هر روز!
هر روز!

چند درصد مردم روانی اند! مدیر کل دفتر سلامت روانی،

چند درصد مردم روانی اند! 
 مدیر کل دفتر سلامت روانی،

چند درصد مردم روانی اند!
مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت به تشریح نتایج پیمایش ملی سلامت روان که در سال های 89 - در کشور تهیه شده است پرداخت و گفت: 34.7 درصد افراد 15 تا 64 ساله در کشور نیاز به استفاده از خدمات سلامت روان داشته اند. دکتر عباسعلی ناصحی در حاشیه نشست خبری هفته سلامت روان اظهار داشتک میانگین شیوع ابتلا به اختلالات روان در سن 15 تا 64 سال 23.6 درصد است که این آمار در خانم ها 26.5 درصد و آقایان 21.6 درصد بوده است.


وی با بیان این مطلب که تنها 44 درصد از این افراد برای دریافت خدمات روان پزشکی به مراکز درمانی مراجعه کرده اند گفت: تنها 41 درصد توانسته اند حداقل خدمات کافی را دریافت کنند.در مجموع فقط 18 درصد افراد 15 تا 64 ساله کشور که مبتلا به اختلالات روان بوده اند توانسته اند خدمات سلامت روان را دریافت کنند و  82 درصد افراد به دلیل عدم آگاهی و بالا بودن هزینه ها و همچنین عدم حمایت های بیمه ای نتوانستند برای استفاده از این خدمات به مراکز درمانی مراجعه کنند.
ناصحی با بیان این مطلب که بیماران مبتلا به اختلالات روانی بین یک تا سه بار در سال نیاز به بستری دارند افزود: میانگین بستری این افراد در طول سال 11.3 روز است. متاسفانه تبعیض بیمه ها باعث شده که فقط این قریب بیماران اجازه 56 روز بستری در طول سال را داشته باشند و افزون بر آن را باید از جیب خود پرداخت کنند.
مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان این که 3 درصد افراد جامعه دچار اختلالات مزمن روانی و نیازمند بستری طولانی مدت در مراکز درمانی هستند گفت: متاسفانه بیمه های تکمیلی نیز از ارائه این قبیل بیمه ها خودداری می کنند.
وی در ادامه به آمار شیوع سوء مصرف مواد در بین افراد 15 تا64 ساله کشور اشاره کرد و گفت: 2.65 درصد این افراد دچار سوء مصرف مواد هستند که البته این آمار کمتر از حد واقعی است چون برخی افراد اعتیاد خود را پنهان می کنند.
ناصحی نسبت به عوارض سوء مصرف مواد صنعتی هشدار داد و گفت: مخدرهای صنعتی خطر اعتیاد بالاتری دارند و همچنین آثار و عوارض سریعتری دارند و درمان آن ها نیز سخت تر است.
وی از افزایش آمار زنان معتاد از 3 درصد در سال 86 به بالای 10 درصد خبرداد و گفت: عمدتا این افراد به سمت سوء مصرف مخدرهای صنعتی و شیشه گرایش پیدا کرده اند.
آمارها نشان می دهد 7500 تخت روان پزشکی در کشور داریم که نیاز ما تا پایان سال ، 11500 تخت است که در مجموع می توان گفت 4000 تخت کم داریم. یکی از برنامه های برای رفع کمبود تخت های روان پزشکی افتتاح بیمارستان های جدید با ایجاد بخش روان پزشکی و همچنین اختصاص 10 درصد تخت های بیمارستان های عمومی به بخش روان پزشکی است که متاسفانه این روند در طول این سال ها شتاب لازم را نداشته است
ناصحی یکی از دلایل اعتیاد زنان به سمت شیشه را تبلیغات نادرست لاغری عنوان کرد و گفت: ترک اعتیاد موادمخدر صنعتی به مراتب دشوارتر از مخدر سنتی است.
وی در پایان به آمار تخت های روان پزشکی در کشور اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می دهد 7500 تخت روان پزشکی در کشور داریم که نیاز ما تا پایان سال ، 11500 تخت است که در مجموع می توان گفت 4000 تخت کم داریم. یکی از برنامه های برای رفع کمبود تخت های روان پزشکی افتتاح بیمارستان های جدید با ایجاد بخش روان پزشکی و همچنین اختصاص 10 درصد تخت های بیمارستان های عمومی به بخش روان پزشکی است که متاسفانه این روند در طول این سال ها شتاب لازم را نداشته است.
مشاورعالی انجمن علمی روانپزشکان ایران با بیان اینکه اقدامات بهداشتی در حوزه روانی در اولویت است، گفت: اگر از بروز بیماری جلوگیری شود، دیگر نیازی به تحمل بیماری‌ها در جامعه نیست.

دکتر احمد جلیلی افزود: رعایت بهداشت بر محور از بین رفتن زمینه‌های بیماری است که درمرحله اول بیماری به وجود نیاید و در مرحله بعدی اگر امکان ریشه‌کن شدن و پیشگیری کامل آن نیست، تعداد مبتلایان به بیماری را کاهش دهیم. ددر صورتی که در دو مرحله قبل رعایت بهداشت ناموفق باشد شرایطی به وجود می‌آید که باید با جلوگیری از مزمن شدن بیماری‌ها برای رعایت بهداشت روانی تلاش کنیم .
جلیلی با بیان اینکه در بیماری‌های گوارشی، بهداشت در مرحله اول با لوله‌کشی آب شهری فراهم می‌شود، عنوان کرد: در صورتی که با وجود رعایت بهداشت افراد دچار بیماری‌ها شدند، باید امکانات لازم برای مراجعه فرد به پزشک را فراهم کرد که این مرحله بعدی بهداشت یعنی فراهم کردن کلی امکانات درمانی است. امکانات توانبخشی برای افرادی که به بیماری مبتلا شدند و مراحل درمان را طی کردند نیز سطح آخر رعایت بهداشت برای افراد است.
رییس سابق انجمن روانپزشکان ایران با اشاره به اینکه کل بهداشت مربوط به این سه مرحله می‌شود و تفاوتی بین بیماری‌های جسمی و روانی وجد ندارد، عنوان کرد: ملموس نبودن بیماری‌های روانی و جامع بودن آن، تنها تفاوت‌هایی است که بیماری‌های روانی با سایر بیماری‌ها دارد.
جلیلی با بیان اینکه اقدامات بهداشتی در حوزه روانی در اولویت است، افزود: اگر از بروز بیماری جلوگیری شود، دیگر نیاز به تحمل بیماری‌ها در جامعه نیست.
تنها 41 درصد توانسته اند حداقل خدمات کافی را دریافت کنند.در مجموع فقط 18 درصد افراد 15 تا 64 ساله کشور که مبتلا به اختلالات روان بوده اند توانسته اند خدمات سلامت روان را دریافت کنند و  82 درصد افراد به دلیل عدم آگاهی و بالا بودن هزینه ها و همچنین عدم حمایت های بیمه ای نتوانستند برای استفاده از این خدمات به مراکز درمانی مراجعه کنند
وی در ادامه اظهار کرد: سالمندی به دلیل بالا رفتن متوسط سن جامعه در حال افزایش است و وقتی جمعیت افراد سالمند افزایش یابد، موارد بیشتری از مشکلات روانی را در سالمندان را خواهیم دید که این موضوع سلامت روانی جامعه ما را در آینده تهدید می‌کند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید