هر روز!
هر روز!

چگونگی ساخت «مینا» چگونگی ساخت «مینا» : چگونگی ساخت «مینا»

چگونگی ساخت «مینا» 
 چگونگی ساخت «مینا» : چگونگی ساخت «مینا»

چگونگی ساخت «مینا»
چگونگی ساخت «مینا» : چگونگی ساخت «مینا»
: چگونگی ساخت «مینا»
اولین گام
در ساخت یک محصول مینا، تهیه زیرساخت است که معمولا به دو روش زیر تهیه می شود:
به گزارش : روش خم کاری در این روش قالب مخصوص بشقاب، گلدان یا هر شیء دیگر موردنظر را بین قالب و گیره دستگاه قرار می دهند. هنگام چرخیدن ورقه به وسیله میله ای که سر آن کاملا گرد است، با فشار، وزنه را بر قالب خم می کنند.
روش چکش کاری در این روش فاقد استفاده از قالب و با استفاده از انواع چکش، میل قلوه، انبر و سندان اشیاء را به اشکال موردنظر تهیه می کنند و پس از هر بار عمل چکش کاری، قطعه را در آتش قرار می دهند و مجددا آن را چکش کاری می کنند تا کاملا به شکل موردنظر درآید.
گام دوم
برداشت آلودگی های مختلف از سطح زیرساخت است. سطح فلز برای بهتر چسبیدن لعاب مینا، باید کاملا تمیز باشد. درصورتی که حتی اثرانگشت هنرمند بر زیرساخت باقی بماند، چربی آن مانع از ارتباط مستقیم لعاب با بدنه شده و در سطح لعاب بریدگی به وجود می آید.
 
به این منظور از روش های مختلفی استفاده می شود: *شیء را درون مخزن شیشه ای متناسب با ابعاد آن حاوی نمک طعام و سرکه فرو می برند یا روی شیء مورد نظر مستقیما سرکه ریخته و سپس نمک بر کلیه سطوح آن می پاشند و توسط برس سیمی لکه ها را پاک می کنند.
*استفاده از جوهر گوگرد (اسیدسولفوریک): در این روش شیء را درون محلول گرم اسیدسولفوریک رقیق غوطه ور کرده و در صورتی که شیء بیش از حد دارای لکه باشد، آن را درون اسیدسولفوریک غلیظ قرار می دهند و توسط برس سیمی آن را تمیز می کنند. سپس با آب شیء را شست وشو می دهند تا کاملا از اسید پاک شود.
*استفاده از صابون، الیاف فلزی، سمباده و آب نمک: در پایان تمام مراحل، شیء پاک شده را با آب تمیز می شویند و توسط خاک اره آن را خشک می کنند. سپس قبل از لعاب کاری توسط هوای فشرده کمپرسور، آن را از هرگونه گرد و غبار پاک می کنند.
گام سوم
آماده سازی لعاب است. پودر لعاب به جهت غیرمحلول بودن و وزن حجمی زیاد به تنهایی نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین جهت معلق کردن ذرات لعاب در آب و چسبندگی بیشتر آن، از غلظت دهنده های طبیعی مانند «به دانه» استفاده می کنند. ابتدا «به دانه» را می جوشانند تا لعاب آن به دست آید سپس آن را به نسبت یک به ١٠ با پودر لعاب مخلوط می کنند.
 گام چهارم
لعاب کاری است که به دو روش انجام می گیرد: روش اسپری به وسیله پیستوله: در این روش لعاب به وسیله پیستوله در اتاقک کوچکی که به آن اتاقک اسپری گفته می شود، روی زیرساخت پاشیده می شود. این اتاقک می بایست به سیستم تهویه مناسب مجهز باشد تا اسپری کننده از ذرات معلق لعاب در هوا که سمی و خطرناک است، در امان بماند. در این روش مقداری از لعاب به هدر می رود.
*روش دستی یا غرقاب: در این روش لعاب را روی قطعه می ریزند تا تمام سطح آن را بپوشاند. این روش به لحاظ جلوگیری از هدر رفتن لعاب و معلق نشدن ذرات آن در هوا، از نظر اقتصادی و از نظر بهداشتی ارجح است.
 پس از لعاب کاری، اشیاء لعاب زده شده را می بایست در فضایی دور از هرگونه گرد و غبار در کنار کوره یا در گرمخانه قرار داده و حتما قبل از قراردادن شیء در کوره، مجددا توسط هوای فشرده غبارروبی کرد.

 
 
گام پنجم
طبخ لعاب است. پس از خشک شدن کامل لعاب و برطرف کردن هرگونه گرد و غبار از روی آن، مرحله طبخ آغاز می شود. برای طبخ لعاب، حرارت کوره می بایست در حدود ٩٠٠ درجه سانتی گراد باشد. فرآیند طبخ لعاب بیش از ٢ تا ٣ دقیقه به طول نمی انجامد و زمانی که سرخی مناسب قطعه و لعاب توسط استادکار تشخیص داده و از طبخ کامل لعاب اطمینان حاصل شد، شیء را از کوره خارج کرده و در کنار کوره قرار می دهند تا به تدریج سرد شود. صنعتگران سنتی از دماسنج استفاده نمی کنند؛ فقط به تجربیات و شواهد بسنده می کنند. در این زمان رنگ لعاب به رنگ زرد نخودی مایل است و با از دست دادن حرارت به تدریج رنگ آن به سفیدی می گراید.
گام ششم
آماده سازی رنگ است. رنگ های مورد استفاده برای نقاشی روی زمینه مینا به رنگ های نسوز معروف است و عمدتا از پودر اکسید فلزات تشکیل شده است. در قدیم، استادکاران میناساز، خود این رنگ ها را تهیه می کردند ولی امروزه از پودرهای رنگ آماده وارداتی استفاده می شود.
جهت آماده کردن این رنگ ها برای نقاشی روی اشیاء مینایی، می بایست ابتدا محلول صمغ عربی در آب را با گلیسیرین به نسبت یک به ٢ مخلوط کرده و پس از قراردادن پودر رنگ موردنظر بر شیشه و چکاندن چند قطره از مخلوط فوق توسط کاردک، رنگ را آماده کرده و مانند رنگ های آبرنگ از آن استفاده می کنند. درواقع مخلوط محلول صمغ عربی و گلیسیرین، عمل حلال رنگ را انجام می دهد.
 
در صورت خشک شدن باقیمانده رنگ، با چکاندن چند قطره از مخلوط صمغ عربی و گلیسیرین، مجددا آن را برای نقاشی آماده می کنند. پودر رنگ را می توان با جوهر کاج یا جوهر اسطوخودوس آمیخته و آماده نقاشی کرد. در این صورت باید به شیوه رنگ و روغن عمل کرد.
گام هفتم
انتقال طرح بر لعاب است. برای این منظور، ابتدا هنرمند میناساز، طرح موردنظر خود که معمولا برگرفته از نقوش اسلیمی و ختایی، گل و مرغ، شکارگاه و صورت سازی است را روی کاغذ آورده و سپس کاغذ را «سوزن کاری» یا «سمباده کاری» می کنند به این صورت که خطوط طرح را نزدیک به هم سوراخ سوراخ می کنند. سپس با خاکستر یا دوده طرح را روی قطعه لعابی پیاده می کنند.
 

گام هشتم
نقاشی است که می توان با قلم گیری آغاز کرد و ابتدا خطوط اصلی طرح را قلم گیری و سپس قسمت های مختلف را رنگ آمیزی کرد. همچنین، می توان

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید