نقد و بررسی کالا
نقد و بررسی کالا

کتاب جنايت و مکافات اثر فئودور داستايفسکي کتاب «جنایت

کتاب جنايت و مکافات اثر فئودور داستايفسکي 
 کتاب «جنایت

کتاب جنايت و مکافات اثر فئودور داستايفسکي
کتاب «جنایت و مکافات« اثر «فئودور داستایفسکی» و ترجمه‌ی «اصغر رستگار» است. مترجم درباره ی کتاب آورده است: «داستایوسکى جنایت و مکافات را در سال 1866 نوشت. هفت سال پیش از نگارش آن، در سال 18599، در نامه‌اى به برادراَش، گفته بود طرح این داستان را در زندان ریخته، در دورانى که با درد و دریغ و سرخوردگى روزگار مى‌گذراند. در رمان داستایوسکى، این دو انسان (راسکولنیکف و سویدریگالوف)، که هریک در راستاى یکى از این دو نظریه خواسته است برتر بودن خود را بیازماید، در نهایت به تنهایى کامل و جدایى از جامعه مى‌رسد و هریک سرنوشت خاص خود را مى‌یابد. راسکولنیکف تنهایى را تاب نمى‌آورد و با پناه جستن به عشق و اعتراف به گناه دوباره به جامعه‌ى انسانى بازمى‌گردد. اما سویدریگالوف حتی در قلمروِ عشق نیز مى‌خواهد اعمال اراده کند. سویدریگالوف از این قلمرو رانده مى‌شود، و در نهایت به این مى‌رسد که باید در قلمرو دیگرى اعمال اراده کند ـ قلمروى که دیگر مختص انسان‌هاى برتر نیست، قلمروى که سرنوشت محتوم همه‌ى انسان‌ها است.» این کتاب را انتشارات «نگاه» منتشر کرده است. 
جنایت و مکافات شاهکار دیگری از فئودور داستایفسکی، نویسنده‌ی برادران کارامازوف است. داستانی از نویسنده‌ی پیشگام ادبیات روان‌شناسانه که جدال خیر و شر و جزئیات چالش‌های روحی و روانی انسان‌ها را به خوبی در خود منعکس کرده است. منتقدان این اثر را از نمونه‌های آثار برتر ادبیات داستانی جنایی برشمرده‌اند.
از نظر اهمیت رمان‌های داستایفسکی، به عقیده‌ی صاحبنظران جنایت و مکافات بعد از برادران کارامازوف قرار دارد. ابله، خاطرات خانه مردگان و جن‌زدگان در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در جنایت و مکافات دانشجوی جوانی به نام راسکولنیکف به دلیل انگیزه‌های پیچیده‌ای که دارد مرتکب قتل می‌شود. یک روز که راسکولنیکف از رفتارهای صاحب‌خانه‌اش که زن رباخواری است به تنگ آمده او را با تبر می‌کشد و پول و جواهرات او را برمی‌دارد و پنهان می‌کند. به دلیل حضور غیرمنتظره‌ی خواهر پیرزن مجبور به قتل او نیز می‌شود. پس از قتل، تب و هذیان به سراغش می‌آيد و مدام در کلنجار روحی به سر می‌برد. او نمی‌تواند پول‌ها را خرج کند و مدام در چالش با خودش و افکارش است. با این حال از پس قاضی پرونده برمی‌آید و او را فریب می‌دهد. اما سونیا معشوقه‌ی راسکولنیکف از از او می‌خواهد که به گناهش اعتراف کند. ساختار خوب و محتوای عمیق داستان، خواننده را به سمتی می‌برد که نگران قاتل داستان باشد تا بازرس باهوش پلیس که برای کشف جرم تلاش می‌کند. نکته این است که راسکولنیکف را نمی‌توان به راحتی محکوم کرد. داستایفسکی در این اثر افکار عدالت‌جویانه و ترقی‌خواهانه‌ی جوانان دوره تاریخی اوسط قرن نوزدهم روسیه را تجزیه و تحلیل می‌کند. او در نظر داشت این داستان را از زبان راسکولنیکف روایت کند ولی اثر منتشرشده به صورت سوم شخص مفرد نگاشته شده است. جنایت و مکافات در سال ۱۸۶۶ در یک نشریه چاپ شد. این رمان داستایفسکی را نه‌تنها در روسيه، بلكه در عرصه‌‌ی بين‌المللي به اوج شهرت رساند. این رمانی از داستایفسكی است که در بین كتاب‌های او بیشترین اقتباس از آن (۱۸ اقتباس) به ثبت رسیده است.
فیودور میخایلوویچ داستایفسکی (۱۸۲۱–۱۸۸۱) در شهر مسکو و در خانواده‌ای ارتدکس متولد شد. در پانزده‌سالگی امتحانات ورودی دانشکده‌ی مهندسی نظامی را در سن پترزبورگ با موفقیت پشت سر گذاشت و در ژانویه‌ی ۱۸۳۸ وارد دانشکده شد.  پس از اتمام تحصیل، در اداره‌ی مهندسی وزارت جنگ مشغول به کار شد. در سال ۱۸۴۴ «اوژنی گرانده» اثر «بالزاک» را ترجمه کرد و در همین سال از ارتش استعفا داد. نخستین اثر داستایفسکی به نام «بیچارگان» که خواننده‌ی ایرانی آن را به نام هایی چون «نگون بختگان» و «مردم فقیر» نیز می‌شناسد، در سال 1839 منتشر شد. این اثر داستایفسکی را به عنوان نویسنده‌ای ساختارشکن معرفی کرد و باعث شهرت او شد. رمان بعدی‌اش «همزاد» نام داشت که اثری کمتر شناخته شده است. در سال ۱۸۵۹ دو داستان «خواب عموجان» و «روستای استپانچیکو» را نوشت. با «یادداشت‌های زیرزمینی» دوران باشکوه نویسندگی داستایفسکی آغاز و توجه به زوایای روانی شخصیت‌های داستان در آثارش نمایان شد. در سال ۱۸۶۶ کتاب بعدی‌اش «جنایت و مکافات» را نوشت.  این اثر، داستان بدبختی‌های مرد جوان فقیری به نام «راسکولنیکف» را روایت می‌کند که شرایط بد اقتصادی او را در موقعیتی قرار می‌دهد که  پیرزن رباخواری را بکشد. پس از آن دچار جنون می شود. فقر و بدبختی جامعه روسیه‌ی قرن نوزدهم و ناامیدی مطلق و فراگیر آن زمان در این رمان به خوبی تصویر شده است. داستایفسکی در همین سال داستان «قمارباز» را منتشر کرد. این داستان، بازتابی از حوادث پیش آمده برای او در سفر به آلمان بود. زندگی او در این سفر با فراز و فرود بسیاری مواجه شد. مشکلات مالی، دچار شدن به عشقی نامتعارف و قماربازی باعث شد این نویسنده دوران سختی را در آلمان بگذراند.
در فاصله‌ی سال‌های ۱۸۶۹ تا ۱۸۷۵، داستایفسکی ابله، همیشه شوهر، جن‌زدگان (تسخیرشدگان) و جوان خام را نوشت. آخرین رمان

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید