هر روز!
هر روز!

کشف نوع جدیدی از ستاره ها در کهکشان راه شیری

کشف نوع جدیدی از ستاره ها در کهکشان راه شیری

کشف نوع جدیدی از ستاره ها در کهکشان راه شیری
: چقدر از دنیای اطرافتان می دانید؟ تا به حال فکر کرده اید که خارج از کره ی زمین و فضای اطراف چه می گذرد؟ 
به گزارش : تنها کهکشان راه شیری را می شناسید و چند ستاره ی معروف را؟ شاید زمان آن رسیده باشد که کمی بیشتر تامل کنید و حال که همه روزه تکنولوژی در حال پیشرفت است از جهان فضایی اطراف کمی بیشتر بدانید.
شاید به دانستن در رابطه با کهکشان ها و ستارگان علاقمند باشید اما ندانید که باید از کجا شروع کنید، ابتدایی ترین قدم آشنایی با محیط پیرامون کره ی زمین است. به همین منظور امروز می خواهیم کمی شما را با کهکشان راه شیری که منظومه ی شمسی در آن قرار دارد آشنا کنیم و بعد به کشف جدید و بسیار جالب ستاره شناسان بپردازیم؛ آن ها یک گونه ی جدید از ستارگان را کشف کرده اند، ستاره هایی که با نام ان ریچ ( N-rich ) شناخته می شوند.
میلیاردها ستاره در اطراف ما وجود دارند و هر یک ویژگی های مخصوص به خود را دارند که با آشنایی با آن ها دریچه ای به روی دنیایی نو به رویتان باز می گردد بنابراین باید گام به گام پیش برویم، شاید آشنایی با ستاره های ان ریچ برای شروع جالب باشد.
با کارناوال همراه باشید تا کمی از زمین دور شویم و در کهکشان ها سیر کنیم.
: کشف نوع جدیدی از ستاره ها در کهکشان راه شیری
کهکشان ها مجموعه ای از ستاره ها، بقایای ستاره ها، گازها، گرد و غبار و سیارات است که در فضا با مرزی مشخص قابل تشخیص هستند. از تعداد دقیق کهکشان های موجود اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما همین بس که بدانید کوچک ترین کهکشان ها چند صد سال نوری وسعت دارند و چندین میلیون ستاره را در خود جای داده اند؛ سال نوری برای سنجش طول در محاسبات ستاره و کیهان شناسی استفاده می شود.
کهکشان راه شیری، کهکشانی است که منظومه ی شمسی و کره ی زمین در آن قرار دارد، این کهکشان در فضای صاف و بدون گرد و غبار به رنگ شیری دیده می شود و در حقیقت از در کنار هم قرار گرفتن میلیون ها ستاره به وجود آمده است. انسان با چشم غیر مسلح نمی تواند ستاره ها را از یکدیگر تشخیص دهد و آن را به صورت شکلی مارپیچ می بیند که به رنگ شیری است. از نظر ظاهری کهکشان راه شیری را می توان به یک دیسک تشبیه کرد، قرص نوری که به زیبایی در فضا قرار گرفته و منظومه ی شمسی هم تنها نقطه ای از یکی از بازوهای آن است.
در رابطه با کهکشان راه شیری می توان سال ها سخن گفت و آن را از زوایای گوناگون بررسی کرد اما تا اینجا به همین بسنده می کنیم که تصوری عام از آن را در ذهن داشته باشید و بدانید از میلیون ها ستاره تشکیل گشته است.
و اما به سراغ ستاره جدیدی می رویم که در این کهکشان کشف شده است…
همانطور که گفتیم میلیون ها ستاره در اطراف ما و در کهکشان راه شیری وجود دارند و هنوز آن قدر که باید در رابطه با همه ی ستارگان نمی دانیم به همین دلیل ستاره شناسان و فضا پیمایان هنوز هم در جستجوی فضا برای کشف ستاره های جدید و کسب اطلاعات بیشتر درباره ی آن ها هستند.
به تازگی ستاره شناسان موفق شدند گونه ای نو از ستاره ها را در مرکز کهکشان راه شیری شناسایی کنند که سطح بالایی از نیتروژن را در خود دارند. این کشف در علم ستاره شناسی بسیار مفید بود و سبب شد ستاره شناسان اطلاعات نوینی را در زمینه ی ستاره های منظومه ی شمسی به دست آورند. اهمیت این کشف را زمانی متوجه می شوید که بدانید ستاره هایی از حدود 13.2 میلیارد سال پیش در این منظومه وجود دارند و یا اثرشان برجای است، بسیاری از ستاره ها در زمان تشکیل کهکشان راه شیری متلاشی شدند و برخی دیگر با اندکی فاصله پس از تشکیل کهکشان از بین رفتند.
این کشف جدید به نام  دانشگاه مورز لیورپول انگلستان به ثبت رسیده است.
یکی از محققان این پروژه ی تحقیقاتی به نام ریکاردو چیاون ( Ricardo Schiavon ) از دانشگاه مورز لیورپول در خصوص این کشف گفت:
این گونه ی ستاره در طول پروژه ای مشترک کشف شد و کشف آن به نام هیچ فرد خاصی نیست، این کار با توجه به داده های کسب شده از سیگنال های مادون قرمز به دست آمده، ستاره هایی با حجم بالای نیتروژن.
معمولا در اطراف ستاره هایی که در مرکز کهکشان قرار دارند گردو غبار زیادی وجود دارد و همین امر، شناسی را دشوار می کند. اما استفاده از نور مادون قرمز کار تیم ما را آسان تر کرد.
وی افزود:
بسیاری از ستاره هایی که در مرکز کهکشان قرار دارند هنوز شناسایی نشده اند و دلیل اصلی آن هم وجود زیاد گرد و غبار است اما زمانی که از نور مادون قرمز استفاده کردیم توانستیم اطلاعات بهتری کسب کنیم.
کشف ستاره ی ان ریچ در پی پروژه ای به نام ( APOGEE ) انجام گرفت، هدف این پروژه جمع آوری رد ستاره ها در طیف فروسرخ بود.
نام ان ریچ هم به دلیل وجود زیاد اِن یا نیتروژن در این گونه ستاره روی آن قرار گرفته است. این ستاره به محققان کمک کرد تا درک بهتری از چگونگی تشکیل خوشه های کروی کهکشان راه شیری پیدا کنند خوشه هایی که متعلق به ۱۳ میلیارد سال پیش هستند به همین دلیل عمر این ستاره ها هم ۱۳ میلیارد تخمین زده شده اما هنوز هم بررسی ها روی ان ریچ ادامه دارد.
برای این که درک بهتری در رابطه با اهمیت این ستاره ها پیدا کنید خوب است کمی درباره ی خوشه های کروی کهکشان راه شیری بدانید. به طور کلی خوشه های ستاره، گروهی از ستاره ها هستند که با کمک نیروی گرانشی به هم نزدیک و یا پیوسته شده اند و به صورت مجموعه ای دیده می شوند. اغلب ستاره های یک خوشه شکل و ویژگی های مشابهی دارند به همین دلیل با کسب اطلاعات در رابطه با یک نوع ستاره می توان در رابطه با چندین ستاره اطلاعات به دست آورد.
به صورت کلی دو نوع خوشه وجود دارد خوشه های کروی و خوشه های باز. خوشه های کروی که ستاره ان ریچ هم در این نوع خوشه ها است عمر بیشتری دارند و یا به عبارتی دیگر پیرتر هس

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید