هر روز!
هر روز!

پرهیزهای غذایی در مبتلایان به سندروم روده ی تحریک پذیر(IBS)، رفکلس

پرهیزهای غذایی در مبتلایان به سندروم روده ی تحریک پذیر(IBS)، رفکلس

پرهیزهای غذایی در مبتلایان به سندروم روده ی تحریک پذیر(IBS)، رفکلس معده و سوزش سرمعده
: پرهیزهای غذایی در مبتلایان به سندروم روده ی تحریک پذیر(IBS)، رفکلس معده و سوزش سرمعده
دانستنیهای پزشکی ارسال دیدگاه 1,217 بازدید
به گزارش : غذاهای چرب و سرخ‌شده :  هر دوی این غذاها معده را سنگین می‌کنند و ممکن است سبب رفلکس معده و سوزش سرمعده شوند. همچنین غذاهای چرب ممکن است سبب بی‌رنگ شدن مدفوع شوند که نشانه‌ی چربی بالا در مدفوع است. مبتلایان به IBS باید از خوردن کره و خامه پرهیز کنند، چون هضم این مواد دشوار است و سبب مشکلات هاضمه می‌شود.
لبنیات (بجز ماست) : بدن شما نیاز به کلسیم دارد و آسانترین راه تامین آن استفاده از لبنیات است. اما برای کسانی که نارسایی لاکتوز (عدم توانایی هضم لاکتوز) دارند استفاده از لبنیات ممکن است سبب اسهال، نفخ، و دردشکم شود. بیماری‌های دستگاه هاضمه از جمله IBS می‌توانند سبب نارسایی لاکتوز نیزباشند. بنابراین این دو مشکل معمولا توأم هستند. بهتر است از شیر سویا به جای شیرگاو استفاده شود.
نوشیدنی‌های الکلی :  الکل بدن را شُل می‌کند اما متاسفانه دهانه‌ی معده را هم شُل می‌کند که سبب رفلکس معده و سوزش سرمعده می‌شود. همچنین سبب آسیب به بافت معده و آنزیم‌ها و عدم جذب مواد غذایی می‌شود. نوشیدن بیش از حد ممکن است سبب اسهال و نفخ شود.
نوشیدنی‌های کافئین‌دار : نوشیدنی‌هایی مانند چای سیاه، قهوه و کوکا برای افراد مبتلا به رفلکس معده بسیار مضر است. 
غلات : غلات سبوس‌دار برای بدن مفید هستند، اما حاوی سلولز فراوان هستند که بعضی افراد توانایی هضم آن را به دلیل کمبود آنزیم‌های لازم ندارند. نین ما بدلیل داشتن دندان‌های بزرگتر و قوی‌تر می‌توانستند این غلات را هضم کنند. البته اگر شما هم بیشتر بجوید ممکن است بتواند هضم‌شان کنید. اما احتمال اینکه هضم نشوند، از دستگاه گوارش عبور کنند و سبب نفخ شوند زیاد است.
شکلات :  تحقیقات نشان می‌دهد که شکلات برای مبتلایان به IBS مضر است. شکلاتِ حاوی شیر، برای کسانی که مبتلا به نارسایی گلوگز (عدم هضم گلوکز) هستند نیز مشکل زا است. شکلات همچنین دارای کافئین است که ممکن است در این بیماران نفخ و اسهال ایجاد کند.
فلفل قرمز تند : غذاهای تند سبب تشدید رفلکس معده و سوزش سرمعده و IBS می‌شوند.
 
 
گروه ترجمه
  به نقل از Health.com

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید