هر روز!
هر روز!

پول زور پیش‌دبستانی! چندسالی است که دوره پیش‌دبستانی ضمیمه

پول زور پیش‌دبستانی! 
 چندسالی است که دوره پیش‌دبستانی ضمیمه

پول زور پیش‌دبستانی!
چندسالی است که دوره پیش‌دبستانی ضمیمه دبستان‌های پسرانه و دخترانه دولتی و غیردولتی شده است. تا پیش از این چنان‌چه خانواده‌ای قصد داشت فرزندش را در دوره پیش‌دبستانی ثبت‌نام کند به مهدهای کودک و آمادگی‌ها مراجعه می‌کرد. پول زور پیش‌دبستانی!


دوره پیش‌دبستانی با توجه به آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ورود به دوره دبستان از اهمیت زیادی برخوردار است و به‌همین منظور قرار بر این بود تا با اضافه‌شدن آن به دوره دبستان، حالت رسمی به خود گیرد و خانواده‌ها تکلیف خود را در این‌باره به‌طور روشن بدانند. ولی ماحصل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، اضافه‌کردن کلاسی به پایان دوره ابتدایی بود که این دوره6کلاسی شد و همچنان پیش‌دبستانی حالت نیمه‌رسمی خود را حفظ کرد.
نتیجه آن‌که خانواده‌ها در برزخ بردن فرزندانشان به این دوره مانده‌اند اما در عمل پیش‌دبستانی، توفیقی اجباری برای خانواده‌های ایرانی شده و در عمل آن‌ها باید فرزندان خود را برای گذراندن این دوره یا در دبستان‌های پسرانه و دخترانه و یا در مهدهای کودکی که مجوز برگزاری آن را دارند، ثبت‌نام کنند.
 فاصله یادگیری درس‌ها میان دانش‌آموزانی که به آمادگی رفته و یا نرفته‌اند، ناخودآگاه معلمان را نسبت به دانش‌آموزانی که پیش‌دبستانی ندیده‌اند، دلسرد می‌کند و چون در پاره‌ای موارد این نوع دانش‌آموزان خود را در مقایسه با بچه‌هایی که به آمادگی رفته‌اند، ضعیف می‌یابند، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند
همان‌گونه که در بالا گفته شد، سخن در این‌جا بیان اهمیت داشتن یا نداشتن این دوره نیست بلکه تحمیل هزینه‌های آن بر دوش خانواده‌هاست، هزینه‌ای که اغلب خانواده‌ها توان پرداخت آن را ندارند و از آن‌جا که عدم حضور بچه‌ها در این دوره برای آن‌ها، ضربه‌‌ای روحی به‌دنبال دارد بنابراین پدران و مادران تلاش می‌کنند تا به هر روش ممکن فرزند خود را در این دوره ثبت‌نام کنند.
هزینه‌های اعلام‌شده از سوی مدارس دولتی برای ثبت‌نام و پذیرش بچه‌ها در این دوره برای یک‌سال 450 هزار تومان (این مبلغ در مدارس غیرانتفاعی 2 میلیون و 500 هزار تومان برای سال جاری است) در سال تحصیلی -92 است درحالی‌که این مبلغ در سال تحصیلی گذشته برای مدارس دولتی حدود360 هزار تومان بوده است. از آن‌‌جاکه در طول سال تحصیلی، وسایل موردنیاز دیگری نیز از سوی آموزشگاه خریداری شده و یا جشن‌های مرتبط با مناسبت‌ها برگزارو اردوهایی انجام خواهد شد، بالطبع هزینه‌های دیگری از والدین دریافت خواهد شد که جمع رقم کل را به عددی بالاتر خواهد رساند.پرداخت این مبلغ حتی به‌صورت اقساط هم برایبرخی از خانواده‌ها، زیاد است. اما موضوع اساسی این‌که هرچند رفتن به چنین دوره‌ای برای بچه‌ها الزامی نیست اما آن‌ها بازهم نمی‌توانند این توفیق اجباری را جدی نگیرند. شاید بپرسید چرا؟
وزارت آموزش و پرورش ایران هم باید باتوجه به این‌که اکنون پیش‌دبستانی جزء جداناشدنی دوره ابتدایی شده یا آن را به‌طور رسمی اجباری کرده و از آن‌جا که تحصیل در این دوره طبق قانون اساسی برای همه رایگان است هزینه‌ای از خانواده‌ها دریافت نکنند و یا این‌که با مشارکت در برگزاری دوره آمادگی هم‌چنان‌که اکنون واحدی را برای این منظور در ادارات آموزش و پرورش دایر کرده و بر گزینش مربیان دوره پیش‌دبستانی نظارت می‌کند، هزینه‌های ثبت‌نام را تا اندازه قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند
نخست آن‌که بچه‌ها می‌بینند دوستان و همسن و سالانشان در این دوره شرکت می‌کنند و باتوجه به حساسیت فرزندان در این سن، عدم حضورشان در پیش‌دبستانی آن‌ها را از نظر روحی و روانی به‌شدت آزار خواهد داد و برایشان نوعی شکست خواهد بود. دیگر این‌که آموزگاران کلاس اول، پس از تشکیل کلاس و آغاز سال تحصیلی جدید، اولین پرسششان از دانش‌موزان این است که آیا به پیش‌دبستانی رفته‌اند یا خیر؟پاسخ به این پرسش برای دانش‌آموزانی که پیش‌دبستانی را نگذرانده‌اند، گران بوده و آن‌ها به‌طور غیرمنتظره‌ای تحقیر می‌شوند. این البته شروع ماجراست چراکه معلمان کلاس اول با دانش‌آموزان به آمادگی رفته، بهتر و راحت‌تر کار کرده و اینان نیز سریع‌تر و بهتر، دروس را می‌آموزند. این فاصله یادگیری درس‌ها میان دانش‌آموزانی که به آمادگی رفته و یا نرفته‌اند، ناخودآگاه معلمان را نسبت به دانش‌آموزانی که پیش‌دبستانی ندیده‌اند، دلسرد می‌کند و چون در پاره‌ای موارد این نوع دانش‌آموزان خود را در مقایسه با بچه‌هایی که به آمادگی رفته‌اند، ضعیف می‌یابند، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند.

حال جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی ضرورت دارد و دراین میان دست‌اندرکاران نظام آموزش و پرورش وظیفه دارند به آن رسیدگی کنند. اول آن‌که حذف این دوره، کاری دشوار است و چون خانواده‌ها در این سال‌ها آن را به‌عنوان یک ضرورت پذیرفته و فرهنگ‌سازی کافی هم صورت گرفته پس باید راه‌حل را در جای دیگری جست. از سوی دیگر بیشتر کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه این دوره را آغاز سن آموزش دانش‌آموزان می‌دانند و با اجباری‌کردن آن، ثبت‌نام را از سنین 5 یا 6 سال برای دوره دبستان آغاز کرده و شروع دوره هم با کلاس پیش‌دبستانی است و چون این کلاس جزء دوره دبستان است، هزینه‌ای برای خانواده‌ها ندارد.
وزارت آموزش و پرورش ایران هم باید باتوجه به این‌که اکنون پیش‌دبستانی جزء جداناشدنی دوره ابتدایی شده یا آن را به‌طور رسمی اجباری کرده و از آن‌جا که تحصیل در این دوره طبق قانون اساسی برای همه رایگان است هزینه‌ای از خانواده‌ها دریافت نکنند و یا این‌که با مشارکت در برگزاری دوره آمادگی هم‌چنان‌که اکنون واحدی را برای این منظور در ادارات آموزش و پرورش دایر کرده و بر گزینش مربیان دوره پیش‌دبستانی نظارت می‌کند، هزینه‌های ثبت‌نام را تا اندازه قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند.
وضعی که خانواده‌ها اکنون با آن درگیر هستند این است که آن‌‌ها حاضر نیستند فرزندانشان را از رفتن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید