هر روز!
هر روز!

کلسترول بالای خون و مشکلات آن برای بدن : کلسترول

کلسترول بالای خون و مشکلات آن برای بدن : کلسترول

کلسترول بالای خون و مشکلات آن برای بدن
: کلسترول بالای خون و مشکلات آن برای بدن
: بالا رفتن میزان کلسترول بد خون موجب بیماری ها و سکته های قلبی و مغزی می شود. اگر شما فکر می کنید که کلسترول خونتان بالا است فورا برای انجام آزمایش به پزشک مراجعه کنید.
 
به گزارش : کلسترول بالای خون کاملا بی سروصدا افزایش می یابد و مشکل ساز می شود، اما سوال اینجاست چگونه می توان متوجه وجود کلسترول بالای خون شد؟ آیا این مشکل علائمی نیز بروز می دهد؟
 
کلسترول بالای خون به خودی خود بیماری نیست. این مشکل بیشتر یکی از عوامل خطرساز برای بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی محسوب می شود.
 
کلسترول بالای خون بیماری نیست قبل از هر چیزی باید بگوییم که بدن ما به کلسترول یا همان چربی خون نیاز دارد تا بتواند بدرستی به وظایف خود عمل کند. بنابراین چربی خون به خودی خود مضر نیست. مشکل زمانی بروز می کند که این چربی از حد طبیعی خود خارج می شود و میزان آن بالا می رود. در واقع کلسترول بالای خون به خودی خود بیماری نیست و علامت خاصی ندارد، اما همین مشکل ساده ممکن است عاملی برای بروز سکته مغزی و قلبی شود، زیرا تجمع چربی ها در جداره عروق که به آن تصلب شرایین گفته می شود در روند گردش خون و حمل درست اکسیژن به بافت های حیاتی بدن اختلال پدید می آورد و باعث بروز سکته می شود.
 
به طور کلی باید گفت خیلی از افراد تا وقتی دچار انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی) یا سکته مغزی نشوند متوجه میزان بالای کلسترول خون خود نمی شوند. با این همه، بهتر است به وجود برخی از نشانه ها و علائم در وجود خود هوشیارتر باشید که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.
 
درد در ناحیه قفسه سینه وقتی کلسترول خون بیش از اندازه بالا می رود باعث تجمع چربی در رگ های قلب می شود و کم کم آنها را مسدود می کند. وقتی در گردش خون اختلالاتی بروز می کند علائمی نیز با خود دارد. مهم ترین و رایج ترین علامت این مشکل وجود درد در ناحیه قفسه سینه است و وقتی بروز می کند که عضلات قلبی به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کنند. اگر درد در ناحیه قفسه سینه در طول یک فعالیت بدنی و کوتاه مدت بروز کند، امکان دارد در نتیجه آنژین قفسه سینه باشد که نیاز به بررسی پزشک دارد، اما اگر این درد از بین نرود و طولانی شود، ممکن است علامت انفارکتوس میوکارد باشد.
 
در واقع می توان گفت که علائم کلسترول بالا مساوی با علائم سکته است که عبارت است از خستگی زیاد، اضطراب ـ به طوری که فرد احساس حالت تهوع داشته باشد ـ نفس نفس زدن، تعریق زیاد و احساس تنگی قفسه سینه. اگر علائم دیگری مانند درد ناگهانی در فک، شانه، بازوی چپ و کمر احساس کردید، حتما بدون فوت وقت با اورژانس تماس بگیرید.
 
کلسترول بالا؛ مغز در آمپاس اگر کلسترول بالا در ناحیه عروق سر تجمع داشته باشد و کم کم رگ های این ناحیه را مسدود کند، علائم دیگری نیز بروز خواهد کرد. انسداد عروق سر و قطع موقت خون رسانی به مغز، باعث ایجاد حملات ایسمیک گذرا می شود که خبر از سکته مغزی قریب الوقوع می دهند. می توانید با بروز علائمی که نشان دهنده کلسترول بالا و حملات مغزی است مشکل را شناسایی کنید.
 
در این صورت با علائمی مانند کاهش قدرت و حساسیت یکی از بازو ها یا پا ها، از دست دادن حساسیت بخشی از صورت یا کل بدن روبه رو خواهید شد و مشکلات دیگری مانند اختلال در قدرت تکلم، اختلال در حفظ تعادل، مشکل راه رفتن، اختلالات بینایی و از دست دادن ناگهانی بینایی یک چشم و سرگیجه نیز بروز خواهد کرد. این علائم معمولا خیلی زود و قبل از 24 ساعت ناپدید می شوند، اما به این معنی نیست که مشکل برطرف شده است.
  بهترین راه آزمایش خون است به طور کلی کلسترول بالای خون هیچ علامت مشخصی ندارد و علائم قطعی آن زمانی بروز می کند که منجر به سکته می شود. در واقع علائم کلسترول بالا همان علائم سکته است. متاسفانه از آنجا که کلسترول بالای خون علامت خاصی ندارد، اکثر افراد آن را نادیده می گیرند، اما نباید این مشکل موذی و بی سروصدا را نادیده گرفت. بهترین راه تخمین میزان کلسترول خون همان آزمایش خون است. اولین آزمایش شامل میزان کلسترول توتال یعنی HDL و LDL است که اولی نشان دهنده کلسترول خوب و دومی نشان دهنده کلسترول بد و مضر خون است. کلسترول بد کلسترولی است که مازاد آن به جداره رگ ها می چسبد و باعث بروز تصلب شرایین می شود.
 
کلسترول خوب وظیفه جبران مازاد چربی موجود در اندام ها را دارد و آن را به سمت کبد می برد تا از بدن دفع شود. صرفا با آزمایش خون می توانید میزان دقیق کلسترول خون تان را بدانید. توجه داشته باشید که میزان طبیعی کلسترول برای همه افراد یکسان نیست. عوامل خطرساز دیگری مانند استعمال دخانیات، سن، کم تحرکی و… نیز نشان می دهد که این میزان کلسترول برای فردی طبیعی است یا خیر.
 
سیب: شاه میوه کاهش دهنده کلسترول یک عدد سیب صد گرمی حاوی حدود 40 تا 50 کیلوکالری است. نتایج پژوهشی که در Journal of Nutrition به چاپ رسیده است نشان می دهد که این میوه بهشتی تاثیر زیادی در مقابله با بیماری های قلبی ـ عروقی دارد. سیب باعث کاهش جذب کلسترول و چربی ها در روده ها می شود. این میوه همچنین سرشار از فیبر ها، ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مفید است که بویژه در پوست آن قرار دارند.
 
سیب به دلیل داشتن فروکتوز و کربوهیدرات انرژی زاست. به همین دلیل فعالیت های فیزیکی را بیشتر می کند. وقتی فعالیت های جسمی تان بالا باشد بی شک چربی خون تان نیز کاهش خواهد یافت. این میوه علاوه بر این که احساس سیری طولانی مدتی پدید می آورد، رفع عطش می کند و خطر ابتلا به سرطان کولون را نیز کاهش می دهد. نتایج پژوهش ها نشان می دهند میزان چربی خون افرادی که روزانه سیب مصرف می کنند در شرایط طبیعی تری قرار دارد. نتایج همین پ

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید