هر روز!
هر روز!

پیچ خوردگی تخمدان در زنان ؛علل و راهکارهای درمان پیچ خوردگی

پیچ خوردگی تخمدان در زنان ؛علل و راهکارهای درمان پیچ خوردگی

پیچ خوردگی تخمدان در زنان ؛علل و راهکارهای درمان پیچ خوردگی
: پیچ خوردگی و یا پیچیدن تخمدان زمانی رخ می دهد که یک تخمدان به طور ناگهانی پیچ می خورد و جریان خون به سمت آن متوقف می شود. اگر این اتفاق بیافتد، درد ناگهانی و شدیدی در یک طرف از قسمت تحتانی شکم آغاز می شود.
به گزارش : پیچ خوردگی تخمدان در زنان در سنین باروری شایع تراست، بنابراین اگر شما یائسه هستید، خیالتان راحت باشد. در زنان جوان، بافت انعطاف پذیرتر است، و تخمدان می تواند حرکت کند و با تغییرات هورمونی پیچ و تاب بخورد. پس از سال های باروری، “تخمدان کوچکتر شده و  کمتر احتمال دارد، دچار پیچ خوردگی شود مگر اینکهیک کیستیا توده وجود داشته باشد. بنابراین نباید گفت بروز این مشکل در زنان مسن و یا دختران نابالغ ناممکن است. حتی مواردی دیده شده دخترانی در دوران جنینی دچار این مشکل شده اند.
هر چند این امکان برای تخمدان فاقد کیست نیز وجود دارد که دچار پیچ خوردگی شود اما، داشتن یک کیست یا توده احتمال بروز این مشکل را بیشتر خواهد کرد. دلیل آن است که کیست می تواند وزن نابرابر در این ارگان ایجاد کند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS)، (یک بیماری هورمونی است که با کیست کوچک در تخمدانها همراه است) قطعا در معرض خطر بالایی قرار دارند ، اما هر کسی می تواند یک کیست را در بدن خود داشته باشد. و در حالی که بسیاری از کیستها خوش خیم هستند، اما آنها گاهی اوقات تبدیل به سرطان می شوند. در هر صورت، شما نیاز به درمان خواهید داشت. اگر مشکل فقط تخمدان پیچ خورده است، شما نیاز به جراحی لاپاروسکوپیبرای باز کردن پیچ و تاب تخمدان دارید.
این داروها که به بارداری شما کمک می کنند تمایل دارند که اندازه ی تخمدان را بزرگتر کنند و بزرگتر شدن این ارگان احتمال پیچ خوردن آن را افزایش می دهد. برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به پیچ خوردگی، همچنان که زنان به انجام ورزش منظم توصیه می شوند ولی باید از انجام تمریناتی مانند پریدن و یا هر تمرین شدیدی خودداری کنند. بنابراین برای مثال ورزش هایی مانند یوگا مفید است اما ورزش کاپوئرا (نوعی ورزش رزمی) نه!
پیچ خوردگی تخمدان در زنان ؛علل و راهکارهای درمان پیچ خوردگی : پیچ خوردگی تخمدان در زنان ؛علل و راهکارهای درمان پیچ خوردگی
: پیچ خوردگی تخمدان در زنان ؛علل و راهکارهای درمان پیچ خوردگی
همراه با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و پاکسازی پوست، قرص های ضد بارداری و دیگر اشکال داروهای هورمونی ضدبارداری می تواند به جلوگیری از تشکیل کیست در تخمدان ها کمک کند و امکان پیچ خوردگی این ارگان را کاهش می دهد.
حتما تا به حال دیده اید که برخی از مردم به طور غیر طبیعی انگشتان کوتاهی دارند و یا پا های بلندی دارند که روزانه رشد می کنند! همین تغییرات در اندازه می تواند در لوله های ی فالوپ نیز اتفاق بیافتد. طول بیش از اندازه ی لوله های فالوپ احتمال پیچ و تاب خوردن تخمدان ها را نیز بالا می برد.
بیشتر احتمال دارد که چرخش تخمدان در سمت راست رخ دهد. اما اگر شما از درد در سمت راست و پایین شکم شکایت داشتید احتمالا پزشک جهت رد آپاندیسیت CT اسکن را انجام می دهد. بنابراین بهتر است این طور بگوییم که گاهی چرخش تخمدان با آپاندیسیت اشتباه گرفته می شود.
در حالی که چرخش تخمدان جریان خون به تخمدان را قطع می کند، اما لزوما به این معنی نیست که تخمدان دیگر کار نمی کند. برای یک مورد، اگر تخمدان از کار افتاده باشد به طور کامل آن را نمی برند، زیرادر سال های پیری، خود تخمدان به طور خود به خود حذف می شود. حتی اگر تخمدان بنفش و تیره شده باشد، طی یک جراحی تنها پیچ و تاب آن را باز می کنند و در همان جا به حال خودش باقی می گذارند و در بسیاری موارد دیده شده که تخمدان به مرور زمان بهبود پیدا کرده است. اگر تخمدان بهبود پیدا نکرد، برای جلوگیری از عفونت آن را نیز از بدن خارج می کنند. از آن جا که یک تخمدان دیگر هنوز در بدن وجود دارد، نباید نگران ناباروری باشیم.
تبیان

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید