مسیر سبز
مسیر سبز

بازداشت بازمانده زورگیران خیابان خردمند خبرگزاری مهر: بازمانده باند

بازداشت بازمانده زورگیران خیابان خردمند
خبرگزاری مهر: بازمانده باند زورگیری در خیابان خردمند که فیلم آن در اینترنت منتشر شده بود، پس از اعدام سرکرده گروه شبکه جدید سرقت تشکیل داد.

 18 مهر ماه سال گذشته فردی با مراجعه به کلانتری 104 عباس آباد به مأموران اعلام کرد : در خیابان سلیمان خاطر . از سوی سرنشینان دو دستگاه موتورسیکلت مورد زورگیری قرار گرفته و با وجود سرقت لب تاپ و کیف دستی همراهم ، سارقان با چاقو مرا از ناحیه پشت و دست راست مورد اصابت ضربات چاقو قرار دادند .

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "سرقت به عنف" و به دستور شعبه اول دادیاری دادسرای ناحیه 27 تهران ، پرونده برای رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با ارجاع پرونده به اداره پنجم ، مالباخته در اظهاراتش با معرفی خود به عنوان یکی از نخبگان علمی کشور و دارای مدرک دکتری در رشته مهندسی مرتبط با علوم ریاضی و بیان این مطلب که نتیجه چندین سال کار تحقیقاتی وی در داخل دستگاه لب تاپ سرقت شده قرار داشته ، در اظهارات خود و در خصوص نحوه چگونگی سرقت به کارآگاهان گفت : حوالی نیمه شب ، ماشین خود را در ابتدای خیابان سلیمان خاطر از طرف خیابان بهار شیراز ، پارک و پیاده شدم .

 در صندوق عقب را باز و پس از برداشتن کت و قفل کردن ماشین ، به پیاده رو وارد شدم که ناگهان متوجه شدم ، چندین نفر با دو دستگاه موتورسیکلت ، دور مرا گرفته اند .در آن شرایط تنها چاقوهای بلند آنها را می دیدم . کیف حاوی لب تاپ و دسته چک را رها و عنوان کردم "نزنید" .سارقان گوشی تلفن همراهم را نیز می خواستند و من نیز از ترس جان خود آن را نیز دادم اما با این وجود آنها کتف و دست راستم را با چاقو زدند و به همین علت ، با کمک یک ماشین رهگذر که از موضوع اطلاع پیدا کرده بود به بیمارستان منتقل و بستری شدم .

در ادامه رسیدگی به پرونده ، کارآگاهان بلافاصله مشخصات چک های مسروقه را به کلیه شعبات اعلام کرده و سرانجام از طریق پلیس آگاهی قزوین اطلاع پیدا کردند که فردی با مراجعه به یکی از شعبات بانکی شهر قزوین قصد داشته تا یکی از چک های مسروقه را  نقد کند که پس از اطلاع از مسروقه بودن آن به پلیس مراجعه و طرح شکایت کرده است .

با شناسایی و مراجعه این فرد به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، وی در اظهارات خود و در خصوص نحوه تحصیل چک به کارآگاهان گفت : هشتم ابان سال 91 دو نفر ناشناس برای خرید یک رأس گوساله نزد من آمده و بابت خرید مبلغ دو میلیون و 660 هزار تومان پول پرداخت کردند که از این مبلغ یک میلیون را به صورت نقد و مابقی آنرا در قالب یک چک پرداخت کردند . البته من عادت دارم که در هنگام گرفتن چک از مشتری غریبه ، شماره تلفن ثابت و یا شماره پلاک ماشین آنها را در پشت چک یادداشت کنم و بر روی همین عادت و بدون آنکه این دو نفر متوجه شوند ، شماره پلاک خودرو 206 سفید رنگ آنها به شماره .... را در پشت چک خودشان یادداشت کرده ام .

با به دست آمدن شماره پلاک ، کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی با شناسایی آخرین مالک خودرو و انجام تحقیقات از این شخص اطلاع پیدا کردند که چک از سوی یکی از دوستانش به نام "مرتضی . ل" ، به او تحویل داده شده است .

بررسی های انجام شده از طریق بانک اطلاعات پلیس نشان داده "مرتضی . ل" معروف به پیمان ، از مجرمان سابقه دار در زمینه اعتیاد ، دارای پرونده مظنونیت به قتل ، سرقت ، حمل و نگهداری مواد مخدر و ... می باشد که بارها دستگیر و روانه زندان شده است . با شناسایی هویت دقیق مرتضی و همچنین محل های تردد و سکونت وی در محدوده میدان شهدا ، کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی وی را در 16 اسفند 91  دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل کردند .

"مرتضی " در اظهارات خود به کارآگاهان عنوان داشت : دسته چک سرقتی را به مبلغ 100 هزار تومان ، از دو نفر از دوستانم به اسامی "علی . ظ" و "محسن . م" خریداری کرده اما در زورگیری از افراد هیچ مشارکت و نقشی نداشتم " که با حضور مالباخته در اداره پنجم و دیگر اقدامات و تحقیقات پلیسی ، اظهارات وی در خصوص عدم مشارکت در زورگیری مورد تأیید قرار گرفت .

با اعترافات مرتضی و معرفی "علی" و "محسن" ، بلافاصله این دو نفر به عنوان مجرمان سابقه دار متواری و تحت تعقیب مورد شناسایی قرار گرفتند ؛."علی . ظ"23 ساله  و "محسن . م"  23 ساله  ، هر دو از مجرمان سابقه دار در زمینه زورگیری و از اعضای گروه سابق "علی . م" هستند که که تصاویر زورگیری وی در خیابان خردمند جنوبی منتشر و سرانجام پس از دستگیری ، در همان محل ارتکاب جرم اعدام شده بود . "علی . م" ، پیش از اجرای حکم اعدام و در اعترافات خود عنوان داشته بود که دهها فقره از زورگیری های خود را به همراه "علی . ظ" و "محسن . م" انجام داده ، اما این دو متهم پس از اطلاع از دستگیری سرکرده گروه و صدور حکم اعدام برای وی ، زندگی مخفیانه ای را برای خود انتخاب کرده بودند .

کارآگاهان اداره پنجم در ادامه رسیدگی به این پرونده و با تجمیع اطلاعات به دست آمده از تحقیقات پیشین خود در خصوص شناسایی مخفیگاه متهمان متواری ، موفق به شناسایی مخفیگاه "علی . ظ" در منزل یکی از بستگانش شده ، پس از اطمینان از حضور وی در مخفیگاهش او را در اسفندماه سال گذشته دستگیر و به اداره پنجم پلیس آگاهی منتقل کردند . "علی . م" پس از دستگیری ، به سرقت از مالباخته و همچنین سرقت های مشابه به همراه علی . م – زورگیر اعدامی-  و تشکیل گروه زورگیری جدید به همراه "محسن . م" و به همراه دو متهم دیگر به اسامی "سعید" و "کامران" اعتراف کرد .

در ادامه و با شناسایی مخفیگاه "محسن . م" در محدوده میدان شهدا ، او نیز دستگیر و در اعترافات مشابه عنوان داشت که پس از اعدام "علی . م" ، مدتی از تهران متواری گشته اما پس از گذشت مدت زمان ک

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید