مسیر سبز
مسیر سبز

گزارش کامل از افتتاحیه جشنواره فیلم فجر خبرگزاری مهر:

گزارش کامل از افتتاحیه جشنواره فیلم فجر 
 خبرگزاری مهر:

گزارش کامل از افتتاحیه جشنواره فیلم فجر
 خبرگزاری مهر: افتتاحیه سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر امشب با تشریفات خاصی برگزار شد.

 در ابتدا هنرمندان و عوامل فیلم های حاضر در این رویداد که با خودروهای ویژه به تالار وحدت آمده بودند از روی فرش سبز و از "کوچه انقلاب" گذر کرده و وارد تالار شدند.البته امشب جای خیلی ها هم خالی بود از شهید آوینی تا ...

مراسم افتتاحیه سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر امشب 11 بهمن ماه با حضور محمد حسینی وزیر ارشاد، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی، محمدرضا عباسیان دبیر جشنواره، جمعی از هنرمندان و عوامل فیم های حاضر در این رویداد و علاقمندان به سینما در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن برعهده محمد سلوکی بود، پس از قرائت قرآن، گروه وصل یار قطعه ای را برای مدعوین اجرا کردند. پس از آن سلوکی به میهمانان خوش آمد گفت.

پس از پخش نماهنگی از نغمه های محمدی به مناسبت تولد پیامبر اکرام (ص)، نماهنگی دیگر درباره سینما به همراه بریده فیلم هایی همچون "مسافران"، "چهارشنبه سوری"، "وقتی همه خواب بودند"، "آب و آتش"، "کمال الملک"، روسری آبی"، "سوپر استار"، "بوی کافور، عطر یاس"، "مادر"، "آژانس شیشه ای و.. به نمایش در آمد. که در این بخش فیلم ها با استقبال و تشویق مدعوین همراه بود.

صحبتهای دبیر جشنواره، رئیس سازمان سینمایی و وزیر ارشاد

پس از آن محمد رضا عباسیان دبیر جشنواره فیلم فجر گفت:من کودک انقلاب اینک میانسال دبیر این رویداد هستم. کودکان انقلاب جای پای بزرگان انقلاب گذاشته اند.


 
وی که از از ارائه هر گونه آماری در زمینه برگزاری جشنواره خودداری کرد، افزود:آمار و شمارگان در قبال هنر کم می آورند. من امشب هیچ نمی گویم. امیدوارم عمل دست اندرکاران برگزاری جشنواره محتاج حرف نباشد. ما هر چه کرده باشیم در مقابل قد بلند انقلاب کم است. شاید بلند قدی سینما کوتاهی قامتمان را بپوشاند و بلند نشانمان دهد. امیدوارم در آئین اختتامیه حرفی برای گفتن باشد.

پس از صحبتهای دبیر جشنواره نماهنگی از مراحل اجرایی برگزاری جشنواره پخش شد. سپس جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی و وزیر ارشاد صحبت هایی را درباره جایگاه سینما و برگزاری این رویداد  ارائه کردند.

دعوت از سینماگر چینی

در ادامه پس از معرفی بخش بین الملل این رویداد، به دعوت مجری مراسم، فنگ شو گین پول ساز ترین سینماگر چین به روی صحنه آمد و گفت:جشنواره فیلم ها در حقیقت مراسم همه اهالی سینما است. یک فرصت برای فرهنگ های مختلف است. از جشنواره فجر تشکر می کنم که این فرصت این گرانبها را به چینی ها اختصاص دادند.

اهدای سیمرغ بلورین به برندگان بخش اقلام تبلیغی

پس از صحبتهای این سینماگر، نمایی از آثار سینمای چین به تصویر در آمد. سپس با حضور وزیر ارشاد، دبیر جشنواره و محمد احمدی یکی از داوران بخش اقلام تبلیغی جوایز این بخش اهدا شد.
 
فرشته طائرپور برنده بهترین پوستر فیلم برای "آئینه های روبرو" گفت:امشب همه غایبنی می توانستند باشند و نیستند مانند مرحوم مسعود بهنام، هنرمندان دیگری هم می توانستند باشند که اینجا نیستند مانند رخشان بنی اعتماد.

وی افزود:از داوران تشکر میکنم که به مواد تبلیغی فیلم "آئینه های روبرو" توجه کردند. من این جایزه را به قالیباف شهردار تهران هدیه می کنم. نه به خاطر خدماتی که به شهر تهران ارائه کردند. بلکه شاید توجه ای در وی ایجاد شود و به سهم نزدیک به صفر از عرصه تبلیغات سینما که در مقایسه با چیزهایی که ما این روزها در تبلیغات شهری می بینیم اهمیت دهد.

وی افزود: کشوری که صاحب سینمای ملی است جای افسوس دارد چهره اش از روح و هویت سینمایی اش تهی باشد. کاری ندارد به چهره شهرمان چهره سینمایی بدهیم. سینمای ایران محترم و عزیز است. مسئولین آگاه باید بدانند که ما با تمام مشکلات عوارض پرداخت می کنیم پس توجه بیشتری به این موضوع نشان دهند.

تقدیر از عوامل اولین فیلم سه بعدی و نقاشان سردر سینماها

در ادامه با حضور عباسیان دبیر جشنواره فجر، رئیس سازمان سینمایی از علی عطشانی کارگردان "آقای الف" و بابک محقق طراح سه بعدی این فیلم به عنوان اولین فیلم بلند سینمایی سه بعدی، تقدیر شد.

عباسیان در ادامه عنوان کرد:تکنولوژی در دنیا به سمت دیجیتال رفته است. از این رو در این رویداد کلیه سینماها با همکاری دوستان به سیستم دیجیتال مجهز شده است. تمامی فیلم ها نیز به نسخه دیجیتال تبدیل شده است. به همین جهت با توجه به پیشرفت تکنولوژی در این مراسم از اولین فیلم سه بعدی سینمای ایران تقدیر می کنیم.

علی عطشانی پس از دریافت لوح تقدیر گفت:خوشحالم که در این مراسم من شمقدری را از نزدیک دیدم. در این چند ماه که شمغول ساخت فیلم بودم چندین بار خواستم از وی وقت ملاقات بگیرم که این اتفاق نیفتاد. از همه شما دعوت می کنم فردا صبح به دیدن فیلم "آقای الف" در ایوان شمس بیایید.

در ادامه نیز از سه نقاش پیشکسوت سردر سینماها تقدیر شد. پس از آن نیز نماهنگی از درگذشتگان سینمای ایران در این یک سال پخش شد که این بخش با اجرای تعدادی از گروه موسیقی وصل یار همراه بود.

بزرگداشت نادر طالب زاده با یوسفعلی میر شکاک

در ادامه در بخش بزرگداشتهای این رویداد، نادر طالب زاده به همراه یوسفعلی میر شکاک از پله های دکور طراحی شده وارد صحنه شدند.
 


میرشکاک درباره طالب زاده گفت:من حاج نادر را در کنار سید شهید آوینی شناختم. روزی به دعوت آوینی قرار شد برویم و فیلم "برلین زیر بال فرشتگان" را ببینیم. که گویی دو فرشته از آسمان آمدند  تا تقدیر من را به گونه ای رغم بزنند تا در این سرزمین بمانم.

وی افزود: آن یکی در فکه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید