مسیر سبز
مسیر سبز

ویژه خواران بزرگ باید اعدام شوند! تابناک: آنچه در

ویژه خواران بزرگ باید اعدام شوند!
تابناک: آنچه در سال‌های گذشته در مبارزه با مفاسد اقتصادی از آن غفلت ‌شده و به مراتب ویرانگر‌تر از سوء‌استفاده‌های شخصی است، فسادهای ساختاری و نهادینه ‌در ساختارهای اقتصادی کشور است‌ که می‌تواند مانع رشد بخش‌های مولد و سالم اقتصاد شود. بی‌گمان ویژه‌خواری‌های ساختاری، تأثیرات بسیار گسترده‌تری بر اقتصاد کشور و معضلات اجتماعی موجود دارند.

به گزارش‌‌ «تابناک»، این یکی از انواع مفاسد اقتصادی است که به تازگی به آن توجه بسیاری شده و در بیشتر محافل اقتصادی و سیاسی از آن به وفور یاد می‌شود. باید گفت، این مفسده چنان ضربات مهلکی به بدنه اقتصاد کشور وارد آورده که دولت و مجلس را بر آن داشته تا در برابر آن بسیج شده و به ریشه‌کنی آن ممارست ‌ورزند.

هم‌اکنون یکی از پرسش‌های مطرح در این زمینه، نه وجود ویژه‌خواران که اساسا امکان پرورش و رشد طولانی مدت ویژه‌خواری بدون موانع قانونی در سیستم اقتصادی کشور است.

محمد حسین حسن نژاد در مورد موانع برخورد با ویژه‌خواری‌ می‌گوید:برای اینکه بتوان افراد ویژه خوار را شناسایی کرد باید سیستم جامع اطلاعاتی داشته باشیم تا به راحتی بتوان فهمید افراد تا چه اندازه از تسهیلات بانکی استفاده می کنند و از چند بانک توانسته اند تسهیلات بگیرند. آیا در ازای دلاری که گرفته اند کالا وارد کرده اند یا نه و اگر وارد کرده اند به چه نرخی فروخته اند. آیا از زمین دولتی استفاده کرده اند یا نه . از صندوق توسعه ملی استفاده کرده اند یا نه . مجوزها را خودشان گرفته اند یا خریده اند . عمده ویژه خواری ها به دلیل نبود سیستم جامع اطلاعاتی است. متاسفانه پایگاه داده ای با چنین امکاناتی وجود ندارد و پایگاه های اطلاعاتی دستگاه ها به یکدیگر مرتبط نیستند. همین موضوع باعث ایجاد زمینه ویژه خواری شده و از طرف دیگر باعث شده است که نتوان ویژه خوارها را شناسایی کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: دومین مانع بوروکراسی و فرایند رسیدگی به تخلفات است که سال ها طول می کشد و سرعت عمل در برخورد با متخلفان وجود ندارد. شاید هم برخی مواقع بیش از اندازه رافت اسلامی به خرج می دهیم و با دانه درشت ها با تساهل و تسامح و با ملاحظه برخورد می شود در حالی که با ویژه خوارانی که اسم و رسم دارند و از موقعیت خود سوء استفاده کرده اند باید به شدت و به سرعت برخورد شود حتی باید برخی از اینها را اعدام کرد، تا باعث شود دیگران عبرت بگیرند. متاسفانه غیرعلنی کردن ها و ملاحظه بیش از اندازه با افرادی که با ابروی نظام بازی کرده اند، باعث شده است که ویژه خواران جسورتر شوند.

وی افزود: ویژه خواران اگر ریشه ای هم در دولت ها نداشته باشند حتما دستی در دولت دارند. اینها اقدامات اغلب در سطوح میانی دولت اتفاق می افتد. ویژه خواران معمولا افرادی را برای انجام کارهای خود پیدا می کنند و در دولت هم دو دسته افراد هستند که به اینها کمک می کنند. برخی افرادی هستند که از روی بی دانشی اغفال می شوند و فکر می کنند با این کار خود به مملکت خدمت می کنند در حالی که عکس آن صادق است. متاسفانه افرادی هم هستند که خود فاسدند و با افراد ویژه خوار مرتبط می شوند و کارهای آنها را در بدنه دستگاه اجرایی تسهیل می کنند . دستگاههای نظارتی باید دقیق تر عمل کنند اما نبودن اطلاعات کافی مشکل این نهادها است.

حسن نژاد در مورد نحوه برخورد با ویژه خواران گفت: اینها سطوح مختلفی دارند برخی باعث اخلال در نظام اقتصادی کشور شده اند و برخی رشوه داده اند و .. که هر کدام حکم خاص خود را دارد اما در مورد کسانی که اخلال در نظام اقتصادی کرده اند باید کلیه دارایی هایشان بلوکه شود و حق بیت المال احقاق و با اشد مجازات با آنها برخورد کرد، خصوصا افردی که با اسم نظام ویژه خواری کرده اند و خائن به نظام هستند. این افراد را باید اعدام کرد تا درس عبرت دیگران شوند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید