هر روز!
هر روز!

پیوند سر؛ شگفت انگیزترین جراحی قرن پیوند سر یک انسان

پیوند سر؛ شگفت انگیزترین جراحی قرن پیوند سر یک انسان

پیوند سر؛ شگفت انگیزترین جراحی قرن
پیوند سر یک انسان به بدن انسان دیگری که مرگ مغزی شده است! «والری اسپیری دونوف» نوجوان معلول روسی، تصمیمش را گرفته است. او می گوید خسته شده است. می خواهد یا مثل بقیه آدم ها زندگی کند یا آنکه بمیرد. او حاضر شده است که سرش بریده شود و بعد به بدن دیگری پیوند زده شود تا شاید بتواند زندگی عادی داشته باشد. این سخت ترین تصمیمی است که یک انسان می تواند بگیرد.
به گزارش : پیوند سر، واقعیت یا فیلم تخیلی
: پیوند سر؛ شگفت انگیزترین جراحی قرن
«پیوند سر»؛ باور کنید یا نه، این نام یک فیلم علمی- تخیلی نیست، بلکه داستانی واقعی است که قهرمانان اصلی آن یک جوان روسی و دکتر جراح «سرجیو کاناوارو»، مدیر گروه ؟؟؟ در دانشگاه تورین ایتالیا هستند. آنها قرار است در کنار هم یکی از شگفت انگیزترین عمل های جراحی دنیا را رقم بزنند.
دکتر کاناوارو ادعا کرده است که می تواند سر یک انسان را به بدن انسان دیگری که دچار مرگ مغزی شده است پیوند بزند و والری هم وقتی که این خبر را نشیده است تلاش کرده تا دکتر جراح را که ساکن ایتالیاست پیدا کند و با کمک او سرنوشتش را تغییر دهد.
بیماری شگفت انگیز والری
والری اسپیری دونوف، حالا 30 ساله است، او دچار بیماری لاعلاجی است که از لحاظ علمی مبتلایان به این بیماری حداکثر 20 سال عمر می کنند و به این ترتیب این مرد روسی خیلی خوش شانس بوده که توانسته ده سال بیشتر عمر کند.
او دچار نوعی بیماری نادر ژنتیکی است که در آن، ماهیچه ها رشد کافی ندارند و تحلیل می روند. در این بیماری، شرایط بیمار هر روز بدتر از قبل می شود. والری هم یک ساله بود که چنین بیماری ای در وی تشخیص داده شد.
تغییری که در بدن والری دیده می شد این بود که رشد ماهیچه های بدن او متوقف شد و به این ترتیب، اسکلت بدنش به طور متناسب رشد نکرد و او دچار اختلال در ساختار بدنی اش شد. با این رشد نامتناسب، ماهیچه های کمر او توان حفظ اسکلت بدنش را نداشتند و والری فلج شد.
والری به سختی می تواند بدن خود را تکان دهد. او همیشه به کمک دیگران احتیاج دارد. او که تاکنون رنج زیادی را متحمل شده، دیگر آنقدر خسته شده است که تصمیم گرفته شانس داشتن یک بدن سالم را پیش از اینکه بیماری وی را از پا در بیاورد، امتحان کند. برای همین وقتی متوجه شد پزشکی به نام کاناوارو درباره چنین پیوندی تحقیق می کند تصمیم گرفت با او همکاری کند.
یا مرگ یا زندگی عادی!!!
تقریبا دو سال پیش بود که والری با کاناوارو، پزشک ایتالیایی در دانشگاه تورین، تماس گرفت. آنها حتی حالا که دو سال از اولین تماس شان می گذرد هیچ وقت از نزدیک یکدیگر را ملاقات نکرده اند و تنها از طریق ایمیل، با هم در ارتباط بوده اند.
به گفته والری او از چنین عملی به شدت می ترسد، اما خسته تر از آن است که بخواهد به چنین زندگی ای ادامه دهد. از نظر والری او شانس انتخاب بیشتری ندارد و اگر این شانس را امتحان نکند سرنوشت غم انگیزی در انتظارش خواهد بود چرا که هر ساله شرایط بدنی او بدتر از پیش می شود و تا چند سال دیگر، سایه مرگ بر سر او گسترده خواهدشد. مرگی تلخ و دردناک.
چطور این عمل صورت می گیرد
از نظر کاناوارو، بشر امروز در علم پزشکی به جایی رسیده است که می تواند سر را از یک بدن جداکرده و به بدن دیگری پیوند بزند. البته به گفته این جراح مشهور، این پیوند می بایست به صورت همزمان صورت گیرد و برای ایجاد برش های دقیق، تیغ های جراحی بسیار تیز لازم است.
بعد از آنکه سر فرد مرگ مغزی و فرد گیرنده به صورت همزمان جدا شد، پیوند سر انجام می شود و پس از قراردادن سر روی بدن، از ماده جادویی ای که شبیه چسب است استفاده می شود. این نوع چسب، انتهای دو سر نخاع را به یکدیگر می چسباند و در حقیقت پیوند می زند. اگر چنین پیوندی به درستی انجام گیرد ماهیچه ها و رگ های خونی به یکدیگر می چسبند. به گفته دکتر کاناوارو، پس از خروج بیمار از اتاق جراحی، او به مدت چهار هفته در حالت کما قرار می گیرد تا بدن و سرش با یکدیگر سازگار شوند اما بعد از این مدت وقتی بیمار به هوش می آید، می تواند حرکت کند، صورتش را تکان دهد و حس داشته باشد و حتی با صدای خودش حرف بزند. البته برای اینکه سر پیوندی، بدن جدید را پس نزند از داروهای ضد ایمنی بسیار قوی در این مدت استفاده می شود.
36 ساعت به ارزش میلیون ها دلار
چنین عمل پیوندی 36 ساعت طول خواهدکشید و هزینه آن ده میلیون دلار است. بدن پیوندی معمولا از فردی مرگ مغزی پذیرفته می شود که ارگان های سالم دارد. هرچند قرار است چنین جراحی ای صورت گیرد اما دکتر کاناوارو هنوز موفق نشده بودجه لازم برای این جراحی را فراهم کند ضمن اینکه تیم پزشکی 150 نفره این جراحی هنوز تکمیل نشده است.
از نظر بسیاری از پزشکان، چنین عمل جراحی ای بسیار تخیلی و دور از ذهن به نظر می رسد. بسیاری از آنها معتقدند دکتر کاناوارو پیچیدگی های پیوند نخاع را نادیده گرفته است و به آن توجهی نمی کند.
دکتر هانت باتجیز، نماینده انجمن علوم عصب شناسی آمریکا، در این باره می گوید: «من هیچ وقت چنین پیوندی را روی انسان امتحان نمی کنم و هیچوقت اجازه نمی دهم روی من چنین پیوندی انجام شود. من معتقدم که از مرگ بدتر هم وجود دارد.»
با وجود تمامی انتقادهایی که به کاناوارو می شود، او تصمیم خود را گرفته و قرار است سال آینده این پیوند را انجام دهد. او معتقد است برای اینکه یک روز چنین پیوندی صورت گیرد، می بایست یک نفر پیشقدم شود و حالا که این موقعیت فراهم شده نباید فرصت را از دست داد.
او می گوید: «من از خطرات این جراحی کاملا آگاهم. حتی نمی توانیم اختلال های هنگام جراحی را پیشگویی کنیم. کاش انقدر زنده می ماندم که می توانستم چنین پیوندی را روی انسان دیگری ببینم.»
اولین پیوندهای دنیا
«ولادیمیر دمیخوف»- جراح روسی- اولین نفری بود که در سال 1954 در یک عمل جراحی موفقیت آمیز، سر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید