هر روز!
هر روز!

چربی های اشباع شده کدامند؟ چربی های اشباع شده کدامند؟

چربی های اشباع شده کدامند؟ چربی های اشباع شده کدامند؟

چربی های اشباع شده کدامند؟
چربی های اشباع شده کدامند؟ : چربی های اشباع شده کدامند؟ : اثرات سلامت چربی های اشباع شده یک موضوع مورد بحث هستند در گذشته، اعتقاد بر این بود که چربی های اشباع شده به طور گسترده یکی از علل عمده بیماری قلبی است ولی امروزه، دانشمندان خیلی مطمئن نیست با این حال، یک چیز روشن است که چربی های اشباع شده یک ماده غذایی تنها نیستند
: چربی های اشباع شده کدامند؟
به گزارش : اینها گروهی از اسیدهای چرب مختلف و اثرات مختلف بر سلامت و سوخت و ساز بدن دارند .این مقاله یک نگاه دقیق بر رایج ترین اسیدهای چرب اشباع، اثرات سلامت و منابع غذایی آنها دارد. چربی اشباع چیست؟ چگونه چربی اشباع بر سلامت اثر دارند؟
چربی اشباع یکی از دو دسته ی اصلی از چربی است و دیگر چربی اشباع نشده است. این گروه ها به مقدار کمی در ساختار شیمیایی و خواص آنها متفاوت هستند به عنوان مثال، چربی های اشباع شده به طور کلی در دمای اتاق جامد است در حالی که چربی اشباع نشده مایع است. منابع اصلی غذایی از چربی های اشباع شده گوشت چرب، پیه، پنیر، کره، خامه، روغن نارگیل، روغن خرما و کره کئو است. همه چربی ها از مولکولها به نام اسیدهای چرب، که زنجیره ای از اتم های کربن هستند تشکیل شده است. انواع مختلف از اسیدهای چرب اشباع را می توان با طول زنجیره کربنی آن مشخص شده است. در اینجا رایج ترین اسیدهای چرب اشباع در رژیم غذایی انسان عبارتند از: اسید استریک: 18 اتم کربن طولانی اسید پالمتیک: 16 اتم کربن طولانی اسید میریستیک: 14 اتم کربن طولانی اسید لوریک: 12 اتم کربن طولانی اسید کاپریک: 10 اتم کربن طولانی اسید کاپریلیک: 8 اتم کربن طولانی اسید هگزانوئیک: 6 اتم کربن طولانی پیدا اسیدهای چرب اشباع به غیر از اینها در رژیم غذایی نادر است. اسیدهای چرب اشباع که کمتر از شش اتم کربن طولانی دارند در مجموع به عنوان اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه شناخته شده است. این اسیدها با تخمیر فیبر توسط باکتریهای روده تولید می شوند آنها در روده شما از فیبر غذایی ایجاد شده و همچنین می توانند به مقدار بسیار کم در برخی از محصولات مواد غذایی تخمیر شده یافت شوند.
بیشتر دانشمندان اکنون پذیرفته اند که چربی های اشباع همانطور که قبلاً فرض شده، ناسالم نیستند. شواهد نشان می دهد که آنها بیماری های قلبی ایجاد نمی کند هر چند نقش دقیق آنها هنوز در حال بحث و بررسی است. با این حال، استفاده از چربی های اشباع نشده مانند امگا 3S به جای چربی اشباع شده ممکن است خطر ابتلا به حملات قلبی را کاهش دهد. این لزوماً به این معنا نیست که چربی های اشباع ناسالم هستند این به سادگی نشان می دهد که برخی از چربی های اشباع نشده محافظ، در حالی که چربی های اشباع خنثی هستند. در مقایسه، جایگزین چربی اشباع شده با کربوهیدرات هیچ مزایای سلامت را فراهم نمی کند و حتی باعث اختلال در پروفایل چربی خون می شود این یک اندازه گیری از سطوح چربی ها در خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید است. اگر چه واضح است که برخی از چربی های اشباع ممکن است کلسترول "بد" لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را افزایش دهد ارتباط بین سطح کلسترول و بیماری های قلبی کمی پیچیده تر از آن است. به عنوان مثال، چربی های اشباع سطح کلسترول LDL را بالا می برند که ارتباط قوی با بیماری های قلبی ندارند زیرا آنها کوچک و متراکم هستند.
اسید استریک متشکل از 18 اتم کربن، دومین چربی اشباع رایج در رژیم غذایی در آمریکا است. در مقایسه با کربوهیدرات و یا دیگر چربی های اشباع، اسید استئاریک کلسترول بد "LDL" را کمی کاهش می دهد و یا اثرات خنثی دارد این نشان می دهد که ممکن است سالم تر از بسیاری از چربی های اشباع دیگر باشد. تحقیقات نشان می دهد که اسید استئاریک تا حدی به اسید اولئیک، یک چربی غیر اشباع و سالم در بدن تبدیل می شود با این حال، بر اساس برخی برآوردها، نرخ تبدیل تنها 14 درصد است و ممکن است خیلی با سلامت ارتباط نداشته باشد. منبع اصلی اسید استئاریک در رژیم غذایی از چربی حیوانی است سطح اسید استئاریک معمولاً در چربی های گیاهی به غیر از روغن نارگیل، کره کئو و روغن هسته خرما کم است. اسید استئاریک از چربی های اشباع و سالم نظر گرفته شده است. به نظر نمی رسد خطر بیماری های قلبی را بالا ببرد به نظر می رسد این درست باشد حتی در یک مطالعه افرادی که اسید استئاریک مصرف کردند 11 درصد از مقدار کل کالری مصرفی خود را برای مدت 40 روز جذب کردند.
اسید پالمتیک از رایج ترین چربی اشباع در گیاهان و حیوانات است آن 16 اتم کربن طولانی است. در سال 1999 اسید پالمتیک تا حدود 56.3٪ از کل مصرف چربی های اشباع شده در ایالات متحده بود. غنی ترین منبع غذایی روغن نخل است اما اسید پالمتیک همچنین باعث حدود یک چهارم از چربی موجود در گوشت قرمز و فراورده های لبنی است همچنان که در جدول زیر نشان داده شده است. در مقایسه با کربوهیدرات و چربی های اشباع نشده، اسید پالمتیک سطح کلسترول تام و کلسترول LDL فاقد تاثیر روی سطح " کلسترول خوب" لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) افزایش می دهد. سطوح بالای کلسترول LDL یک علامت خطر خوب شناخته شده بیماری های قلبی است. با این حال، تمام کلسترول LDL برابر نیستند نشانگر دقیق تر بیماری های قلبی حضور تعداد زیادی از ذرات LDL کوچک و متراکم می باشد. اگر چه اسید چرب میزان کلسترول LDL را در کل افزایش می دهد این است که عمدتاً ذرات LDL بزرگ را افزایش می دهد بسیاری از محققان سطوح بالایی از ذرات LDL بزرگ را کمتر عامل یک نگرانی می دانند اما برخی از مردم مخالف هستند. علاوه بر این، وقتی که اسیدهای چرب دیگر، مانند اسید لینولئیک در همان زمان خورده شود آنها می توانند برخی از اثرات اسید چرب در کلسترول را جبران کنند. همچنین ممکن است روی جنبه های دیگری از سوخت و ساز بدن تاثیر بگذارد مطالعات انجام شده در هر دو موش و انسان نشان می دهد که رژیم غذایی با اسید پا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید