد، همۀ ما در مبارزه با این پشه بازنده هستیم. ما باید بسیج شویم تا در این مبارزه شکست نخوریم.”
دکتر آنتونی فاسی، رییس انستیتوی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا گفته است: “این یک اپیدمی رو پیشرفت است. این طور نیست که حوصله اش سر برود و برود پی کارش، هر روز که بگذرد وضعیت بدتر خواهد شد.”
پرو جدیدترین کشوری است که ویروس زیکا را گزارش کرده است. در زیر پنج نکتۀ مهم که باید در مورد زیکا بدانید را می خوانید:
زیکا یک فلاوی ویروس است و با ویروسهای تب زرد، غرب نیل، چیکونگونیا و دنگو هم خانواده است. اما برخلاف این ویروسها، واکسنی برای پیشگیری از زیکا یا دارویی برای درمان آن وجود ندارد.
زیکا به خاطر ارتباط خطرناک آن با میکروسفالی موجبات نگرانی جهانی را فراهم آورده است. میکروسفالی یک اختلال عصبی است که باعث می شود نوزاد با سری که به طرز غیرعادی کوچک است به دنیا بیاید. این امر موجب مسائل رشدی شدید و غیرقابل جبران و بعضاً مرگ می شود.
در برزیل، از ماه نوامبر (آبان) تاکنون 404 مورد تایید شده از میکروسفالی در نوزادان گزارش شده است. برای مقایسه، باید بدانید که عدد نوزادان دچار میکروسفالی در برزیل برای کل سال 2014، تنها 146 مورد بوده است. تاکنون 15 نوزاد بر اثر میکروسفالی مرده اند که 5 عدد از این مرگها مربوط به زیکا بوده است. در حال حاضر علت 56 مرگ دیگر تحت بررسی قرار دارند و مسئولان در حال بررسی 3670 مورد مشکوک دیگر هستند.

دیگر کشورهای آمریکای جنوبی نیز در حال حاضر شاهد موارد میکروسفالی در نوزادان هستند. روز شنبه، کلمبیا اعلام کرد که نتیجۀ آزمایش ابتلا به زیکا در 2000 زن باردار مثبت بوده است و در ایالات متحده یک زن هاوایی ای پس از بازگشت از سفری به برزیل، کودکی دچار میکروسفالی به دنیا آورده است.
شیوع سندروم گیلین-بار (Guillain-Barre) بر اثر ویروس زیکا نیز در چندین کشور گزارش شده است. سندروم گیلین-بار یک اختلال ایمنی نادر است که می تواند به فلج شدن منجر شود و بعضاً جان مبتلایان را تهدید می کند.
علائم ویروس در اغلب مردم ملایم است و شامل تب، سردرد، خارش و قرمزی چشم می شود. در حقیقت، 80 درصد مبتلایان اصلاً متوجه داشتن بیماری نمی شوند. این موضوع به خصوص در زنان باردار نگران کننده است، چرا که این ویروس از طریق مایع آمنیوتیک به جنین در حال رشد منتقل می شود.
دکتر لایل پترسون، متخصص بیماری های ویروسی، می گوید: “آنچه که در حال حاضر می دانیم این است که ویروس به جنین منتقل می شود. این در رابطه با بیماری های عفونی چیز تازه ای نیست، اما برای این ویروس یک قابلیت جدید است.”
دکتر فاسی این موضوع را تایید می کند و می گوید: “این یک وضعیت بسیار ویژه و غیر عادی است. چرا که تا جایی که می دانیم سایر اعضای خانوادۀ فلاوی ویروس ها این چنین نیستند. شما این قابلیت را در ویروسهای دنگو، غرب نیل یا چیکونگونیا نمی بینید.”
این ویروس معمولاً به این شکل منتقل می شود که ابتدا پشۀ آئدس فرد دارای ویروس فعال را نیش زده و سپس ویروسی را از فرد گرفته را با نیش زدن دیگران منتشر می کند. افرادی آلوده در دورانی که دچار علائم زیکا هستند، خود به ناقل بدل می شوند.
روز سه شنبه، یک مورد انتقال ویروس بر اثر رابطۀ جنسی نیز در آمریکا گزارش شد. در این مورد، فرد مبتلا با شخصی که به تازگی از ونزوئلا بازگشته بود رابطۀ جنسی برقرار کرده بود.
مواردی از انتقال ویروس از طریق خون و رابطۀ جنسی پیشتر نیز گزارش شده بود. ویروس تا یک هفته در خون زنده می ماند، اما اینکه تا چه مدت در مایع منی فعال می ماند، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

اگرچه ویروس زیکا در شیر مادر نیز مشاهده شده است، اما اینکه از طریق شیر دادن به کودک نیز منتقل می شود هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.
در مجموع، مهمترین ناقل زیکا پشه ها هستند و اصلیترین راه انتقال نیش پشه است.
ویروس زیکا در حال حاضر به طول محلی در باربادوس، بولیوی، کِیپ ورد، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، ال سالوادور، گینۀ فرانسوی، گوادولوپ، گواتمالا، گویان، هاییتی، هندوراس، مارتینیک، پانامه، پاراگوئه، پورتوریکو، سن مارتین، سورینام، ساموا، ویرجین آیلندز ایالات متحده و ونزوئلا شیوع پیدا کرده است.

در حالی هیچ درمان یا واکسنی برای زیکا وجود ندارد، تنها راه محافظت فعلی در برابر و

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید