مسیر سبز
مسیر سبز

یورو ارزان می شود خبرآنلاین: ارزش یورو در بازارهای

یورو ارزان می شود
خبرآنلاین:  ارزش یورو در بازارهای جهانی به کمترین حد طی سه ماه اخیر رسیده و انتظار می رود که این کاهش ادامه داشته باشد.

روز پنج شنبه نشست سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا برگزار می شود و انتظار می رود که این نهاد در نشست پیش رو تصمیم بگیرد که سیاست های تازه ای را به کار ببندد، سیاست هایی که کاهش ارزش یورو را در پی خواهند داشت. اکنون اصلی ترین چالش پیش روی بانک مرکزی اروپا، نرخ تورم بسیار پایین در منطقه یورو (مجموعه کشورهایی که از واحد پولی یورو استفاده می کنند، است.

 نرخ تورم در منطقه یورو در ماه مه به 0.5 درصد رسیده و این در حالی است که در ماه پیش از آن معادل 0.7 بوده است. نزدیک شده نرخ تورم در منطقه یورو به مرز صفر درصد باعث شده تا بسیاری خواستار به کار گرفتن سیاست هایی بشوند که نرخ تورم در این منطقه را افزایش دهد. با این حال در مورد اینکه چنین سیاست هایی تا چد حد جسورانه خواهند بود اتفاق نظر چندانی وجود ندارند.

طی روزهای اخیر انتظار برای سیاست های تازه بانک مرکزی اروپا باعث کاهش ارزش یورو در مقابل دلار شده بود تا جایی که ارزش یورو در مقابل دلار به پایین ترین طی سه ماهه اخیر رسیده بود (1.35 دلار برای هر یورو) اما از روز گذشته گمانه زنی ها در مورد اینکه ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، سیاست های جسورانه ای را به کار نخواهد گرفت باعث شد که یورو در بازارهای جهانی تقویت شود و ارزش هر یورو به 1.36 دلار برسد.

پیش از این نیز برخی اقتصاددانان به مقامات منطقه یورو توصیه کرده بودند که از ارزش یورو بکاهند. برای مثال مارتین فلدستین، استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد، کاهش پانزده درصدی ارزش یورو را تنها راه چاره چالش های فعلی منطقه یورو دانسته بود چرا که در غیر اینصورت منفی شدن نرخ تورم در منطقه یورو به بحران جدی برای کشورهای عضو تبدیل خواهد شد.

در واقع حتی اگر مقامات بانک مرکزی اروپا این ماه نیز اقدام جسورانه ای را برای کاهش ارزش یورو انجام ندهند به نظر می رسد که ادامه روند نزولی نرخ تورم در ماه های آینده باعث شود که بانک مرکزی اروپا سیاست های تسهیل پولی بیشتری را به کار ببندد و در نتیجه از ارزش یورو در بازارهای جهانی کاسته شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید