مسیر سبز
مسیر سبز

رکوردهای عجیب و غریب بورس تهران دنیای اقتصاد: بورس

رکوردهای عجیب و غریب بورس تهران
دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران پس از گذر از یک دوره استراحت و البته افت و خیزهای تدریجی، روز گذشته رکورد جدیدی را از خود به نمایش گذاشت؛ در این روز دماسنج بازار سهام با ثبت رشد 409 واحدی معادل 2/1 درصد افزایش توانست برای نخستین بار در عمر 46 ساله خود ضمن عبور از ارتفاع 32 هزار واحدی و البته حفظ این رکورد تا پایان معاملات با رقم 32 هزار و 18 واحدی روز معاملاتی خود را به پایان برساند.

با این رخداد، پايیز سال 91 به طور قطع در تاریخ بازار سرمایه ایران به عنوان رویایی‌ترین فصل کاری بورس ثبت خواهد شد. پیش از این در روز سی‌ام مهرماه امسال بود که دماسنج بورس توانست برای اولین بار رکورد 30 هزار واحدی را به خود ببیند و پس از آن شاخص بورس در ششم آبان‌ماه موفق به عبور از کانال 31 هزار واحدی شده بود.

در واقع با رخداد دیروز، بازار سهام در فصل پايیز امسال سومین رکورد بزرگ خود را به ثبت رساند؛ هر چند در خلال روزهای پايیزی امسال رکوردهای مختلفی را هنگام عبور شاخص از کانال‌های 29 هزار،30 هزار و 31 هزار واحدی از خود بر جای گذاشته بود. با این حال هنوز یک ماه تا پایان رویایی‌ترین پايیز بورس تهران باقی است و فعالان بازار البته اين ضرب‌المثل معروف را زمزمه مي‌كنند كه «جوجه را آخر پايیز می‌شمارند.»

جنب پل حافظ

روز تاریخی بورس: شاخص 32هزار واحد

بورس تهران دیروز کلکسیون رکوردشکنی خود در فوق العاده ترین فصل پاییز تاریخ 46ساله این بازار را تکمیل کرد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز با ثبت 409 واحد رشد معادل 29/1 درصد به ورای مرز 32هزار واحدي دست پیدا کرد و توانست در سطح 32هزار و 18واحد خود را تثبیت کند. با این نتیجه پاییز 91برای معامله‌گران یک پاییز رویایی رقم خورده است؛ جایي که ابتدا در سی ام مهرماه شاخص توانست به سطح 30هزار واحد برسد و سپس در 6آبان‌ماه به سطح 31هزار واحد و سرانجام دیروز هفتم آذرماه، شاخص بورس ارتفاع 32هزار واحد را به ثبت رساند.

در همین حال دیروز شاخص با عبور از مرز بازدهی 23درصد رکورد بازدهی دو سال اخیر خود را پشت سر گذاشت. کارشناسان بازار در توصیف دلایل رشد شاخص به چند مساله توجه دارند. از دیدگاه این کارشناسان رکود در بازار‌هاي موازی شامل ارز و سکه و انتقال نقدینگی به بازارهای دیگر از جمله بورس و املاک موجب افزایش نقدینگی در بازار شده است. نگاهی به ترکیب خریداران بيشتر نمادهای عمده بازار نشان‌دهنده سهم بیشتر خریداران حقیقی است که این امر به عنوان نشانه‌ای از حضور نقدینگی فعال در بازار ارزیابی می‌شود.

 در همین حال با کاهش بی‌سابقه ارزش دلار در برابر ارزهای عمده، بهای فلزات و مواد خام نيز در حال افزایش است. به گونه‌ای که بهای فلز روی برای نخستین بار در چند ماه اخیر به مرز 2هزار دلار رسیده است. در همین حال، بهای مس نیز به مرز 7هزار و 800دلار نزدیک شده که رشدی امیدوار‌کننده را از خود به نمایش گذاشته است. در این شرایط بيشتر نمادهای وابسته به بازارهای جهانی دیروز روز مثبتی را پشت سر گذاشتند. نمادهایي نظیر فولاد، چادرملو، گل‌گهر، غدیر و پالایشگاه بندرعباس دیروز بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند.

در همین حال دیروز بورس کالا نیز پس از چند هفته رکود، نشانه‌هایي از افزایش قیمت‌ها را به نمایش گذاشت که در عرضه محصولات آلومینیوم ایران رقم خورد. روز گذشته در بورس کالا 420 تن شمش 1000 پوندی فایرا در نرخ میانگین 7215 تومان در هر کیلو به صورت نسیه معامله شد. 80 تن بیلت شرکت نیز با نرخ 7685 تومان به صورت نسیه انجام پذیرفت که با رشد 225 تومانی نسبت به آخرین معامله روبه‌رو‌ شد.

در همین حال، دیروز با معارفه عرضه بلوکی ذوب‌آهن اصفهان باردیگر تب و تاب خصوصی سازی دو غول فولادی کشور به بورس بازگشته است. در کنار ذوب آهن اصفهان زمان نهایی عرضه بلوک 5/50 درصدی فولاد خوزستان 20 آذرماه با شرایط و قیمت جدید تعیین شد تا شاید این بار بعد از 4سال طلسم واگذاری و خصوصی سازی این شرکت مشمول اصل44 شکسته شود.

اپراتورهاي بزرگ، پشت درهاي بورس

در گروه مخابرات، معاون ناشران شرکت بورس از مذاکره همراه اول برای ورود به بورس خبر داد و گفت:شرایط همراه اول برای ورود به بورس مناسب است و ایرانسل نیز شرایط ورود به بورس را دارد.

محمد‌رضا عربی افزود: همراه اول هنوز به طور رسمی درخواست پذیرش به بورس ارائه نکرده است، ولی مذاکراتی را با بورس انجام داده است.وی با بیان اینکه بورس و فرابورس موافق پذیرش این شرکت در بورس تهران هستند، افزود: همراه اول از نظر سرمایه مشکلی نداشته و شرایط آن برای ورود به بورس مناسب است.

 معاون شرکت بورس درخصوص ورود ایرانسل به بورس هم گفت: ایرانسل هنوز درخواستی به بورس و فرابورس برای پذیرش نداده است، ولی شرایط ورود ایرانسل به بورس بهتر از فرابورس است و ایرانسل شرایط ورود به بورس را دارد، مگر اینکه ملاحظات خاصی وجود داشته باشد و این شرکت وارد فرابورس شود. عربی درخصوص درخواست سایر شرکت‌ها برای ورود به بورس گفت: شرکت اصل چهل‌و‌چهاری تهیه و تولید مواد معدنی را هم در دستور پذیرش قرار داد، تا اقدامات لازم در خصوص واگذاری آن انجام شود.


او اضافه کرد: همچنین سیمان آبیک در مراحل نهایی عرضه قرار دارد و بعد از اعلام آمادگی سهامدار عمده و برگزاری جلسه معارفه 10 درصد از سهام آن در بورس تهران عرضه خواهد شد. در همین حال دیروز رییس هیات مدیره مخابرات ایران با اعلام افزایش قیمت‌های پیمانکاری و نگهداری شبکه‌های مخابراتی گفت: برخی شرکت‌های مخابرات استانی زیان‌ می‌دهند و تعرفه‌گذار باید همانند سایر حوزه‌ها، تعرفه‌های مخابرات را به‌روز کند. سید‌مصطفی سید‌هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، اظهار كرد: در شرایط فعلی قیمت‌های پیمانکاری هر روز در صنعت مخا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید