هر روز!
هر روز!

پیاده روی اربعین و دلیل برگزاری پیاده روی اربعین در هر

پیاده روی اربعین و دلیل برگزاری پیاده روی اربعین در هر

پیاده روی اربعین و دلیل برگزاری پیاده روی اربعین در هر سال چیست؟
پیاده روی اربعین و دلیل برگزاری پیاده روی اربعین در هر سال چیست؟ : پیاده روی اربعین و دلیل برگزاری پیاده روی اربعین در هر سال چیست؟
: پیاده روی اربعین و دلیل برگزاری پیاده روی اربعین در هر سال چیست؟
 
پیاده روی اربعین : اربعین یکی از ایامی است که در تاریخ، شیعیان بدان اهتمام ویژه ای دارند و این روز را بزرگ می دارند. علت این اهتمام چیست؟
به گزارش : چه چیزی باعث شده است که همه ساله شیعیان آن را زنده نگه دارند؟
‫پیاده روی اربعین
 
اعتبار اربعین امام حسین (ع ) از قدیم الایام میان شیعیان و در تقویم تاریخی وفاداران به امام حسین (ع ) شناخته می شد.
کتاب مصباح المتهجد شیخ طوسی که حاصل گزینش دقیق و انتخاب معقول شیخ طوسی از روایات فراوان درباره تقویم مورد نظر شیعه درباره ایام سوگ و شادی و دعا و روزه و عبادت است ، ذیل ماه «صفر» می نویسد:
روز سوم این ماه از سال ۶۴ روزی است که مسلم بن عقبه پرده کعبه را آتش زد و به دیوارهای آن سنگ پرتاب نمود در حالی که به نمایندگی از یزید با عبدالله بن زبیر در نبرد بود. روز ۲۰ صفر ـ یعنی اربعین ـ زمانی است که حرم امام حسین (ع ) یعنی کاروان اسرا، از شام به مدینه مراجعت کردند؛
و روزی است که جابر بن عبدالله بن حرام انصاری ، صحابی رسول خدا (ص )، از مدینه به کربلا رسید تا به زیارت قبر امام حسین (ع ) بشتابد و او نخستین کسی است از مردمان که قبر آن حضرت را زیارت کرد.
در این روز زیارت امام حسین (ع ) مستحب است و این زیارت ، همانا خواندن زیارت اربعین است که از امام عسکری (ع ) روایت شده که فرمود:
خواندن ۵۱ رکعت نماز در شبانه روز ـ نمازهای واجب و نافله و نماز شب ـ به دست کردن انگشتری در دست راست ، برآمدن پیشانی از سجده و بلند خواندن بسم الله الرحمن الرحیم در نماز و زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین شیخ طوسی سپس متن زیارت اربعین را با سند به نقل از حضرت صادق (ع) آورده است :
«السلام علی ولی الله و حبیبه ، السلام علی خلیل الله ونجیبه ، السلام علی صفی الله و ابن صفیه …» این مطلبی است که شیخ طوسی ، عالم فرهیخته و معتبر و معقول شیعه در قرن پنجم درباره اربعین آورده است .
طبعاً بر اساس اعتباری که این روز میان شیعیان داشته است ، از همان آغاز که تاریخش معلوم نیست ، شیعیان به حرمت آن ، زیارت اربعین می خوانده اند و اگر می توانسته اند مانند جابر بر مزار امام حسین (ع ) گرد آمده و آن امام را زیارت می کردند.
این سنت تا به امروز در عراق با قوت برپاست و شاهدیم که میلیون ها شیعه عراقی و غیر عراقی در این روز بر مزار امام حسین (ع) جمع می شوند.

۱. عدد چهل
نخستین مسئله ای که در ارتباط با «اربعین » جلب توجه می کند، تعبیر اربعین در متون دینی است .
ابتدا باید نکته ای را به عنوان مقدمه یادآور شویم : اصولاً باید توجه داشت که در نگرش صحیح دینی ، اعداد نقش خاصی به لحاظ عدد بودن ، در القای معنا و منظوری خاص ندارند؛ به این صورت که کسی نمی تواند به صرف اینکه در فلان مورد یا موارد، عدد هفت یا دوازده یا چهل یا هفتاد به کار رفته ، استنباط و استنتاج خاصی داشته باشد.
این یادآوری ، از آن روست که برخی از فرقه های مذهبی ، به ویژه آن ها که تمایلات «باطنی گری » داشته یا دارند و گاه و بیگاه خود را به شیعه نیز منسوب می کرده اند و نیز برخی از شبه فیلسوفان متأثر از اندیشه های انحرافی و باطنی و اسماعیلی ، مروج چنین اندیشه ای درباره اعداد یا نوع حروف بوده و هستند. در واقع ، بسیاری از اعدادی که در نقل های دینی آمده ، می تواند بر اساس یک محاسبه الهی باشد، اما اینکه این عدد در موارد دیگری هم کاربرد دارد و فاقد یک مستند دینی می توان از آن در سایر موارد استفاده کرد، قابل قبول نیست .
به عنوان نمونه ، در ده ها مورد در کتاب های دعا، عدد صد بکار رفته که فلان ذکر را صد مرتبه بگویید، اما این دلیل بر تقدس عدد صد به عنوان صد نمی شود.
همین طور سایر عددها. البته ناخواسته برای مردم عادی ، برخی از این اعداد طی روزگاران ، صورت تقدس به خود گرفته و گاه سوء استفاده هایی هم از آن ها می شود.
تنها چیزی که درباره برخی از این اعداد می شود گفت آن است که آن اعداد معین نشانه کثرت است. به عنوان مثال ، درباره هفت چنین اظهار نظری شده است . بیش از این هرچه گفته شود، نمی توان به عنوان یک استدلال به آن نظر کرد. مرحوم اربلی ، از علمای بزرگ امامیه ، در کتاب کشف الغمه فی معرفه الائمه در برابر کسانی که به تقدس عدد دوازده و بروج دوازده گانه برای اثبات امامت ائمه اطهار (ع) استناد کرده اند، اظهار می دارد، این مسئله نمی تواند چیزی را ثابت کند؛ چرا که اگر چنین باشد، اسماعیلیان یا هفت امامی ها، می توانند ده ها شاهدـ مثل هفت آسمان ـ ارائه دهند که عدد هفت مقدس است ، کما اینکه این کار را کرده اند. عدد «اربعین » در متون دینی
یکی از تعبیرهای رایج عددی ، تعبیر اربعین است که در بسیاری از موارد به کار رفته است .
یک نمونه آنکه سن ّ رسول خدا (ص ) در زمان مبعوث شدن ، چهل بوده است . گفته شده که عدد چهل در سن انسان ها، نشانه بلوغ و رشد فکری است . گفتنی است که برخی از انبیاء در سنین کودکی به نبوّت رسیده اند.
از ابن عباس (گویا به نقل از پیامبر (ص )) نقل شده که اگر کسی چهل ساله شد و خیرش بر شرش غلبه نکرد، آماده رفتن به جهنم باشد. در نقلی آمده است که ، مردمان طالب دنیایند تا چهل سالشان شود. پس از آن در پی آخرت خواهند رفت .
در قرآن آمده است «میقات » موسی با پروردگارش در طی چهل روز حاصل شده است .
درباره بنی اسرائیل هم آمده که برای استجابت دعای خود چهل شبانه روز ناله و ضجّه می کردند.
در نقلی آمده است که اگر کسی چهل روز خالص برای خدا باشد، خداوند

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید