هر روز!
هر روز!

چرم خوب، طراحی خوب می خواهد چرم خوب، طراحی خوب

چرم خوب، طراحی خوب می خواهد 
 چرم خوب، طراحی خوب

چرم خوب، طراحی خوب می خواهد
چرم خوب، طراحی خوب می خواهد  
رضا رضوانی که چند سال است محصولات چرمی با نام "4راه" تولید می کند در رشته نقاشی تحصیل کرده است به هنرآنلاین گفت: اگر جنس خوبی استفاده شود خروجی نهایی هم خوب خواهد بود و در کنار آن با طراحی خوب و مناسب می توان کار خوبی ارائه داد. نکته دیگر این که کاربرد راحتی برای مشتری داشته باشد. گاه کیف پول دست دوزی می بینم که اسکناس در آن جا نمی شود، در حالی که باید ابتدا به فکر رفع نیاز مشتری بود و بعد به دنبال زیبایی رفت.
وی با اشاره به این که کارهایی که انجام می دهم کاملا کاربردی هستند و مهمترین نکته برای من از ابتدا کیفیت کار بود ه است افزود: من هم زمان با دانشگاه در کارگاه های رشته صنایع دستی هم شرکت می کردم و بعد از یادگرفتن این کار، تولید محصولات خود را شروع کردم.

رضوانی با اشاره به مشکلات این کار گفت: مشکل بزرگ ما در حال حاضر این است که مغازه های فروش چرم بسیار زیاد شدند. این موضوع با اینکه باعث رونق کار می شود، با روندی که فروشنده ها پیش گرفتند به کسانی که سابقه زیادی در این کار دارند لطمه می زنند. آنها الگوی آماده همه کیف های موجود در بازار را با تمام جزییات کپی کرده و حتی جای سوراخ ها را هم مشخص کرده اند و در کنار فروش چرم و یراق، این الگوها را هم می فروشند. بنابراین هر کسی می تواند آنها را خریده و کیف چرمی تولید کند ولی چون تجربه کافی ندارند و نمی دانند چگونه از ابزار استفاده کنند کیفیت محصولات آنها و در نتیجه قیمت کارها پایین است. در این شرایط امثال من که محصولی با کیفیت و قیمت بالا تولید می کنیم برای فروش کارها مشکل پیدا می کنیم. با وجود این کسانی که تجربه کار کردن با امثال من را دارند همیشه مشتری ما هستند و قدر کار ما را می دانند.
او با اشاره به اینکه عده ای چرم مصنوعی را به نام چرم طبیعی ارائه می دهند گفت: چرم مصنوعی مثل پارچه به شکل متری فروخته می شود و با قیمت ارزان ظاهری شبیه چرم دارد و کسی که با چرم آشنا نباشد فکر می کند طبیعی است. دو روش کلی برای شناخت چرم وجود دارد که یکی از آنها دیدن پشت آن است. پشت چرم طبیعی پرزهای نامنظم دارد که قابل کندن هستند اما پشت چرم مصنوعی پارچه ای است که شبکه های مربع شکل دارد. با وجود این کسی که از چرم مصنوعی استفاده می کند پشت آن را طوری می پوشاند که قابل دیدن نباشد. بنابراین بهترین راه شناخت چرم بوی آن است که قابل تقلید نیست و لمس چرم هم برای افراد باتجربه راه تشخیص است.
  رضوانی در مورد تفاوت قیمت چرم ها گفت: چرم طبیعی با واحد فوت اندازه گیری می شود و هر قطعه چرم به طور تقریبی 30 در 30 سانتی متر است. قیمت این قطعه با توجه به کیفیت آن از 5 هزار تا 100 هزار تومان متغییر است، در حالی که یک متر چرم مصنوعی به قیمت 15 هزار تومان فروخته می شود. چرم های موجود در بازار گاوی، گوسفندی و بزی هستند. چرم گوسفند و بز لطیف و ظریف تر است و برای ساخت کیف های سایز کوچک و کت استفاده می شود. ولی برای کیف های بزرگ و چمدان از چرم گاوی استفاده می شود چون ضخیم است و وزن بیشتری را می تواند تحمل کند.
او در مورد چرم های رنگی نیز گفت: همه چرم ها پس از دباغی شدن رنگ می شوند و حتی چرم های قهوه ای و سیاه هم رنگ شده اند. اما وقتی یک چرم با رنگ قرمز یا آبی درست شود مشتری در مورد طبیعی یا مصنوعی بودن آن شک می کند. این در حالی است که پوست خام حیوان رنگ ندارد و پس از دباغی شدن رنگ دلخواه به آن اضافه می شود. از سوی دیگر بافت ها و نقش هایی که روی چرم هست نیز پس از دباغی با غلطک های داغ سنگین روی آنها ایجاد می شود. این هم موضوعی است که بعضی فروشنده ها از آن سوء استفاده می کنند و به نام چرم کروکودیل، چرم های بز و گوسفند را نقش زده و می فروشند، در حالی که درصد آنها اصل نیست.

رضوانی در مورد میزان استقبال مردم از چرم های رنگی گفت: سلیقه افراد خیلی متفاوت است و در حالی که عده ای چرم را در رنگ های کلاسیک می خواهند، بعضی دیگر فقط چرم رنگی استفاده می کنند. در واقع مشتری برای هر دو نوع چرم هست اما افرادی که خواهان چیزی متفاوت از بازار و آنچه همه دارند هستند چرم را در رنگ های کلاسیک آن استفاده می کنند.
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید