زندگی دیجیتال
زندگی دیجیتال

نارضایتی حداکثری از اپراتور ها در تلویزیون نمایان شد

نارضایتی حداکثری از اپراتور ها در تلویزیون نمایان شد

نارضایتی حداکثری از اپراتور ها در تلویزیون نمایان شد
مناظره خدمات و تعرفه های موبایل در تلویزیون با نمایان شدن نارضایتی حداکثری مردم و مسئولان از اپراتور ها همراه بود. این نارضایتی حاصل کار بیست ساله ارائه سرویس تلفن همراه در کشور است.
در این برنامه مدیرعامل همراه اول و رایتل در کنار نماینده مجلس، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و قائم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حضور داشتند.
مناظره با سوالی غیر منتظره برای اپراتورها آغاز شد. "از کیفیت کدام خدمت تلفن همراه خود رضایت دارید؟ 1.اینترنت 2.پیامک 3.مکالمه 4.هر سه مورد 5. هیچ کدام" مردم حدود 2 ساعت و 30 دقیقه وقت پاسخگویی به این سوال را داشتند.
در ادامه با همراه باشید.

پاسخ مردم بسیار قاطع و قابل حدس بود. در این نظرسنجی که بالغ بر 315 هزار نفر شرکت کردند، گزینه هیچ کدام با 82.63 درصد آرا به عنوان نظر مردم درباره خدمات موبایل در کشور اعلام شد.
این گزینه نارضایتی مردم از خدمات تلفن همراه در ایران را به وضوح نشان می داد. چیزی که در کلام قاضی پور نماینده مجلس و شاه میرزایی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی نیز مشهود بود.

نادر قاضی پور نماینده مجلس شورای اسلامی با گران خواندن نرخ اینترنت موبایل ایران خواستار کاهش هزینه های اپراتورها و افزایش کیفیت خدمات شد.
وی افزود: قیمت اینترنت همراه در ایران بیشتر از کشورهای دیگر است. مرکز پژوهش های مجلس نام برخی از این کشورها را اعلام کرده که یکی از آنها مالزی است.
این نماینده مجلس و عضو شورای رقابت با بیان اینکه اپراتورها یک باره از بخش دولتی به بخش شبه دولتی واگذار شده‌اند، افزود: اپراتورها باید هزینه‌ها را کاهش دهند تا بتوانند در ارائه خدمات موفق عمل کنند .
وی با اشاره به واردات بی‌رویه از چین، تعطیلی کارخانجات بزرگ و بیکاری جمعیت عظیمی از مهندسان گفت: کاهش هزینه از سوی اپراتورها و همچنین فرامین رهبری در امر مخابرات هنوز اجرا نشده است.
عضو ناظر در شورای رقابت توجه به قانون پنجم را الزامی دانست و گفت: علت این همه واردات در حوزه مخابرات به کشور چیست؟
وی ادامه داد: در دولت قبل قصد داشتند دو بار مخابرات را منحل کنند و مجلس مقاومت کرد. مخابرات باید رتبه 2 را در منظقه داشته باشد در حالی که رقابت کنونی در اخذ پول است نه ارائه خدمات.
نادر قاضی پور با تاکید بر اینکه نباید در اختیار چینی ها باشیم، گفت: مخابرات تا این حد درآمد هنگفت دارد ولی هیچ گونه دانشگاه و مرکز آموزشی ندارد چراکه تنها در فکر کسب درآمد بوده است.
این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: باید در صنعت مخابرات به مقامی برسیم که روزی به عنوان یکی از صادرکنندگان برتر شناخته شویم و نباید تنها به واردات بسنده کنیم.
او با تاکید بر اینکه بودجه وزارت ارتباطات افزایش یافت چرا که تامین زیرساخت ها نیاز به هزینه دارد، گفت: ترانزیت بین المللی باید زیر نظر دولت باشد و حاکمیت برای آن تصمیم گیری کند.

علیرضا شاه میرزایی با یبان اینکه بزرگترین درآمد دولت غیر از نفت و مالیات، از "مخابرات" به دست می آید، اظهار کرد: دولت نباید از محل بودجه عمومی برای مخابرات اقداماتی را انجام دهد، از این رو این سوال مطرح می شود که چرا بودجه وزارت ارتباطات 5 برابر افزایش یافت؟
وی با تاکید بر اینکه در صنعت مخابرات سرمایه گذاری نباید توسط دولت انجام شود، افزود: زیرساخت های داخلی و ترانزیت یبن المللی جز حوزه هایی هستند که بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری در آنهاست و نیازی به استفاده از بودجه عمومی نیست.
شاه میرزایی ادامه داد: وزارت ارتباطات باید بگذارد خود اپراتورها تولید پهنای باند کنند نه اینکه همه چیز از مسر زیرساخت که اینترنت بین الملل است باشد.
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی به تکنولوژی موجود در حوزه ارتباطات اشاره کرد و گفت: وضع بدی در فناوری داریم و اکثر بخش ها در مخابرات ایران به صورت وارداتی است.
وی تصریح کرد: سرویس های خدماتی اپراتورها باید گسترده شود چراکه اینترنت تنها یکی از سرویس های شبکه های تلفن همراه است.
شاه میرزایی همچنین به بالا بودن نرخ خدمات اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال برای مشاهده یک گیگ فیلم باید 260 هزار تومان پرداخت کنیم!

وحید صدوقی با بیان اینکه با در نظر گرفتن 31 درصد در آمد ناخالص و 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده، در مجموع 39 درصد به دولت پرداخت می کنیم، اظهار کرد: در نرخ مکالمه و اینترنت کمترین نرخ را در منطقه داریم و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات می تواند به صورت انلاین نوع کیفیت خدمات را بررسی کند.
مدیرعامل همراه اول به نبود مزیت ویژه برای ارزش افزوده در سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: لازم است ابتدا ببینیم در چه حوزه ای مزیت داریم سپس در آن حوزه سرمایه گذاری کنیم.
وی همچنین با اشاره به ترافیک دیتا همراه اول افزود: ترافیک دیتا همراه اول در دو ماهه اخیر 1.5 برابر شده است در حالیکه با مقایسه سایر کشورها ماهیانه کمترین نرخ را دریافت می کنیم.
صدوقی ادامه داد: به عنوان مثال 2.5 گیگ اینترنت 10 هزار تومان است که نشان دهنده نرخ پایین همراه اول است.
مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران(همراه اول) تصریح کرد: در نسل 3 تجهیزات داخلی نداریم و مجبور به واردات و پرداخت حق گمرکی بسیار بالایی هستیم بنابراین دولت باید زیرساخت ها را برای افزایش دانش فنی داخلی تامین کند.
به گفته او نرخ مکالمه سیم کارت اعتباری همراه اول به 67 تومان کاهش یافته است.

لطف الله سبوحی در خصوص تعرفه اینترنت موبایل اظهار کرد: تعرفه باید منطقی و به نفع هم اپراتور و هم مشتری تنطیم شود و هم اکنون تعرفه 2.5 ریالی در حد پیشنهاد است و هنوز مصوب نشده است.
قائم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه طرح تجاری به صورت حق السهمی پرداخت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید