هر روز!
هر روز!

کاربردهای طب سنتی در بیماری‌های زنان کاربردهای طب سنتی در

کاربردهای طب سنتی در بیماری‌های زنان کاربردهای طب سنتی در

کاربردهای طب سنتی در بیماری‌های زنان
کاربردهای طب سنتی در بیماری‌های زنان
طب سنتی
طب سنتی- اهمیت آشنایی با بیماری‌های زنان و چگونگی پیشگیری و درمان آن‌ها یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هر خانمی باید نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشد. خوشبختانه امروزه با رشد تکنولوژی و افزایش میزان آگاهی و دانش مردم ، بسیاری از زنان در سراسر جهان نسبت به این بیماری‌ها آگاهی لازم را داشته و دست کم با چگونگی درمان و پیشگیری از ابتلا به آن‌ها در طب مدرن آشنایی دارند اما شاید این گروه کمتر با تکنیک‌های درمانی طب سنتی و مکمل در درمان بیماری‌های شایع و رایج دستگاه زنان آشنا باشند. برای آشنایی بیشتر با تکنیک‌ها و شیوه‌های درمانی طب سنتی ایران در درمان بیماری‌های شایع زنان با دکتر سعید صانعی، مشاور گیاه درمانی به گفت‌وگو نشستیم تا از کاربردهای طب سنتی ایران و گیاه درمانی برای درمان برخی از بیماری‌های دستگاه زنان از قبیل بیماری‌ها و اختلال‌های تخمدان، رحم و سینه بیشتر بدانیم.
چاقی پایین تنه عامل ابتلا به کیست تخمدان
ابتلا به کیست تخمدان یکی از رایج‌ترین بیماری‌های زنان است که علت به‌وجود آمدن آن در بدن از دیدگاه طب سنتی تجمع بلغم در اطراف تخمدان و سردی مزاج این اندام درونی است. علاوه بر این عوامل مختلفی از قبیل تجمع چربی در اطراف لگن یا خوردن غذاهایی با طبع سرد نیز ممکن است موجب بروز کیست در تخمدان‌ها شود و گاهی ظاهری پر از کیست برای تخمدان‌ها ایجاد می‌کند. کیست تخمدان انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها کیست فیزیولوژیک است. این نوع از کیست به‌دلیل بروز اختلال در فیزیولوژی تخمدان در این عضو به‌وجود می‌آید. کیست‌های دیگری نیز وجود دارند که کیست‌های پاتولوژی نامیده می‌شوند. این کیست‌ها به‌دلیل خونریزی داخلی تخمدان یا زواید درون تخمدان ایجاد می‌شود. در برخی موارد نیز کیست‌ها ساده هستند و محتویات آب میان بافتی تخمدان موجب تشکیل آن‌ها شده است.
ارتباط کیست تخمدان با قاعدگی نامنظم
کیست‌های تخمدان عموما در سایزهای مختلفی دیده می‌شوند. برخی از این کیست‌ها به حدی بزرگ می‌شوند که بزرگی آن‌ها به اندازه یک هندوانه می‌رسد و گاهی دیده شده که اندازه آن‌ها به 20 تا 30 کیلوگرم نیز رسیده است. وجود این کیست‌ها در تخمدان اختلال‌های زیادی ممکن است برای فرد به‌وجود آورد. یکی از مهم‌ترین این اختلالات از بین رفتن تعادل و هماهنگی هورمون‌های بدن است. این اختلال ممکن است با افزایش میزان موهای زائد بدن و اختلال در زمان قاعدگی همراه باشد به‌گونه‌ای که فرد را دچار قاعدگی‌های نامنظم و دردناک کند یا موجب قطع شدن قاعدگی در افراد مبتلا شود. خوشبختانه در طب سنتی ایران برای درمان بسیاری از این کیست‌ها درمان‌هایی وجود دارد که بیمار را بی‌نیاز از مصرف داروهای شیمیایی یا جراحی می‌کند.
پرهیز غذایی بیماران مبتلا به کیست تخمدان
اولین قدم درمانگران طب سنتی ایران برای درمان کیست‌های تخمدان اصلاح تغذیه و رژیم غذایی بیماران است و پس از آن تجویز داروها و گیاهان دارویی است که موجب تخلیه کیست‌ها از محتویات‌شان می‌شود. اگر چه تجویز گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای بیماران باید به وسیله متخصص و درمانگر طب سنتی انجام شود اما راهکارهایی طبیعی در طب سنتی ایران وجود دارد که از سوی حکمای طب سنتی برای درمان برخی از کیست‌های تخمدان به آن‌ها اشاره شده است.
به‌عنوان مثال در بخش تغذیه این دستورها اشاره شده که افراد مبتلا به کیست تخمدان بهتر است از مصرف انواع قارچ‌ها، گوجه، خیار، بال و گردن مرغ، شکلات، کئو و ماست پرهیز کنند و مصرف این مواد را به حداقل برسانند یا آن‌ها را از سبدغذایی خود در مدت درمان حذف کنند. علاوه بر این، پیاده روی روزانه به‌منظور گرم نگه داشتن ناحیه لگن بسیار موثر است. از طرفی این پیاده‌روی و ورزش روزانه برای افراد چاقی که دچار کیست تخمدان هستند موثر است زیرا چاقی یکی از عوامل بروز این بیماری در برخی زنان است.
این نکته را جدی بگیرید
طب سنتی- فراموش نکنید که برخی از داروهای گیاهی اگر چه از منشأ طبیعی و گیاهی تهیه می‌شوند اما در مواردی به اندازه داروهای شیمیایی ممکن است تاثیر مخرب بر سلامت شما داشته و عوارض جانبی به همراه داشته باشند. بنابراین هرگز بدون تجویز متخصص گیاه درمانی و درمانگر طب سنتی و سرخود از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای درمان بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌ها و اختلال‌های مربوط به دستگاه زنان استفاده نکنید زیرا ممکن است با استفاده از دارو یا شیوه غلط موجب بروز اختلال‌هایی در عملکرد اندام درونی خود شوید بنابراین حتما برای درمان به متخصص طب سنتی و درمانگرانی که در این حوزه صاحب‌نظر هستند، مراجعه کنید.
از فیبروم چه می‌دانید؟
یکی دیگر از اختلالات شایع در خانم‌ها ابتلا به انواع فیبروم است. فیبروم توده‌ای است که در بافت‌های رحم به‌دلیل تجمع سلول‌های الیاف محکم بافت همبند در رحم به‌وجود می‌آید و بروز آن در رحم اختلال‌هایی را برای زنان و خانم‌های جوان ایجاد می‌کند. گاهی ممکن است تجمع سلول‌های عضلانی صاف جداره رحم نیز منجر به بروز فیبروم در رحم شود که در اصطلاح به آن «میوم» گفته می‌شود. اندازه فیبروم و میوم در افراد مختلف متفاوت است و از چند میلی متر تا چند سانتی متر در رحم دیده می‌شود. درمانگران طب سنتی ایران عفونت‌های رحمی را یکی از شایع‌ترین عوامل به‌وجود آمدن فیبروم‌ها می‌دانند و معتقدند که این عفونت‌ها با تحریک بافت رحم در نهایت منجر به بروز فیبروم و میوم در بدن می‌شود.
درمان فیبروم با گیاهان دارویی
فیبروم‌ها و بافت‌های تشکیل‌دهنده آن‌ها به‌طور کلی در 3 ناحیه رحم قرار می‌گیرند؛ گروهی از آن‌ها زیر صفاق رحم قرار می‌گیرند و به‌اصطلاح بیرون از رحم جای دارند. گروهی از آن‌ها درون بافت رحم جای دارند و برخی از آن‌ها در بافت میانی رحم به‌وجود می‌آیند که برخی از آن‌ها با کمک شیوه‌های در

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید