نقد و بررسی کالا
نقد و بررسی کالا

کتاب طرح بزرگ اثر استيون هوکينگ کتاب «طرح

کتاب طرح بزرگ اثر استيون هوکينگ 
 
 کتاب «طرح

کتاب طرح بزرگ اثر استيون هوکينگ

کتاب «طرح بزرگ» نوشته‌ی «استیون هاوکینگ» و «لئونارد ملودینو» را «سارا ایزدیار» و «علی هادیان» به فارسی برگردانده‌اند. این کتاب در هشت فصل تدوین شده است. «معمای وجود»، «حکومت قانون»، «واقعیت بیرونی چیست؟»، «تاریخچه‌‌های جایگزین»، «نظریه‌‌ی همه چیز»، «جهان‌مان را انتخاب کنیم»، «معجزه‌ی آشکار» و «طرح بزرگ» عنوان فصل‌های کتاب است. هدف این کتاب پاسخ به سوالاتی است که از طریق کشفیات جدید و پیشرفت‌های نظری مطرح شده‌اند. سوال‌هایی همچون چگونه می‌توانیم جهانی که خود را در آن یافته‌ایم درک کنیم؟ جهان چگونه رفتار می‌کند؟ واقعیت بیرون از وجود ما چیست؟ همه این‌ها از کجا آمده‌اند؟ آیا جهان به خالقی نیاز دارد؟ و... . در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «در تلاش برای یافتن قوانین حاکم بر جهان، تعداد زیادی نظریه یا مدل را صورت‌بندی کردیم، مثل نظریه چهار عنصر سازنده جهان، مدل بطلمیوس، نظریه اصل آتش، نظریه انفجار بزرگ و الی آخر. با هر یک از نظریه‌ها و مدل‌ها، درک ما از واقعیت بیرونی و از مواد اصلی تشکیل‌دهنده جهان تغییر کرده است. به عنوان مثال نظریه نور را در نظر بگیرید. نیوتون فکر می‌کرد نور از ذرات یا اجزای ریز تشکیل شده است. این مدل توضیح می‌دهد چرا نور در خط مستقیم حرکت می‌کند. همچنین نیوتون با استفاده از این مدل توانست توضیح دهد که چرا نور پس از عبور از محیطی به محیط دیگر، مثلا از هوا به درون شیشه یا آب، خم یا شکسته می‌شود.» کتاب حاضر را انتشارات «مازیار» منتشر کرده و در اختیار مخاطبان قرار داده است.
سوالاتی نظیر «چرا جهان وجود دارد؟»، «چرا ما وجود داریم؟»، «چرا قوانین طبیعت این گونه‌اند؟» و «آیا جهان به یک طراح یا خالق نیاز دارد؟» استیون هاوکینگ، مشهورترین فیزیکدان حال حاضر جهان و لئونارد ملودینو را بر آن داشت تا کتاب «طرح بزرگ» را در ادامه‌ی اثر مهم «تاریخچه‌ی زمان» بنگارند. تاریخچه‌ی زمان را هاوکینگ سال‌ها قبل برای اینکه توضیح دهد جهان از کجا آمده و به کجا می‌رود منتشر کرده بود. انتشارات «مازیار» طرح بزرگ را با ترجمه‌ی مشترک سارا ایزدیار و علی هادیان منتشر کرده است.
کتاب جنجال‌برانگیز طرح بزرگ (The Grand Design) در سپتامبر ۲۰۱۰ در آمریکا منتشر شد و بلافاصله در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. به فاصله‌ی دو روز در انگلستان به چاپ رسید و مورد استقبال بی‌نظیر مخاطبان واقع شد. استیون هاوکینگ در این اثر می‌گوید: «ممکن است روشی که کیهان به‌وجود آمده، هماهنگ با قوانین دانش باشد، که در این صورت نیازی نیست به خدا متوسل بشویم تا ببینیم که کیهان چگونه آغاز شده ‌است. اگر ما یک فرضیه همه‌جانبه و کامل را در مورد پیدایش عالم کشف کنیم، این مهم‌ترین پیروزی انسان خواهد بود؛ چون ما قادر خواهیم بود که فکر خدا را بخوانیم... . بشر، راز خلقت جهان را گشوده ‌است. جهان می‌تواند به‌طور خود به‌خود (خود با خود)، خودش را از هیچ به وجود آورد، به علاوه می‌تواند در حالت‌های متفاوت ایجاد شده باشد و همه مشاهدات و محاسبات بر این نظر صحه می‌گذارد.»
 
هاوکینگ برای تشریح چگونگی به‌وجودآمدن جهان آن را به شکل یک «طرح بزرگ» تعریف می‌کند. او عقیده دارد با اتکا بر قوانین فیزیک می‌توان به مکانیسم عملکرد جهان واقف شد، همان‌طور که یک پزشک برای تشخیص بیماری و روش درمان آن، به علم پزشکی رجوع می‌کند.
استیو هاوکینگ فیزیکدان مشهور انگلیسی که به او لقب اینشتین دوم داده‌اند، اکتشافاتی در زمینه‌ی کیهان‌شناسی و سیاه‌چاله‌ها دارد و در مقاله‌ای مفصل به رابطه‌ی سیاه‌چاله‌ها و قانون‌های ترمودینامیک پرداخته است. او تلاش می‌کند تئوری نسبیت را تکمیل کند و با ترکیب آن با تئوری‌های کوانتومی نظریه‌ای ارائه دهد که جهان هستی را توجیه کند.
 
او در مصاحبه با آمازون درباره‌ی نوشتن طرح بزرگ گفته است: «کشف طرح بزرگ جهان نظریه‌ای که همه چیز را توضیح دهد رویای اینشتین بود. ولی در زمان اینشتین پیشرفت فیزیکدانان در درک نیروهای طبیعت به قدری نبود که رویای او را به هدفی دست‌یافتنی تبدیل کند.هنگام نگارش کتاب تاریخچه‌ی زمان نتایج پیشرفت‌های مهمی که بعدها صورت گرفت هنوز در اختیار نبود تا رویای اینشتین تحقق یابد.اما در سال اخیر ظهور نظریه‌ام رویکرد بالا به پایین در کیهان‌شناسی ومشاهدات جدید از قبیل داده‌های ماهواره‌هایی چون کوبی و ومپ ما را بیش از پیش به آن نظریه واحد و پاسخ به عمیق‌ترین سوالات نزدیک کرده است. بنابراین من و لئوناردو ملودینو (فیزیک‌دان) تصمیم گرفتیم با نوشتن ادامه‌ای بر تاریخچه‌ی زمان  تلاش کنیم تا به پرسش نهایی حیات جهان و همه چیز پاسخ دهیم که محصول آن کتاب طرح بزرگ حاصل چهار سال تلاش ماست.»
هاوکینگ و ملودینو می‌گویند: «در این کتاب نشان خواهیم داد که چگونه نظریه M به پرسش‌های آفرینش پاسخ می‌دهد. بر طبق نظریه‌ی M، جهان ما تنها جهان موجود نیست، بلکه آنطور که این نظریه پیش‌بینی می‌کند تعداد زیادی جهان‌ها

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید