نقد و بررسی کالا
نقد و بررسی کالا

کتاب سه شنبه ها با موري اثر ميچ البوم

کتاب سه شنبه ها با موري اثر ميچ البوم

کتاب سه شنبه ها با موري اثر ميچ البوم

«سه‌شنبه‌ها با موری» نام کتاب بسیار معروف و محبوب «میچ البوم» است که به کوشش «مهدی قراچه‌داغی» به فارسی ترجمه شده است. میچ البوم این کتاب را براساس یک ماجرای واقعی و در شرح رابطه‌ با استادش «موری شوارتز» نوشته است. این کتاب نه‌تنها در آمریکا بلکه در سراسر دنیا جزو کتاب‌های پرفروش به شمار می‌رود. در ادامه‌، بخش آغازین این کتاب را می‌خوانیم: «آخرین کلاس زندگی استاد پیر من هفته‌ای یک بار در منزل او تشکیل می‌گردید، در کنار پنجره‌ای در اتاق مطالعه‌ی او، تا بتواند از آنجا بوته‌ی کوچک بامیه را با برگ‌های صورتی‌رنگش تماشا کند. کلاس روزهای سه‌شنبه بعد از صرف صبحانه تشکیل می‌شد. موضوع درس ما "معنای زندگی" بود. استاد آنچه را به تجربه می‌دانست درس می‌داد. نمره‌ای در کار نبود، ما هر هفته امتحان شفاهی داشتیم. انتظار این بود که به سوالات جواب بدهی و به سهم خود سوالاتی مطرح کنی. البته انجام‌دادن گهگاهی حرکات جسمانی هم بخشی از کار بود. مثلا لازم می‌شد که سر استاد روی بالش جابه‌جا شود تا در حالت راحتی قرار بگیرد. تنظیم عینک روی بینی استاد هم وظیفه‌ای دیگر بود. بوسیدن استاد به وقت خداحافظی اعتبار دیگری بود که پایت نوشته می‌شد. به کتابی نیاز نبود. با این حال موضوعات مختلفی مطرح می‌شد، موضوعاتی از قبیل عشق، کار، جامعه، خانواده، پیرشدن، بخشودن و سرانجام مرگ. آخرین درس استاد کوتاه و خلاصه بود. در حد چند کلمه. به جای مراسم فارغ‌التحصیلی مراسم تدفین او برگزار شد. با آنکه امتحان نهایی در کار نبود، قرار این شده بود که از آنچه آموخته بودی رساله‌ای مفصل بنویسی. حاصل کار کتابی است که می‌خوانید. آخرین کلاس استاد پیر من تنها یک دانشجو داشت. آن دانشجو من بودم». دکتر «اسکات پک» در رابطه با این کتاب می‌گوید: «کتابی با نگارش عالی، سخنی روشن از خرد و فراست که از روی عشق، سادگی در فراسوی پیچیدگی‌های زندگی را ترسیم کرده است». نشر «البرز» کتاب سه‌شنبه‌ها با موری را با ترجمه‌ی مهدی قراچه‌داغی منتشر کرده و در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است.
 
این کتاب نخستین بار در سال 1997 به چاپ رسید و در همان سال در لیست کتاب‌های پرفروش قرار گرفت. در ایران نیز این کتاب طرفداران زیادی دارد. با هم کمی در مورد این کتاب می‌خوانیم:
نکته‌ی جالب در مورد این کتاب این است که داستان این کتاب کاملا واقعی است. داستان در مورد رابطه‌ی «موری» با شاگردش «میچ آلبوم» است. شخصیت اول این داستان دچار بیماری وخیمی است.  بیماری او بتدریج اعضای بدن را از کارمی اندازد و باعث مرگ سلولی بافت‌ها و ماهیچه‌های بدن می‌گردد، موری مرگ را پذیرفته است. در واقع  او خواهد مرد اما در آخرین روزهای زندگی می‌خواهد به کمال برسد. کتاب سرشار از جملات تسلی بخش است.
میچ آلبوم آثاری دیگری چون « برای یک روز بیشتر» و « پنج نفری که در بهشت ملاقات می کنیم» را نیز نوشته است. در رمان سه شنبه ها با موری نه تنها از لحظات پایانی زندگی استادش می گوید، بلکه او از موضوعاتی چون پیری،ازدواج، خانواده، جامعه، بخشودن و معناهای متعدد زندگی سخن به میان می آورد. .میچ از جامعه ی سرمایه‌دار امریکایی می‌گوید که در آن کار تنها راه گریز و کنش منطقی برای سرپوش گذاشتن بر عدم ارتباط عاطفی و احساسات انسانی است. جامعه‌ای که در آن رویاها از بین می‌رود و جایش را احتیاجات کاذب پر می‌کند. در یکی از مهم‌ترین بخش‌های کتاب می‌خوانیم: «از او پرسیدم برای خودش احساس تاسف نمی‌کند؟ گفت: "صبح‌ها گاهی برای خودم عزاداری می‌کنم. به بدنم نگاه می‌کنم همانقدر که می‌توانم دست‌ها و انگشت‌هایم را تکان می‌دهم و به آنچه که از دست داده‌ام تاسف می‌خورم. بعد برای مرگ کند و دردناک خودم عزاداری می‌کنم ولی بعد تمام می شود. "به همین سادگی؟!" "بله، اگر لازم باشد خب گریه می‌کنم ولی بعد توجهم را به تمام چیزهای خوبی که هنوز در زندگی‌ام هست جلب می‌کنم. کسانی که هنوز به دیدنم می‌آیند. قصه‌هایی که خواهم شنید. اگر سه شنبه باشد با تو، آخر ما اهل سه شنبه هستیم."»
این کتاب از تاثیرگذارترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های انتشارات نیویورک تایمز است. فیلمی نیز بر اساس آن ساخته شده است. فیلم سه‌شنبه‌ها با موری محصول سال 1999 امریکا است و براساس کتابی با همین عنوان ساخته شده است که ماجرای واقعی روزهای پایانی زندگی یک استاد را حکایت می‌کند؛ سه‌شنبه‌ها با موری موفق به دریافت جایزه امی به‌خاطر نقش‌آفرینی جک لمون به‌عنوان نقش اصلی فیلم و نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد، ضمن اینکه این فیلم ده جایزه و هفت نامزدی هم در کارنامه خود دارد که بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش مکمل امی از آن جمله است.
میچ آلبوم، فعالیت خود را با ستون‌نویسی در یک هفته‌نامه‌ی محلی نیویورک شروع کرد. ابتدا او به عنوان خبرنگار ورزشی مستقل شناخته شد. در ادامه آلبوم صاحب یک ستون ورزشی و یک ستون در رابطه با زندگی آمریکایی و ارزش‌ها در یکی از معروف‌ترین روزنامه‌ها شد. همین موضوع برای او شهرت بسیاری را فراهم آورد. نویسنده‌ی آمریکایی در سالهای اخیر به چهره‌ی مطرحی در سطح ملی و جهانی بدل شده است

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید