مسیر سبز
مسیر سبز

کُمد فیلم‌های توقیفی دو قفله شد؟! خبرگزاری ایسنا: کدام فیلم‌های

کُمد فیلم‌های توقیفی دو قفله شد؟! 
 خبرگزاری ایسنا: کدام فیلم‌های

کُمد فیلم‌های توقیفی دو قفله شد؟!
خبرگزاری ایسنا: کدام فیلم‌های توقیفی یا به قولی در کُمد مانده مدیریت شمقدری در دولت تدبیر و امید، سرانجام رنگ پرده را به خود دیدند؟

با روی کار آمدن حجت‌الله ایوبی ریاست سازمان سینمایی و باز شدن قفل در خانه سینما،امید می‌رفت برخی فیلم‌های مشکل‌دار نیز رنگ پرده به خود ببینند اما حکایت بگونه دیگری رقم خورد، البته برخی فیلم‌ها مشکل‌دار دولت قبلی مثلا «قصه‌ها» رخشان بنی‌اعتماد و «خانه پدری» کیانوش عیاری رنگ پرده را فقط در جشنواره فجر دیدند و هنوز خبری از اکران عمومی این دو فیلم نیست.

در بررسی وضعیت فیلم‌های که برای اکران عمومی دچار مشکل هستند نباید از یاد ببریم که در نیمه دوم سال گذشته سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید برای بهبود تصمیم‌گیری در وضعیت نمایش این فیلم‌ها،آخرین روز هفته یعنی پنج‌شنبه‌ها برخی فیلم‌های به قولی مشکل‌دار را برای اهالی رسانه در سالن سینمایی وزارت ارشاد به نمایش گذاشت.پس از اکران هر کدام از آنها فرم نظرسنجی در میان اهالی رسانه توزیع شد، فرمی که تاکنون نتایج آن رسانه‌ای نشده است و به نظر می‌آید تنها فیلمی که در میان فیلم‌های به نمایش درآمده در وزارت ارشاد تاکنون پروانه نمایش عمومی‌اش صادر شده است،فیلم «پریناز» بهرام بهرامیان است که البته هیچ خبری از اکران عمومی آن نیست.

نمایش فیلم‌ها در سالن وزارت ارشاد از دی‌ماه سال گذشته با «گس» کیارش اسدزاده و «پاداش» کمال تبریزی آغاز شد و بعد از آن فیلم‌های دیگری هم‌چون «این یک رویاست» محمود غفاری، «مهمونی کامی» علی احمدزاده،‌ «بلوک9 خروجی2» علیرضا امینی، ‌«ماهی و گربه» شهرام مکری، «سپید و سیاه» قاسم جعفری،‌«خرس» خسرو معصومی،‌ «نقش نگار» علی عطشانی،‌«پریناز» بهرام بهرامیان،‌ «صد سال به این سال‌ها» سامان مقدم و «آشغال‌های دوست داشتنی» امیرحسین یوسفی تا پایان سال ادامه پیدا کرد.

«پاداش»

«پاداش» کمال تبریزی که بیش از 6سال از توقیف آن می‌گذرد،‌ از جمله اولین فیلم‌هایی بود که در وزارت ارشاد برای اهالی رسانه نمایش داده شد که البته این کار نارضایتی تبریزی را به همراه داشت.

تبریزی با ابراز بی‌اطلاعی از نمایش فیلمش در سالن وزارت ارشاد به ایسنا در آن مقطع گفت:«چند روز پیش از سوی سازمان سینمایی باتهیه‌کننده کار تماسی گرفته شد، مبنی بر اینکه نسخه‌ای از فیلم‌تان را برای بازبینی شورای پروانه نمایش ارایه کنید. ما نیز به دلیل اینکه چندی قبل و پس از آغاز مدیریت حجت‌الله ایوبی بر سازمان سینمایی درخواست پروانه نمایش داده بودیم به محض این تماس، نسخه‌ای از فیلم را ارایه کردیم. طبیعتا نسخه‌ای که ارایه شده فقط برای بازبینی هیات بازبینی پروانه نمایش بود و اصلا مناسب پخش از پرده‌ی عریض سینما و برای جمع زیادتری نبوده است.»

او همچنین مطرح کرده بود:« اصلا سر در نمی‌آورم چه ربطی دارد، می‌خواهند با این کار چه چیزی را مشخص کنند! طبق روال طبیعی و معمول اعضای شورای پروانه نمایش همیشه درباره فیلم‌ها صحبت می‌کنند و اگر فیلمی ممیزی لازم داشته باشد به کارگردان و تهیه‌کننده آن اعلام می‌کنند و پس از آن درباره‌ی این ممیزی‌ها وارد مذاکره می‌شویم.

من از این کارشان هیچ تصوری ندارم و معتقدم شیوه و کار غلطی است که اتفاقا در دوره‌ی مدیریت نابسامان قبلی باب شد و به شدت هم لطمه‌زننده بود. در دوره آقای سجادپور هم من بعدها متوجه شدم که وی نسخه‌ای از فیلم «پاداش» را برای بعضی نمایندگان مجلس و برخی سایت‌ها به نمایش گذاشت.»

«خرس»

به گفته تهیه‌کننده فیلم «خرس» که یکی از فیلم‌های به نمایش درآمده در سالن وزارت ارشاد بود همچنان، رایزنی‌هایی برای دریافت مجوز نمایش این فیلم در حال انجام است و شاید بالاخره در آینده‌ای نزدیک فیلم خسرو معصومی،‌ که این روزها مشغول انجام مراحل فنی جدیدترین فیلمش «تابو» است، رنگ پرده را به خود ببیند.

«مهمونی کامی»

فیلم علی احمدزاده که به عنوان بهترین فیلم جشنواره "پراگ" برگزیده شده بود،‌ از جمله فیلم‌هایی بود که سال گذشته در وزارت ارشاد به نمایش درآمد و کارگردان این فیلم این روزها فیلم بعدی‌اش یعنی «مادر قلب اتمی» را آغاز کرده است.

اما فیلم قبلی‌اش «مهمونی کامی» که در برخی مواقع شایعاتی مبنی بر توزیع رسمی‌اش در شبکه نمایش خانگی شنیده می‌شد،همچنان نمایشی رسمی پیدا نکرده است.

«این یک رویاست»

«این یک رویاست» به کارگردانی محمود غفاری یکی دیگر از فیلم‌هایی است که برای اهالی رسانه نمایش داده شد.

این فیلم به گفته کارگردانش برای مجوز داخلی جهت اکران عمومی مشکلی ندارد.

غفاری هم‌چنین با تاکید براینکه عنوان «زیرزمینی» را برای فیلمش قبول ندارد،‌ در جلسه نقد «این یک رویاست» که سال گذشته در سینما تک خانه هنرمندان ایران برگزار شد، ‌بیان کرد: فکر می‌کنم سیستم جدید به فیلم مجوز دهد‌، اما من با پروانه ساخت مساله دارم و به لحاظ شخصیتی نمی‌توانم پروانه ساخت بگیرم، با این حال گفته‌اند که این پروانه را هم می‌دهند.

فیلم «این یک رویاست» با بازی حدیث میرامینی، الهام کردا، حمید ابراهیمی، مهدی پورموسی و مهران رجبی، به مشکلات یک دختر جوان در شهر تهران می‌پردازد که سرگشته به دنبال راه چار‌ه‌ای است تا بتواند بدهی‌های خود را پرداخت کند.

«گس»

«گس» یکی دیگر از فیلم‌هایی است که بدون پروانه ساخت ساخته شد و همین مساله حواشی زیادی را بای آن به وجود آورد، با این حال فیلم کیارش اسدی‌زاده در جشنواره‌های خارجی مختلفی شرکت کرد و در هشتمین فستیوال بین المللی فیلم رم ایتالیا در سال 2013 هم جایزه گروهی بازیگران را از آن خود کرد.

اسدی‌زاده اواخر سال گذشته مجوز ساخت دومین فیلم سینمایی خود را با نام «توده» از سازمان سینمایی دریافت کرد.

«بلوک9خروجی2»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید