هر روز!
هر روز!

یک راهکار ساده برای داشتن خواب راحت شبانه یک راهکار

یک راهکار ساده برای داشتن خواب راحت شبانه یک راهکار

یک راهکار ساده برای داشتن خواب راحت شبانه
یک راهکار ساده برای داشتن خواب راحت شبانه
یک راهکار ساده برای داشتن خواب راحت شبانه : یک راهکار ساده برای داشتن خواب راحت شبانه
: یک راهکار ساده برای داشتن خواب راحت شبانه
به گزارش : اختصاصی: 
گذراندن یک روز پرمشغله و سروکله زدن با هزاران عامل اضطراب‌آور، باعث می‌شود که نتوانیم خواب راحت شبانه داشته باشیم. جدیدترین تحقیق انجام‌شده در این زمینه نشان می‌دهد که تنها با انجام دادن یکی سری اقدامات ساده می‌توان مشکلات زمان خوابیدن را به حداقل رساند و یک خواب راحت شبانه داشت. این راهکار به‌هیچ‌وجه به تجهیزات مدرن کمکی مثل ملافه‌های هوشمند و یا گجتهای کنترل وضعیت خواب نیازی ندارد و به‌راحتی می‌تواند خواب راحت و احساسی خوب در صبح روز بعد ایجاد کند.
بر اساس تحقیق مذکور که در مجله‌ی پزشکی JAMA منتشر شده است، مراقبه‌ی تمرکز آگاهانه بر زمان حال می‌تواند تأثیر مثبت زیادی در خواب راحت شبانه داشته باشد. در این تحقیق، متخصصان دانشگاه کالیفرنیا، کیفیت خواب 49 نفر داوطلب با متوسط سن 66 سال را موردمطالعه و بررسی دقیق قراردادند. معمولاً مشکلات خواب برای افراد در این سن، عوارض ناخوشایند بیشتری دارد و اغلب به مشکلات دیگری از قبیل خستگی مفرط، نوسانات دائمی خلق‌وخو، افسردگی و حتی کوتاه شدن عمر منتهی می‌شود.
محققین، داوطلبان را به دو گروه تقسیم کردند و گروه اول را در دوره‌های استاندارد آموزش اقدامات مفید برای داشتن خواب راحت‌تر ثبت‌نام کردند. در این دوره‌ها اقداماتی نظیر خودداری از نوشیدن قهوه یا الکل قبل از خواب، ورزش‌های مفید و تعیین ساعت مشخصی برای خواب شب آموزش داده می‌شود. گروه دوم به مدت روزانه دو ساعت در طول شش هفته تحت نظارت و تعلیم یک مربی تمرکز آگاهانه بر زمان حال قرار گرفتند.
 بعد از پایان هر دو دوره، کیفیت خواب اعضای دو گروه بر اساس رتبه‌ی کیفیت خواب پیتسبورگ (PSQI) موردبررسی قرار گفت. نتایج این بررسی نشان می‌داد که PSQI گروه اول از 10.2 به 9.1 تغییر کرده که نتیجه نسبتاً خوبی است ولی در مقایسه با تغییر چشمگیر PSQI گروه دوم از 10.2 به 7.4، واقعاً ناچیز محسوب می‌شود. در هردو گروه کاهش اضطراب، استرس و خشم ناگهانی مشاهده می‌شد ولی گروه دوم تغییرات مثبت دیگری ازجمله کاهش خستگی، بی‌خوابی و افسردگی را نیز تجربه می‌کردند.
در کنار این نتایج این تحقیق، دلایل زیاد دیگری نیز برای شروع یک دوره‌ی آموزشی مراقبه وجود دارد ازجمله کاهش استرس و دردهای جسمی. مراقبه برای تنفس بهتر در هنگام خواب و قطع خروپف نیز مؤثر است و به هر صورت امتحان آن هیچ ضرری ندارد.
در این مورد خواندن مقاله "هفت عارضه متداول حاصل از کم ‌خوابی" را به شما پیشنهاد می کنیم.
مترجم: محسن یزدانی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید