هر روز!
هر روز!

پاکیزگی در‌ مجتمع‌های مسکونی پاکیزگی در‌ مجتمع‌های مسکونی

پاکیزگی در‌ مجتمع‌های مسکونی پاکیزگی در‌ مجتمع‌های مسکونی

پاکیزگی در‌ مجتمع‌های مسکونی
پاکیزگی در‌ مجتمع‌های مسکونی
در گذشته‌ای نه‌چندان دور، خانه‌ها چه کوچک و چه بزرگ شخصی بودند. به این معنا که فقط اعضای همان خانواده به تمام فضاها دسترسی داشتند. شاید در آن روزگار عجیب بود اگر صحبت از فضایی عمومی در خانه می‌شد، ولی امروز تقریباً برعکس شده است. حالا دیگر تمام فضاهای خانه شخصی نیست و فضاهایی مشترک که همه به آن دسترسی دارند نیز وجود دارد. البته با بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت راهی نبود به غیر از انتخاب آپارتمان‌نشینی، همراه با تمام مزایا و معایب آن.
بنابراین مشخص است که با زندگی در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی، قسمت‌هایی از خانه فضای عمومی به حساب می‌آید؛ فضایی که به تمام ساکنین تعلق داشته و در نتیجه قوانین خاص خودش را هم دارد.قسمت‌هایی از آپارتمان مانند حیاط، پارکینگ، راهروها و راه‌پله‌ها از جمله این فضاهای مشترک هستند. البته در برخی آپارتمان‌ها نیز مکان‌هایی خاص مانند استخر، سونا، لابی و... هم وجود دارد که آنها هم شامل این فضاها می‌شوند.

ورودی و راه‌پله‌، ویترین هر خانه
وقتی وارد خانه‌ای می‌شویم، اولین چیزی که می‌بینیم در و فضای ورودی خانه است. پس از آن هم راه‌پله‌ها هستند که جلب توجه می‌کنند. بنابراین می‌بینید که زیبایی و نظافت چنین مکان‌هایی تا چه حد مهم است. چون اولین صحنه‌ای که از خانه ما نظر هر تازه‌واردی را جلب می‌کند، همین فضاها هستند.
ساختمان باید قوانینی در رابطه با این فضاها داشته باشد. البته تمام ساکنین نیز باید سعی کنند این فضاها تا حد امکان تمیز و زیبا باشد. اشتباه نکنید؛ داشتن ورودی زیبا به معنای تعمیرات اساسی و تغییر کلی ورودی نیست، بلکه با قرار دادن چند گلدان سبز یا نصب تابلوهایی زیبا می‌توانیم فضا را زیباتر سازیم. رعایت بهداشت و تمیزی محیط هم که جای خود را دارد.
علاوه بر در و ورودی خانه، راه‌پله هم فضایی مهم است. فضایی که گاهی ما آن را با انباری، جاکفشی، محل نگهداری زباله‌ها و... اشتباه می‌گیریم. اما برخلاف آنچه امروز در مجتمع‌های مسکونی شاهدش هستیم، راه‌پله و پاگردها باید در عین سادگی تمیز و مرتب باشند. بنابراین حواسمان باشد، این فضاها هم درست مانند منزل شخصی ما اهمیت دارند، پس تمیزی و زیبایی آن را فراموش نکنیم.

خانه‌ای زیبا و تمیز
تا به حال دقت کرده‌اید وقتی وارد خانه‌ای می‌شوید که تمیز و زیباست، چه حس خوبی به شما دست می‌دهد. آپارتمانی که در همان لحظه اول ورود، شما را ذوق‌زده می‌کند. البته برعکس این حالت هم وجود دارد؛ ساختمانی که وقتی وارد می‌شوید، بدجوری توی ذوق شما می‌خورد؛ ورودی کثیف و پر از آشغال، پاگردهایی پر از کفش‌های مختلف، راهروهای نامرتب با دیوارهایی کثیف و...
البته تمام این مشکلات را می‌توانیم با کمی دقت و توجه حل کنیم. اول از همه مدیریت ساختمان باید قوانینی را تعیین کرده و همه ساکنین را تشویق به رعایت این قوانین کند. شاید بتوانیم بگوییم مدیریت و قوانین یک مجتمع مسکونی نقش مهمی در زیبایی و نظافت آنجا دارد.
اما اگر ساختمان شما مدیر ندارد‌ یا به هر دلیلی قادر نیست وظایفش را بخوبی انجام دهد، خودتان دست به کار شوید.
با هزینه‌ای اندک و توجه بیشتر می‌توانید فضاهای عمومی و مشترک را تمیز کرده و از آنها به بهترین شکل استفاده کنید. مثلاً می‌توانید نرده‌های راه‌پله را رنگ‌ زده و از بچه‌ها بخواهیم در و دیوارها را با مداد و... خراب و کثیف نکنند. زباله‌ها را در پاگردها نگذاریم و کفش‌ها را پشت در ردیف نکنیم. در هر صورت باید بپذیرید که رعایت نظافت فضاهای عمومی، وظیفه همه ساکنین است.

ساختمان‌های کوچک و مجتمع‌های بزرگ
البته معمولاً در ساختمان‌های کوچک که تنها چند خانواده در آن زندگی می‌کنند، وظیفه تمیز کردن و تمیز نگه داشتن فضاهای مشترک به طور مستقیم به عهده خود ساکنین است. اما در دیگر آپارتمان‌ها که طبقات زیادی داشته و در نتیجه چند صد خانوار در آنجا زندگی می‌کنند، هیاتی از میان خود ساکنین شکل می‌گیرد که به این کارها رسیدگی خواهد کرد.
در این‌گونه ساختمان‌ها که در شهرهای بزرگی چون تهران بسیار به چشم می‌خورد، قوانینی وجود دارد که همه باید رعایت کنند. به عنوان مثال اغلب در چنین مکان‌هایی ساکنین نمی‌توانند وسیله نقلیه خود را در محوطه ساختمان یا پارکینگ‌ها بشویند. رسیدگی به فضای سبز و محوطه هم در این ساختمان‌ها به عهده هیات مدیره است. اما باز هم در نهایت این ساکنین هستند که با همکاری خود می‌توانند به داشتن ساختمانی ایده‌آل کمک کنند.
بنابراین فراموش نکنیم حفظ ساختمانی تمیز و زیبا، وظیفه تک‌تک ساکنین است. ما هم باید در این راه قدمی برداشته و با همکاری دیگر همسایه‌ها محیطی زیبا ایجاد کنیم. منبع : jamejamonline.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید