هر روز!
هر روز!

پشت پرده تاجران میلیاردی این طلای کثیف! +تصاویر پشت پرده

پشت پرده تاجران میلیاردی این طلای کثیف! +تصاویر پشت پرده

پشت پرده تاجران میلیاردی این طلای کثیف! +تصاویر
پشت پرده تاجران میلیاردی این طلای کثیف! +تصاویر : پشت پرده تاجران میلیاردی این طلای کثیف! +تصاویر
: پشت پرده تاجران میلیاردی این طلای کثیف! +تصاویر
: مجله : زباله را طلای کثیف می خوانند. این نام گذاری از آن جهت صورت گرفته که مواد به ظاهر زائد و دور ریختنی می توانند برای عده ای منبع درآمد باشد. اما کسانیکه آنها را جمع آوری می کنند بعضی رسانه ها اسمشان را گذاشته اند “زباله دزد” و هر خبر و گزارش مرتبط با آنها، از ماجراهایی درباره درآمدها و ثروت میلیونی و میلیاردیشان پرده برمی دارد. با خودشان که حرفی میزنی اما انگار حکایتشان چیز دیگری است. کارگرانی فقیر از هر سنی که برای شرکت های خصوصی بازیافت زباله در تهران کار می کنند.
به گزارش : رضا، کارگر ۱۳ساله افغان، با جثه ای کوچک، دست ها و لباس هایی چرک آلود، کیسه بزرگ را بر دوش می کشد تا خودش را از این سطل زباله به سطل بعدی برساند. جلوی هر کدام، کیسه را زمین می گذارد و تا کمر درون سطل خم می شود، با دست زباله ها را زیر و رو می کند تا چیزی مناسب پیدا کند. “چیز مناسب” در کار او یعنی هر چیزی از جنس پلاستیک و فلز.
شرکت هایی در ایران وجود دارند که بر اساس قراردادهایی که با شهرداری تهران بسته اند، کار تفکیک و بازیافت بخشی از زباله های تولید شده در پایتخت را بر عهده گرفته اند.
رضا اهل هرات افغانستان است. آنگونه که خودش می گوید همراه ۲۰ نفر دیگر از همشهری هایش برای کار از هرات به تهران آمده است. او چندین ماه است که در مرکز تهران برای یک شرکت بازیافت زباله کار می کند.
رضا شیوه کارشان را به این شکل توضیح می دهد: “شرکت به ما جای خواب داده است. در عوض ما باید روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم زباله مثل ظرف های یک بار مصرف پلاستیکی و قوطی های فلزی را جمع کنیم. در پایان هر روز هم زباله های ما را وزن می کنند و در دفتری ثبت می شود. آخر ماه با توجه به مقدار زباله ای که جمع آوری کرده ایم به ما ۲۰۰ هزار تومان حقوق می دهند.”
به غیر از رضا چندین نوجوان دیگر هم از افغانستان برای شرکت جمع آوری و بازیافت زباله کار می کنند. شبانه روز کارشان زیر و رو کردن زباله های تولید شده از سوی ساکنان پایتخت ایران است تا از میان آن ها چیزهای به درد بخوری برای تفکیک و بازیافت پیدا کنند.
مجله : گل آقا، عبدالرئوف، محسن و … تعدادی از این نوجوانان هستند. این کارگران کم سن و سال افغان بخش زیادی از درآمدشان را هر چند ماه یک بار برای خانواده هایشان در هرات ارسال می کنند.
علاوه بر این کارگران افغان، بخش دیگری از کسانی که به کار جمع آوری و فروش زباله به شرکت های تفکیک و بازیافت مشغول هستند، افراد بی خانمان، فقیر و همچنین معتادان خیابان خواب هستند. آنها شبانه روز با چرخیدن در کوچه پس کوچه های شهر زباله های قابل بازیافت را جمع آوری می کنند و می فروشند تا از این راه درآمدی برای گذران زندگی خود کسب کنند.
بر اساس اعلام منابع رسمی وابسته به شهرداری تهران، ارزش روزانه زباله های تولید شده در تهران که برای این کارگران و بسیاری از مدیران شرکت های بازیافت زباله کسب و کار فراهم کرده، برابر با ۱۸۰۰ میلیون ریال است. گفتنی است که زباله تولید شده در شمال شهر تهران، طبق مطالعات انجام شده، حداقل دو برابر میانگین آن در سطح کشور و چهار برابر استاندارد جهانی است.
سرانه تولید روزانه زباله در جهان ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم است. این میزان در ایران ۶۰۰ گرم و در شمال شهر تهران ۱۲۰۰ گرم است. طبیعتا به همین دلیل است که تعداد دفعات جمع آوری زباله در تهران دو تا سه بار در روز است.
شهرداری تهران همچنین اعلام کرده که هر فردی در تهران به طور متوسط سالانه شش برابر وزن خود زباله تولید می کند. بر این اساس متوسط سرانه زباله تولید شده در شهر تهران ۳۲۰ کیلوگرم است.
بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان شهرداری های کشور و شهرداری تهران، روزانه بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تن و سالانه بیش از دو و نیم میلیون تن زباله خانگی و شهری در تهران تولید می شود که از این میزان تنها ۳۰ درصد زباله خشک و قابل بازیافت است.
همچنین آمار و ارقام حدودی از میزان کل زباله تولید شده در کشور روزانه در حدود ۵۰ هزار تن است. از سوی دیگر به دلیل اینکه در کل کشور تنها ۲۰۰ واحد بزرگ بازیافت زباله وجود دارد، از این میزان هم تنها حدود چهار درصد به مرحله بازیافت می رسد و ۹۶ درصد دیگر که برابر با ۴۸ هزار تن است، همچنان به روش های سنتی در زیر خاک دفن شده یا در طبیعت رها می شود.
نکته جالب آنکه بخش عمده و اصلی که همان چهار درصد زباله بازیافت شده است را نیز کارگرانی مانند رضا و دیگر زباله جمع کن ها گردآوری می کنند. قابل توجه است که بر اساس گزارش برخی رسانه ها در صورت مدیریت صحیح پسماندها و زباله های تولید شده در کشور، از راه تفکیک و بازیافت می توان حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد.

زباله را طلای کثیف می خوانند. این نام گذاری از آن جهت صورت گرفته که مواد به ظاهر زائد و دور ریختنی می توانند برای عده ای منبع درآمد باشد. اما کسانیکه آنها را جمع آوری می کنند بعضی رسانه ها اسمشان را گذاشته اند “زباله دزد” و هر خبر و گزارش مرتبط با آنها، از ماجراهایی درباره درآمدها و ثروت میلیونی و میلیاردیشان پرده برمی دارد. با خودشان که حرفی میزنی اما انگار حکایتشان چیز دیگری است. کارگرانی فقیر از هر سنی که برای شرکت های خصوصی بازیافت زباله در تهران کار می کنند.
رضا، کارگر ۱۳ساله افغان، با جثه ای کوچک، دست ها و لباس هایی چرک آلود، کیسه بزرگ را بر دوش می کشد تا خودش را از این سطل زباله به سطل بعدی برساند. جلوی هر کدام، کیسه را زمین می گذارد و تا کمر درون سطل خم می شود، با دست زباله ها را زیر و رو می کند تا چیزی مناسب پیدا کند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید