هر روز!
هر روز!

پلی استیشن4؛ متهم حمله های تروریستی پاریس! : پلی استیشن4؛

پلی استیشن4؛ متهم حمله های تروریستی پاریس! : پلی استیشن4؛

پلی استیشن4؛ متهم حمله های تروریستی پاریس!
: پلی استیشن4؛ متهم حمله های تروریستی پاریس!
در پی حملات تروریستی جمعه شب در شهر پاریس، حداقل 130 نفر کشته و بیش از 300 نفر زخمی شدند. مسوولان فرانسه هنوز هم دنبال عاملان این حمله ی تروریستی هستند. اما شاید برای تان عجیب باشد که بدانید احتمالا کنسول پلی استیشن4 هم در این حملات نقش داشته است!
به گزارش هنوز این موضوع که تروریست های داعش در جریان حملات پاریس از پلی استیشن4 استفاده کرده اند یا نه، تایید نشده است.
بر اساس اخبار و اطلاعات منتشر شده تا کنون 8 تروریست که در حملات پاریس شرکت داشتند، کشته شده اند. اما جست و جو برای سایر تروریست های فراری، هنوز هم ادامه دارد. در جریان تعقیب و گریزی که برای پیدا کردن مهاجمان فراری انجام شده است، مسوولان امنیتی کشور بلژیک در جست وجوهای ‎شان به چند خانه در نزدیکی شهر بروکسل یورش برده اند. در یکی از این خانه ها، یک دستگاه کنسول پلی استیشن4 پیدا شده است که بر اساس بررسی های انجام شده احتمالا از آن در جریان این حملات تروریستی استفاده شده است.

«جان جامبون»، وزیر کشور بلژیک پس از کشف این پلی استیشن، در اقدامی عجیب که نمونه اش در چند سال گذشته کم نبوده، حملات تروریستی را به بازی های ویدیویی ارتباط داد. جامبون در جریان مصاحبه ی خبری اش بدون در دست داشتن مستندات کافی ادعا کرد: “تروریست های داعش از پلی استیشن4 برای برقراری ارتباط در عملیات شان استفاده کرده اند. تروریست ها از این دستگاه به این خاطر که تحت نظر گرفتن اش دشوار است، استفاده کرده بودند.” جامبون در جریان این مصاحبه ی مطبوعاتی ادعا کرده که زیر نظر گرفتن ارتباط کاربران شبکه ی پلی استیشن حتی از اپلیکیشن پیام رسان واتس اپ هم سخت تر است.
احتمالا برای تان جالب است که بدانید در ابتدای نسل هشتم و عرضه ی کنسول های ایکس باکس وان و پلی اسیتشن4 عده ای از افراد ناآگاه ادعا کرده بودند دولت ها و کشورهای مختلف از دوربین های کینکت و PlayStation Camera برای اهداف امنیتی و جاسوسی استفاده خواهند کرد. البته که  هر دو کنسول بدون دوربین های شان هم کار می کنند تا این ادعا چندان محلی از دفاع نداشته باشد.
هنوز مشخص نیست سازمان های امنیتی تا چه سطحی به شبکه هایی مثل ایکس باکس لایو و پلی استیشن دسترسی دارند.
البته هنوز ادعای وزیر کشور بلژیک که تروریست های داعش از پلی استیشن4 برای اهداف شان استفاده کرده اند، به طور رسمی تایید نشده است. با این حال، در سال 2013 میلادی «ادوارد اسنودن»، از ماموران سابق سازمان جاسوسی آمریکا مدارکی منتشر کرد که زیر نظر گرفتن بازی هایی مثل «دنیای وارکرفت» توسط سازمان های CIA و NSA (آژانس امنیت ملی امریکا) را تایید می کرد. در این مدارک ذکر شده بود که ماموران سازمان های امنیتی آمریکا، در نقش بازی کننده ها وارد بازی های مثل دنیای وارکرفت می شدند تا فعالیت مجازی تروریست ها را زیر نظر بگیرند.
بازی آنلاین کلان دنیای وارکرفت
با وجود تمام احتمالاتی که مطرح شده است، اگر واقعا از پلی استیشن4 در جریان حملات تروریستی پاریس استفاده شده باشد، تنها امکان چت صوتی  این کنسول می توانسته نیازهای تروریست ها را تامین کند. زیر نظر گرفتن سیستم های صوتی که از IP استفاده می کنند، برای سازمان های امنیتی بسیار سخت تر از گوشی های موبایل است. در سال 2010 سازمان FBI از FCC (کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا) درخواست کرد تا اجازه ی دسترسی سیستم های صوتی کنسول های بازی را به آن ها بدهد؛ اما FCC درخواست آن ها را رد کرده بود. در نتیجه سازمان FBI خودش دست به کار شد و سیستمی برای کنترل شبکه ی ایکس باکس لایو ساخت.
پلی استیشن4 اجازه ی چت صوتی 16 نفر را به طور هم زمان می دهد
هنوز مشخص نیست سازمان های امنیتی تا چه سطحی به شبکه هایی مثل ایکس باکس لایو و پلی استیشن دسترسی دارند. در جدیدترین آمار ارایه شده، شبکه ی پلی استیشن 100 میلیون کاربر دارد که از این تعداد، 65 میلیون شان فعال هستند.
خبر منتشر شده درباره ی استفاده ی تروریست ها از کنسول های بازی، به وسیله ای برای تخریب بیش تر این صنعت تبدیل شده است؛ این موضوع تا جایی پیش رفته که تعدادی تحلیل گر در تئوری های شان از بازی «سوپر ماریو میکر» به عنوانی وسیله ای برای طراحی نقشه ی حمله ، یاد کرده اند. حتی برخی از تئوریسین ها ادعا کرده اند که تروریست ها با هم Call of Duty بازی می کنند و با شلیک روی دیوار، برای هم پیام می فرستند!
منبع: Forbes

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید