هر روز!
هر روز!

چای کیسه ای و خطرات آن,کدام چای بهتر است؟

چای کیسه ای و خطرات آن,کدام چای بهتر است؟

چای کیسه ای و خطرات آن,کدام چای بهتر است؟
چای کیسه ای و خطرات آن,کدام چای بهتر است؟ : چای کیسه ای و خطرات آن,کدام چای بهتر است؟
: چای کیسه ای و خطرات آن,کدام چای بهتر است؟

: به گزارش : چای کیسه ای میتواند بیماری زا باشد,چرا چای کیسه ای برای سلامتی بد است و بهترین چای برای مصرف چیست؟
در این باره با رضا اسماعیل زاده متخصص صنایع غذایی، زوبین امیری تولیدکننده چای، مهندس محسن فرهادی معاون فنی بهداشت محیط وزارت بهداشت، محمدحسین عزیزی متخصص صنایع غذایی، مهندس فرناز چوبکی کارشناس تخصصی چای و دمنوش وزارت بهداشت و عماد دهقانی فرد کارشناس بهداشت محیط، گفت وگو کردیم. این مطلب را بخوانید تا از همه زیروبم های این موضوع آگاه شوید.
چرا کیسه های چای کیسه ای بیماری زاست؟
محمدحسین عزیزی متخصص صنایع غذایی، در این باره معتقد است: خطرســـــاز بودن کیسه هایی که در تولید چای کیسه ای استفاده می شود به کیفیت کاغذ به کار رفته در تولید وابسته است. اگر کاغذ از نوع نامرغوب باشد، ممکن است به ترکیبات کلره از جمله اپی کلروهیدرین آلوده باشد. از آنجا که کاغذ را برای استفاده در چای کیسه ای، با کلر بی رنگ می کنند، این قضیه چندان دور از ذهن نیست که به اپی کلروهیدرین آغشته شود.
به علاوه موضوع دیگری هم مطرح است که گفته می شود در محصولاتی که ازپلاستیک درست می شوند و بعد از آن هم در کاغذ چای های کیسه ای، ممکن است ماده شیمیایی فتالات وجود داشته باشد. در کنار روند فرآوری و اضافه کردن برخی مواد به چای های کیسه ای، احتمالا یکی دیگر از دلایل آلودگی این چای ها همان استفاده از کاغذ باشد. در حقیقت استفاده از کاغذ این چای ها برای بسته بندی به شکل کیسه ای شاید بتواند سبب آلودگی آن به فتالات شود.
مشکل این چای های کیسه ای از کجاست؟
چندی پیـــش باشگاه خبرنگاران جوان خبری را نقل کرد که گروهی از دانشمندان آلمانی دریافــتند کـه کیسه های چای سیاه حاوی موادی است که به سلامت انسان آسیب می رساند. این مشکل در کاغذ استفاده شده در کیسه های چای نهفته است، چراکه دارای ماده اپی کلروهیدرین «Aepklorhedrinn» بوده و از آن در صنایع کاغذ، پلاستیک و آفت کش ها استفاده می شود.
به گفته دانشمندان، به محض تماس ماده اپی کلروهیدرین با آب، ترکیبی سرطان زا به نام 3-MCPD تشکیل می شود که امروزه در جهان، مشکلی نوین در بخش مواد غذایی به شمار می آید. این تحقیق را باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از العالم منتشر کرده است. چه زمانی سرطان در کمین خواهد بود؟
عزیزی به نکته مهمی اشاره می کند: مقدار مواد سرطان زا که ممکن است در کیسه چای های کیسه ای وجود داشته باشد هم بسیار مهم است. مسلما باید میزان زیادی از این مواد وارد بدن شود تا تاثیر مخرب خود را بر جا بگذارد. به علاوه این سرطان زایی به یکباره اتفاق نمی افتد و در درازمدت می توان تاثیرات مخرب این ترکیبات را بر سلامت افراد دید.
 
همه چای های کیسه ای سرطان زا هستند؟
این طور نیست که همه چای های کیسه ای سرطان زا یا بیماری زا باشند و نباید نگران بود. اگر در تولید کیسه چای کیسه ای از کاغذ مرغوب، نو و باکیفیت استفاده شود، مسلما هیچ خطر نگران کننده ای وجود نخواهد داشت. همین که کاغذ بسته بندی از ضایعات و کاغذ باطله نباشد، بسیار مهم و بر سلامت تاثیرگذار است.  
چطور چای کیسه ای سرطان زا را تشخیص می دهند؟
برای تشخیص آلوده بودن کیسه های چای کیسه ای به مواد ســــرطان زای اپی کلروهیدرین، بایـــد بررسی های زیاد و با استفاده از دستگاه های پیشرفته انجام شود. خریدار نمی تواند آلوده بودن کیسه چای را تشخیص دهد، اما به هر حال دستگاه های نظارتی، بررسی های لازم را انجام می دهند و هرجا که لازم باشد برای جمع آوری محصولات آلوده اقدام می کنند.
 
چه کنیم از چای سرطان نگیریم؟
باید در استفاده از چای کیسه ای نهایت دقت را داشته باشیم برای اینکه از خطرات آلودگی چای های کیسه ای در امان باشید، لازم است از انواع باکیفیت و ترجیحا داخلی آنها استفاده کنید. مسلما انواع چای تولید داخل تحت نظر بازرسی های کنترل کیفی کارخانجات و سازمان های مربوطه قرار دارند. البته این طور نیست که چای های وارداتی نظارتی نداشته باشند، اما به هرحال تولیدات داخل از همان ابتدای تولید، سختگیری های بهداشتی را اعمال می کنند.  
کدام چای را بنوشیم؟
دهقانی فرد، کارشناس بهداشت محیط توصیه می کند: ما معمولا به مردم توصیه می کنیم که به دلیل اضافه شدن مواد معطر، از چای عطری استفاده نکنند. بهتر است چای معمولی بنوشند و برای طعم و عطر آن از ترکیبات طبیعی مثل هل، دارچین و... در منزل استفاده کنند. به علاوه حتی المقدور از چای کیسه ای استفاده نکنند و از سیستم دم کردن استفاده کرده تا به جای رنگ های مصنوعی برخی محصولات، رنگ طبیعی خود چای را دارا باشند.
در داخل کشور انواع چای با برندهای معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت تولید می شود که تحت نظارت قرار دارند که باید از این چای ها استفاده کرد. برای اطمینان از سلامت چای می توان به لوگوی سازمان غذا و دارو (به شکل سیب سبز است)، پروانه ساخت کالا و علامت استاندارد روی کالا توجه داشت. مسلما محصولی که این علائم و نشانه ها را داشته باشد مورد بررسی های کیفی سازمان های مربوطه قرار می گیرد و می توان از سلامت آن مطمئن بود. البته برخی چای هایی که این نشانه ها را دارند هم ممکن است وارداتی باشند، اما به هرحال نظارت وجود دارد و به لحاظ آلودگی ها مورد آزمایش قرار می گیرند.
نظارت ها بر چای چگونه است؟
مهندس فرناز چوبکی کارشناس تخصصی چای و دمنوش وزارت بهداشت، درباره نظارت ها بر چای کیسه ای وارداتی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید