مسیر سبز
مسیر سبز

يك ميليون و 200 هزار نفر دانش‌آموز در مدارس غيردولتي تحصيل

يك ميليون و 200 هزار نفر دانش‌آموز در مدارس غيردولتي تحصيل

يك ميليون و 200 هزار نفر دانش‌آموز در مدارس غيردولتي تحصيل مي‌كنندحميدرضا حاجي‌بابايي وزير آموزش و پرورش صبح امروز شنبه در مراسم افتتاحيه اجلاس هيئت اجرايي مجمع نمايندگان مجالس آسيا و اقيانوسيه براي آموزش، طي سخناني گفت: در ‌در فلسفه و نگاه اسلام به انسان و نظام هستي، انسان جايگاهي رفيع و مقام خليفه الهي دارد و هدف از خلقت بشر، به كمال رساندن خود و كمك به كمال‌جويي ديگران در مسير وصول به كمال مطلق است.

وي افزود: در اين مكتب، انديشه‌ورزي و تعقل، تلاش بي‌نظير، تعليم و تعلم عبادتي بي‌بديل تلقي مي‌شود و شأن معلم، هم‌تراز با رسالت اوليا و پيامبران قلمداد و كسب دانش، همانند جهاد در راه خدا شمرده مي‌شود. بنابراين دستگاه تربيتي به اندازه ارزش انسان‌ها، اهميت و اعتبار مي‌يابد.

وزير آموزش و پرورش تصريح كرد: نظام جمهوري اسلامي ايران كه اصول و ارزش‌هاي حركت خود را بر محور اسلام بنيان نهاده است، توجه به انسان، پرورش و تربيت هماهنگ استعدادهاي او را يكي از مهمترين اهداف خود قرار داده است؛ اين اولويت از بدو پيروزي انقلاب اسلامي در بيانات امام خميني(ره)، مقام معظم رهبري، دستگاه‌هاي قانون‌گذار و اسناد تحول‌آفرين مورد تأكيد قرار گرفته است.

حاجي‌بابايي ادامه داد: از سويي تقريباً تمامي جامعه شناسان، اقتصاددانان و انديشمندان ديگر زمينه‌هاي علوم اجتماعي و سياسي، اتفاق نظر دارند كه محور اصلي پيشرفت، انسان آموزش ديده كارآمد و متعهد است، براي رشد اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي دستيابي به آموزش و پرورش با كيفيت، اجتناب‌ناپذير تلقي مي‌شود.

" از آنجا كه نظام جمهوري اسلامي ايران در سند چشم‌انداز اهداف بلند معنوي و علمي، مبني بر ايجاد جامعه‌اي توسعه يافته، الهام‌بخش و الگويي مؤثر در منطقه و جهان، برخوردار از دانش پيشرفته و توانا در توليد علم و فناوري، متكي بر سهم برتر منابع انساني و سرمايه اجتماعي در توليد ملي را براي خود ترسيم كرده است، در اين نظام آموزش و پرورش، شأن و اهميتي مضاعف يافته و ركن اصلي پيشرفت به حساب مي‌آيد. "

وي خاطرنشان كرد: تلقي جمهوري اسلامي ايران نسبت به آموزش و پرورش به عنوان يك حق و فريضه براي همه افراد و اهتمام و سرمايه‌گذاري همه جانبه براي ايجاد عدالت آموزشي، با توجه به شرايط سني، ذهني، جسماني، جنسيتي، اقتصادي، جغرافيايي و فرهنگي مخاطبان و فراگيران كه در اهداف برنامه آموزش براي همه نيز متجلي شده و مورد تأكيد يونسكو و مراكز علمي و فرهنگي بين‌المللي هم قرار گرفته، نتايج و دستاوردهاي درخشاني به دنبال داشته است.

وزير آموزش و پرورش در ادامه سخنان خود اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران اين افتخار را دارد كه يك دهه پيش از آغاز برنامه آموزش براي همه در سطح بين‌المللي، با تأسي به آموزه‌هاي دين مبين اسلام اقدامات خود را براي گسترش آموزش براي همه آغاز كرده است به طوري كه در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي در كشور ما، با پيش‌بيني اصول مترقي در قانون اساسي، تصويب قوانين مساعد از سوي مجلس، مصوبات مناسب هيئت دولت و ديگر مراجع ذيربط، علي‌رغم محدوديت‌ها و تحريم‌هاي قدرت‌هاي استعماري و تحميل جنگ همه‌جانبه، مدارس و آموزشگاه‌ها از دوره پيش دبستاني تا پايان دوره متوسط در همه نقاط كشور با اولويت‌دهي به مناطق محروم توسعه قابل توجهي يافته و تعداد آموزشگاه‌ها سه برابر شده و از پنجاه هزار به صد و پنجاه هزار واحد رسيده است.

حاجي‌بابايي همچنين گفت: در اين مدت به طور متوسط هر روز 10 مدرسه جديد با 50 كلاس درس ساخته شده و با تصويب قانون مستحكم سازي مدارس و تخصيص بودجه لازم بهسازي و كيفيت بخشي به فضاي فيزيكي مدارس، شتاب تازه‌اي گرفته است.

" البته با ايجاد سه هزار و ششصد مدرسه شبانه روزي، هزار و دويست مدرسه نمونه دولتي، شش هزار مدرسه عشايري نيز امكان و فرصت ادامه تحصيل در دوره‌هاي بالاتر آموزشي، براي صدها هزار نفر از فرزندان مستعد روستايي و عشايري فراهم شده است؛ در اين سال‌ها حدود 300 مدرسه راهنمايي و دبيرستان، ويژه پرورش استعدادهاي درخشان، سه هزار مدرسه مستقل و كلاس ضميمه براي آموزش و پرورش افراد دچار نارسايي، صد و بيست مدرسه براي دانش آموزان خارج از كشور، بيست هزار واحد براي آموزش نوآموزان پيش دبستاني، 300 اردوگاه، 1300كانون فرهنگي و تربيتي، 700 مركز كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، 40هزار كتابخانه و 300 پژوهش‌سراي دانش‌آموزي براي غني‌سازي و كيفيت بخشي به آموزش در اقصي نقاط كشور ايجاد شده است. "

وي افزود: پوشش افراد لازم‌التعليم 6 تا 10 ساله از حدود شصت درصد به نزديك 100درصد ارتقا يافته و در حال حاضر تقريباً همه نوآموزان و كودكان لازم‌التعليم كشور به ويژه دختران در همه سنين و دوره‌ها از امكانات و فرصت‌هاي تحصيلي بالا و برابر با پسران برخوردارند. ايجاد بيش از 2200 مركز آموزش از راه دور نيز امكان دسترسي به تحصيلات رسمي حداقل 400 هزار نفر دانش‌آموز سنين مختلف را فراهم كرده است.

وزير آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: همچنين جمهوري اسلامي ايران افتخار داشته است كه در اين سال‌ها صدها هزار نفر از مهاجرين و دانش‌آموزان رانده شده از كشورهاي همسايه كه توسط ابرقدرت‌ها يا اياديشان اشغال شده‌اند، را هم تحت پوشش خدمات آموزشي خود درآورد، كمك به بازسازي و سازماندهي مجدد زيرساخت‌هاي آموزش و پرورش اين كشورها و تربيت‌نيروي انساني مورد نيازشان نيز از ديگر اقدامات انسان دوستانه جمهوري اسلامي است.

حاجي‌بابايي همچنين اضافه كرد: در اين سال‌ها بيش از 500 هزار نفر از معلمان متعهد و كارآمد از مراكز تربيت معلم فارغ‌التحصيل شدند و با جذب صدها هزار نفر از فارغ التحصيلان علاقه‌مند دان

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید