هر روز!
هر روز!

کاتالونیا خواستار مذاکره با دولت مرکزی اسپانیا شد : کاتالونیا

کاتالونیا خواستار مذاکره با دولت مرکزی اسپانیا شد : کاتالونیا

کاتالونیا خواستار مذاکره با دولت مرکزی اسپانیا شد
: کاتالونیا خواستار مذاکره با دولت مرکزی اسپانیا شد
: به گزارش بولتن نیوز، کارلس پوجدمون، رهبر منطقه کاتالونیا و آدا کولائو، شهردار بارسلونا در نامه خود به ماریانو راخوی، نخست وزیر و فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا نوشتند که به دنبال مذاکرات با دولت مرکزی هستند تا از بروز بحران سیاسی بر سر برگزاری رفراندوم استقلال در منطقه کاتالونیا جلوگیری کنند.
به گزارش : دولت مادرید از برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا نگران و با آن مخالف است و تلاش می‌کند تا از تامین مالی برای برگزاری این رفراندوم جلوگیری به عمل آورد.
پلیس اسپانیا هم از برگزاری نشستی که توسط حزب حامی اسقلال کاتالونیا سازمان دهی شده بود، ممانعت به عمل آورد و این نخستین تحرک پلیس برای جلوگیری از برگزاری این همه‌پرسی محسوب می‌شود.
دولت منطقه‌ای کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا متعهد به برگزاری رفراندوم در اول اکتبر است تا از دولت مرکزی جدا شود اگرچه ماریانو راخوی برگزاری چنین همه پرسی‌ای را غیرقانونی می‌داند و قول داده تا با آن مقابله کند.
رهبر کاتالونیا و شهردار بارسلونا در نامه خود خواستار مذاکرات سیاسی برمبنای "مشروعیتی شده‌اند که همه مردم و سیاستمداران اسپانیا و دولت منطقه‌ای کاتالونیا به آن متعهد هستند" تا به این ترتیب "مشکلی به وجود نیاید و جرم کمتری صورت گیرد و به حرف‌های مردم گوش داده شود."
این درحالیست که دولت اسپانیا اعلام کرده چنین نامه‌ای دریافت نکرده است.
سخنگوی دولت مادرید در یک نشست خبری گفت: بحث برای گفت‌وگو در زمانیکه دولت کاتالونیا مدت‌هاست فقط به دنبال برگزاری رفراندوم است به نظر شبیه به یک تهدید است.
روز جمعه نیز دولت مرکزی اسپانیا اقداماتی را تصویب کرد که برمبنای آن کنترل و نظارت بیشتری باید بر ثروت و درآمدهای این منطقه ثروتمند خودمختار وضع شود و مشخص شود این سرمایه‌ها صرف چه چیز می‌شود.
براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته‌، مشخص شد که بیشتر 5.5 میلیون سکنه کاتالونیایی می‌خواهند تحت کنترل و امر اسپانیا بمانند و حمایت‌ها از استقلال این منطقه کاهش یافته است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید