مسیر سبز
مسیر سبز

پرستویی: سینمای من همین زلزله است تماشا: پرویز پرستویی

پرستویی: سینمای من همین زلزله است 
 تماشا: پرویز پرستویی

پرستویی: سینمای من همین زلزله است
تماشا: پرویز پرستویی این روزها یکی از فعال ترین هنرمندانی است که در حال کمک به زلزله زده های آذربایجان است. او در گفت و گویی با فارس اعلام کرد: «در حال حاضر سینمای من همین زلزله ای است که اتفاق افتاده است. من در این مقطع به هیچ چیزی فکر نمی کنم چون این زمان به بحث زلزله اختصاص دارد.» حرف های او را در ادامه می خوانید

فرقی نمی کند که این برنامه برای اولین بار به پیشنهاد چه کسی بوده است، مهم این است که این افراد مثل خانواده خودمان هستند. اگر خواهر یا برادر خودمان در منطقه ای باشد که دچار این زلزله شده باشد آیا سکوت می کنیم؟ آیا اگر برای اقوام خودمان این اتفاق افتاده باشد سکوت می کنیم؟ پس وقتی هموطنانمان نیز در این استان دچار مشکل زلزله شده اند برایمان فرقی نمی کند که از خانواده خودمان یا از هموطنانمان باشند، باید برای آنان حرکتی کنیم و قدمی برداریم.

باید حال مردی را که تا دیروز وقتی به خانه اش می رفته است زن و بچه اش را می دیده و امروز دیگر خانه و زن و بچه ای برایش نمانده است، درک کنیم. باید بفهمیم مادری که تا دیروز فرزندانش در کنارش بوده اند و امروز دیگر فرزندی برایش نمانده است، چه حالی دارد.مخاطبان ما بسیار هوشیار هستند و به خوبی می توانند تشخیص بدهند که چقدر هنرمندان در کاری قابل باور هستند. .این مسئله از تمام کارهای هنرمندان مثل رفتارهای اجتماعی و رفتارهای روزمره شان پیدا است. مردم آنقدر هوشمند هستند که حرکت جمع آوری کمک های مردمی را درک و اقدام آنان را باور کنند و به کمک آنان برای این کار خیر بیایند. این رفتار از انتظار 9 ساعته آنان جلوی سینما مشخص بود. مردم خودشان را در این حرکت سهیم می دانند.

ممکن است قضاوت ها و سوء برداشت هایی شود که مردم به هنرمندانشان اعتماد دارند و به دیگران ندارند. من نمی خواهم وارد این فضاها و این سخنان شوم، فقط می دانم که مردم همه جا بوده اند و در هر عرصه ای به هموطنان خود کمک کرده اند.

همه می دانیم که کشور ما تحریم است و یا در کشورمان بحران هایی را داریم اما با توجه به همه این مسائل اگر فردی سرپناهی نداشته باشد یا گرسنه باشد، آیا ما به آنها کمک نمی کنیم؟ آنها جزئی از خانواده ما هستند. نگاه هایی امروزه باب شده است که هر کاری که انجام می شود از آن تعبیر سیاسی می شود یا قضاوت بدی درباره آن می کنند. من به این نگاه ها و تعبیرات کاری ندارم و سوالم این است که آیا این اتفاق یا این زلزله برای اولین بار است که در کشور ما رخ می دهد؟

در این مقطع سینمای ایران، مردم اخبار سینمایی را می دانند و احتیاجی نیست که من هم بگویم سینما چه احوالی دارد. این موضوعات آنقدر گفته شده است که دیگر لطفی ندارد. اخبار سینمایی هم چیزی است که مردم به طور روزمره آن را پیگیری می کنندف امیدوارم این اتفاق به شکل خوبی هدایت شود.


شاهرخ شاهی: من برای خدای خودم کمک می کنم نه دوربین!

نیما شاهرخ شاهی در گفت و گو با تماشا از هنرمندانی که فقط برای عکاسان و خبرنگاران به زلزله زده ها کمک کردند گله کرد
اما در این میان کسانی هم بودند که جلوی سینما آزادی نرفتند و خبری هم از کمکشان در سایت ها درج نشده. البته این افراد دلایلی هم برای خودشان داشتند و این اقدامات را اقداماتی نمایشی و برای جلب توجه دانستند.نیما شاهرخ شاهی یکی از این افراد است که در گفت و گو می گوید: «از قول من بنویسید که من در «شو» شرکت نمی کنم. در این مدت اتفاقاتی افتاد که متوجه شدم خیلی از افراد بدشان نمی آید جاهایی بروند و کمک کنند که خبرنگار و عکاس است. من برای اقدامات خیریه ام عکاس و خبرنگار همراهم نمی برم. برای دل خودم به آدم ها کمک می کنم.

 در این مدت هم این کار را انجام داده ام و دلیلی نمی بینم که همه بفهمند. من این کارها را پنهانی انجام می دهم و از دوربین فرار می کنم و برای خدای خودم این کارها را انجام می دهم.»

شاهرخ شاهی که خودش در زمینه ساختمان سازی فعالیت می کند، درباره فاجعه زلزله در آذربایجان گفت: «متاسفانه این اتفاق به ما دوباره یادآوری کرد که از لحاظ زیرساختی خانه هایمان خیلی سست هستند و هیچ جای دنیا یک زلزله 6 ریشتری اینقدر تلفات نمی دهد. کاش مسئولین به فکر خانه های دیگر در شهرهای دیگر باشند تا اگر خدای ناکرده دوباره شاهد این فجایع طبیعی بودیم دیگر تلفات و خسارات اینچنینی به وجود نیاید.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید